TARAXACUM - Spirit Of Freedom

TARAXACUM - Spirit Of Freedom

TARAXACUM - Spirit Of Freedom

TARAXACUM - Spirit Of Freedom

I když je toto album již rok staré, dosud se tu v recenzi neobjevilo, ale protože se jedná o album kvalitní s dobrým obsazením, tak si myslím, že za recenzi rozhodně stojí. Nápad na tuto skupinu se objevil v hlavě baskytaristy EDGUY Tobiase „Eggi“ Exxela, který si k realizování pozval Ricka Mythiasina, což je bývalý zpěvák ze STEEL PROPHET a svého kolegu bubeníka Felixe Bohnkeho. Na začátku je třeba říci, že se nejedná o projekt, ale o plnohodnotnou skupinu, která po skončení turné EDGUY zcela určitě vydá svůj další počin. Všichni zúčastněni se uzavřeli v Hansen Studiu v Hamburku a za producenty si zvolili GAMMA RAY duo: Kai Hansena a Dirka Schlachtera. Teď je asi na místě sdělit, že i přes své obsazení, nemá toto uskupeni co do činění se speed metalem! Spirit Of Freedom je album příjemně rockové, nebojím se říct, že smrdí takovým stadiónovým americkým rockem, nebo klasickým hard rockem. Autorsky se, až na malé výjimky o skladby podělili právě Eggi, jako autor hudby a Rick jako autor textu.

První skladba „Spirit Of Freedom” zaujme všechny svým geniálním kytarovým riffem, celá se táhne v příjemném středním tempu, dostávají zde prostor klávesy, velice se mi zamlouvá zvuk kytary. Rick Mythiasin mě velice překvapil svým velice pohodovým a hlavně kvalitním zpěvem. Hravě zvládne vysoký zpěv, i v jednom místě skvělý chrapák. Celá skladba je asi jeden z největších hitů na albu. Druhá „Blast Off” zní velice agresivně a určitě patří mezi ty rychlejší skladby, za sólovou pasáž by se nemuseli stydět ani EDGUY. Jedna z mála heavy skladeb na albu. Následuje poloakustická a pohodová „Alone”. Akustické pasáže se střídají s rockovou kytarou, prostor dostávají klávesy s nějakým šuměním řeky v pozadí. V podstatě velice pěkná a pohodová balada. Čtvrtá na řadě je „Circle Of Fools”, která se nejdříve klidně rozjíždí a mění se ve skladbu, v které najdeme mohutné sbory a vokály. Typický stadiónový hit, další koncertní tutovka. Sólovou pasáž hrají klávesy a celá píseň vyzní taky velice agresivně. „Delirium” toť další, velice netradiční píseň, začíná mocnými údery do bicích a většinu písně tvoří bicí a kytara. Až v sólovém partu se skladba trochu rozjede, přestřelku si dají kytara a klasické klavírní preludie a to vše v jednom rytmu. V závěru se vše mění, přibude ostrá kytara, zpěv ve vyšších polohách. Opravdu velice originální píseň. Další v řadě hraje „Life Goes On”, což je další ze středně rychlých skladeb, čistě stadiónových hitovek, i když opět tak trochu v netradičním kabátu. Nechybí sbory, hutná kytara a skvělá instrumentální melodická pasáž. Navíc se zde naskýtá velice dobrý prostor pro hecování fanoušků na případných koncertech. Největší hit se ale nalézá pod číslem sedm a jmenuje se „Never Let You Go”. Skladba připomínající trochu hity skupin KISS nebo VAN HALEN. Nechybí lehce zapamatovatelný zpěv, zapamatovatelný refrén a mohutné sbory. Hitový nádech dodávají klávesy jako podklad v pod kytarami. Zcela určitě tutovka na koncertech. Předposlední kompozice se jmenuje „Believe In You” a nese se opět v pomalejším rytmu. Žádná balada to sice není, jenom prostě velice pohodová skladba. Velký prostor zde dostanou všechny nástroje, od akustické kytary až po klávesy. „Think!” se jmenuje poslední kousek. Mírně rychlejší skladba s tvrdší a velice zajímavou kytarou a s opravdu šílenou instrumentální pasáží. Agresivnější pasáže se střídají s melodickými, Rick místy opravdu pohladí ušní bubínky svým mírně uječeným zpěvem. Velice zajímavá kompozice.

„Spirit Of Freedom” sice není kdoví jak očekávané album, není ani žádná velká pecka, ale poctivě zahraný kvalitní rock s velice dobrým muzikantským obsazením. Je jenom dobře, že se Eggi nedal na cestu svého kolegy Sammeta a nezkomponoval album v podstatě totožné s EDGUY. Při poslechu vůbec neuvěříte, že se jedná o skupinu z Německa. Vše je perfektně technicky provedeno a velmi dobře zahráno. No uvidíme jak se povede pokračování tohoto počinu. Ortodoxní speed metaloví fanoušci, kteří mají rádi tvorbu již výše uvedených skupin, budou zcela určitě zklamaní, ale všem ostatním příznivcům kvalitní hudby by se toto album mohlo líbit.

 Přidejte svůj názor

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 47:13

Produkce: Taraxacum Kai Hansen & Dirk Schlachter
Studio: Hansen Studio, Hamburg

www.taraxacum.net

Sestava

Skladby

  1. Spirit Of Freedom
  2. Blast Off
  3. Alone
  4. Circle Of Fools
  5. Delirium
  6. Life Goes On
  7. Never Let You Go
  8. Believe In You
  9. Think!

Diskografie

Spirit Of Freedom (2001)