THE CROWN - Death Is Not Dead

THE CROWN - Death Is Not Dead

THE CROWN - Death Is Not Dead

THE CROWN - Death Is Not Dead

Zúrivcov z Trollhättanu som mal najradšej v časoch, keď si ešte hovorili CROWN OF THORNS, pretože albumy „The Burning“ (1995) a hlavne „Eternal Death“ (1997) boli v rámci švédskeho melodického death metalu svojou vysokou agresivitou a zároveň ponurou atmosférou originálnymi a mocnými dielami. Rovnako vydarený bolo „debut“ THE CROWN, „Hell Is Here“, trochu návrat ku koreňom, tu a tam vplyv odpáleného rockandrollu, ale tá typická divokosť a vášeň tam stále bola. Neskoršia tvorba mi časom začala splývať, systém „čo rok, to album“ nedáva veľký priestor na vývoj, akurát som časom zaznamenal väčší príklon k starému besnému thrash metalu.

Po niekoľkoročnej odmlke sa THE CROWN v roku 2010 vrátili s albumom „Doomsday King“, ktorý retrospektívne a hlavne po porovnaní s aktuálnou novinkou hodnotím ako vydarený návrat do obdobia medzi „Eternal Death“ a „Hell Is Here“, má to dobré melódie, zároveň solídny ťah a v prvom rade si kapela stále drží typický ksicht. Skrátka nahrávka, ktorá potrebovala poriadne napočúvanie a aj pamätníka, potom tie súvislosti doklapli a výsledný verdikt mohol byť „v rámci klasickej podoby tohto žánru stále veľmi dobrá práca, tak za 7,5/10 v pohode.“

Novinka z januára tohto roku sľubovala veľa, aj vďaka návratu pôvodného vokalistu, nakoniec však ani veľmi nie je čo oslavovať. Album sa dosť často v strednom tempe valí 50 minút, pričom tu by tak o 10 menej veci skôr prospelo. Kolekcia občas veľmi solídnych harmonických a atmosférických nálad je rozbitá nariedením prílišnou rutinou – THE CROWN rozoznáte bez problémov, len by ste od nich aktuálne prijali viac toho doteraz nepočutého, resp. naozaj vydareného. Vokál je v poriadku, dravý, zlostný a dôrazný, zvuk má album dobrý. Čudesným dramaturgickým nápadom je zaradenie coveru „Eternal“ od PARADISE LOST („Gothic“) ako v poradí štvrtej skladby. Švédi ho urobili na úrovni, aj atmosférou celkom zapadá, ale lepšie by mu to pristalo na konci. Inštrumentálka „Meduseld“ pred záverečnou „Godeater“ neurazí, celkovo však mám pocit, že smrť síce nie je mŕtva, ale u kapely si vzala dovolenku.

 3

Martin Lukáč

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
4,6 / 10

Další informace

Stopáž: 50:32

www.thecrownofficial.com/

Diskografie

Cobra Speed Venom (2018)
Death Is Not Death (2015)
Doomsday King (2010)
Crowned Unholy (2004)
Possessed 13 (2003)
Crowned In Terror (2002)
Deathrace King (2000)
Hell Is Here (1999)
Eternal Death (1997)
The Burning (1995)