NOVINKY

Festival Alternativa

Extrémní polohy zvuku jako téma 26. ročníku

“Festival hutné hudby” se letos rozlil do čtyř podzimních večerů: první proběhne ve spolupráci s labelem Genot Centre 27. října v Collbence 1704, další tři pak první listopadový víkend 1.–3.11. v MeetFactory. Dramaturgie opět pokrývá avantgardní žánry od soudobé vážné hudby až po noise, do Prahy se mimo jiné vrátí výrazná zástupkyně současné americké experimentální scény Pharmakon.

Alternativa 2018 začne v sobotu 27. října v prostoru Collbenka 1704 přehlídkou digitální hlukové hudby a abstraktní elektroniky s podtitulem Blešák hluku / Pieta za Kolbenku: dramaturgie se ujal hostující label Genot Centre (vítěze loňské ceny Vinyla v kategorii počin roku) a pozval polskou acid-technoisovou producentku Ewu Justku, jednoho z nejvýraznějších zástupců live coding/algorave scény Renick Bella nebo španělského producenta s tajemným jménem Æthereal Arthropod. Zvukovou část události doplní pietní art market koncipovaný jako pocta legendárním blešákům na Kolbence, kde budou k mání bizarní umělecké kousky od mladých výtvarníků a designérů.

Těžiště festivalu se týden nato přesune do smíchovské MeetFactory, kde se třemi večery od čtvrtka do soboty 1.–3.11. rozvine pomyslné gradační vlákno od soudobé vážné hudby až po noise nebo techno.
První večer se ponese v duchu zádumčivého experimentu a ambientních ploch: Poprvé se v Praze představí velké mezinárodní improvizační těleso Insub Meta Orchestra, pozvání dále přijal australský multiinstrumentalista Oren Ambarchi, polský noisový folkař Jakub Ziolek aka Stara Rzeka, nebo domácí zástupci Ondrej Zajac a Dead Pigeon Dub & Escher Fucker.

Druhý večer vzdává hold tradici freejazzové improvizace: svůj zvukový útok na sluch a všechny další orgány předvede saxofonista Mats Gustafsson v triu Fake the Facts se dvěma zástupci vídeňské avantgardní scény, kytaristou Martinem Siewertem a virtuózním turntablistou skrývajícím se pod pseudonymem dieb13. Za hranice svých nástrojů se vydá duo Spill, tedy bubeník Tony Buck z australského tria The Necks, po boku něžné Magdy Mayas, klavíristky a klavinetistky známé preparacemi a amplifikacemi svých nástrojů. Večer doplní nepřehlédnutelný elektroakustický soubor The Elks, trio Klapper/Hodgkinson/Jørgens,
ve kterém se potkávají tři výrazní evropští jazzoví improvizátoři, a česká jazzcorová formace Frisk s Američanem Kenem Ganfieldem.

Poslední večer se již tradičně pohrouží do temnot. Na strastiplnou cestu za poznáním podstaty lidství se vydá Pharmakon, přední osobnost současné americké experimentální scény vycházející z tamní tradice noisu a industriálu. Sekundovat jí bude mezinárodní avantcorový ansámbl Shibuya Motors se dvěma bubenickými esy Balászem Pándim a Didi Kernem, domácí úderka Microvomit a producent Izanasz se speciálním noisovým setem. Večer završí divoženka ?Alos, známá z tribálně metalového dua OvO, a beatová konstruktérka ze Slovenska Nina Pixel.

Prostor MeetFactory dotvoří sochařská instalace umělkyně Ruty Putramentaite a architekta Jakuba Wiesnera, ve které zkoumají vztah zvuku a prostoru, a zvukové instalace umělců Jana Dudeška, Venduly Guhové a Michala Kindernaye.

www.alternativa-festival.cz
https://www.facebook.com/festival.alternativa/ 
________________________

Facebookové události festivalu:
27.10. Alternativa meets Genot Centre https://www.facebook.com/events/424852378031754/ 
1.-3.11. MeetFactory https://www.facebook.com/events/434887100266240/ 
________________________

Festival pořádá spolek Unijazz za finanční podpory hlavního města Praha, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Městské části Praha 1, Nadace Život umělce a Svazu autorů
a interpretů.

Festival Alternativa je každoroční přehlídka avantgardní hudby, jedna z aktivit spolku Unijazz navazujícího na činnost původní Jazzové sekce, která od raných 90. let představuje českému publiku zástupce světové experimentální a improvizační scény. Díky festivalu se v minulosti dočkalo mj. vystoupení saxofonisty Johna Zorna, zakladatele skupiny Pere Ubu Davida Thomase, britských Test Dept., slovinských Laibach, americké divy Lydie Lunch, britské formace Polar Bear, kultovní skupiny Magma v čele s bubeníkem Christianem Vanderem, legendy hnutí Rock In Oposition Univers Zero z Belgie, brtiských psychadeliků GNOD nebo norských improvizačních mágů Supersilent.

Emblematickým rysem festivalu se stala unikátní společná vystoupení, ve kterých se pozvaní hudebníci v rámci svého pražského koncertu spojili na podiu exkluzivně pro konkrétní festivalový večer. V posledních letech se Alternativa zaměřuje na spolupráce s různými nezávislými promotérskými kolektivy a zastupuje v dramaturgii nové žánrové fúze a ve větší míře také soudobou vážnou hudbu.

Dalas

Zveřejněno: Pondělí, 24. září 2018