STICK TO YOUR GUNS, BACKTRACK, CITYLIGHTS - Praha, Futurum - 20. dubna 2014

STICK TO YOUR GUNS, BACKTRACK, CITYLIGHTS - Praha, Futurum - 20. dubna 2014

STICK TO YOUR GUNS, BACKTRACK, CITYLIGHTS - Praha, Futurum - 20. dubna 2014

STICK TO YOUR GUNS, BACKTRACK, CITYLIGHTS - Praha, Futurum - 20. dubna 2014

„Miluju tu kapelu. Maj´ něco, co jiný kapely nemaj´ a to, co říká Jesse na koncertech, všichni v kapele žijou do posledního puntíku. A to normálně tyhle kapely už moc neposlouchám“, řekl mi o STICK TO YOUR GUNS Tomáš Mládek, který s touto skvadrou jede celou jejich evropskou štaci a v minulosti s nimi trávil čas na Never Say Die Tour v roce 2012. A popravdě, tahle kapela je i pro mě záhadou. Jakmile se začne v hardcoreu zpívat melodicky, většinou se mi začne otevírat kudla v kapse, ale tady mě to prostě neskonale baví. I všechny ty opakované vyřvávačky v refrénech nepůsobí jako laciné fráze, za kterými nic není. SICK TO YOUR GUNS mají punc opravdovosti, který u mnoha stejně starých kapel na scéně zoufale postrádám.

Po dvacáté hodině otevírá večer domácí kvarteto CITYLIGHTS. Hardcore křížený s rock’n’rollem trpí nemocí většiny předkapel a tou je nepovedený zvuk. Kytara se příliš neprosazuje, ale zase dává prostor novému basákovi, který tu údajně odehrál první koncert, a klobouk před ním dolů. Z jeho strany stoprocentní nasazení, sebejistota a vlastně konečně i figura na postu baskytary v této kapele, která jinak má svůj výraz.

CITYLIGHTS

Přesto jsem si z CITYLIGHTS, stejně jako při posledním setkání, odnášel smíšené pocity. Projev zpěváka Tomáše Hubala připomíná spíše nějakou regionální kulturákovou kutálku než hardcoreovou kapelu. Vše je korunováno situací v závěru setu, kdy na otázku, zda lidé chtějí přídavek, se v tichém sálu ozve jedno „ano“ jedno „ne“, což Tomáš zřejmě sebevědomě vyhodnotí metodou „mlčení znamená souhlas“ a jako nadšené dožadování se přídavku. A tak se hrálo dál a já se cítil trapně, že tomu přihlížím. Uvidíme, jak se osud CITYLIGHTS vyvine, minimálně singl, který nahráli v minulém roce, vypadá slibně. Škoda, že si podobný pocit neodnáším z koncertů.

BACKTRACK jsou NYHC. Tedy kšiltovky, surová energie, sportovní dresy a pouštěná kila s bustrem. Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že mě baví i přímočaré, lopaťácké hoblovačky, které jdou neústupně za svým, a ačkoliv BACKTRACK bezpochyby patří přesně do této šablony, jejich tvorba mě nechává chladným.

BACKTRACK

Živě mají BACKTRACK oproti studiové tvorbě jistě výhodu. Zvláště s divokým Jamesem Vitalem ve svém středu a patřičným nasazením, které dokáží do lidí servírovat na jedničku s hvězdičkou. Dynamickou podívanou ovšem sráží hudba, při které máte pocit, že po celý čas setu od prvního hrábnutí do strun tato parta hraje jednu a tutéž písničku.

BACKTRACK

Mezi BACKTRACK a STICK TO YOUR GUNS jsem se naneštěstí zakecal a tak do hlavního sálu vbíhám chvilku po začátku, kdy se hraje „Against Them All“. V tuto chvíli už z pódia skáče všechno, co má ruce a nohy. Znovu si neodpustím jednu vsuvku, ačkoliv tato skvadra na scéně působí jedenáct let, tak v roce 2008 prošla tak zásadní kompletní rekonstrukcí (pod křídly Century Media), že v kapele z původních členů zůstal jen zakladatel a zpěvák v jedné osobě Jesse Barnett. I přes to na mě STICK TO YOUR GUNS působí jako kapela složená z veteránů hardcore scény, kteří mají „své odžité“. Nevím ale, jak to dělají, protože Jessemu Barnettovi je tuším šestadvacet let.

STYG

Tvorba STICK TO YOUR GUNS má navíc stále vzestupnou tendenci. Nejvíce v uších jejich fanoušků dle last.fm rotují právě skladby z posledního alba „Diamond“, a když z této fošny na koncertě spustili nejsilnější věc „We Still Believe“, tak refrén řvalo celé Futurum.

V kotli je poměrně mnoho dětí, které jsem tu naposledy viděl na Never Say Die Tour v roce 2012, kde kapela svým stylem ostře kontrastovala s přehlídkou opatkovaných easy-metalcoreových boybandů. O čem to vypovídá? Evidentně tedy mnoho hardcore „kids“ nabralo správný směr. Lidí jsem zdaleka tolik nečekal, něco kolem dvousetpadesáti hlav v sále dokazuje, že tato sbírka hardcoreových srdcařů z Californie neroste jen v mých očích.

STYG

V playlistu nechyběly téměř všechny skladby z alba „Diamond“ a zazněly i zásadní hitovky z desek minulých, jako je například klipovka „Amber“. Už dlouho mi více jak hodinový set neuběhl tak rychle a už dlouho jsem z koncertu neodcházel tak nadšený. Házím pro tento případ za hlavu to, že zvuk nebyl nejlepší a basové frekvence občas zahalovaly celkový sound do neprodyšného obalu. Za mě velká spokojenost a už se těším na další desku.

STYG

STYG

BACKTRACK

BACKTRACK

CITYLIGHTS

 Přidejte svůj názor

RIP
RIP

Další informace