OCTOBER TIDE - Tunnel Of No Light

OCTOBER TIDE - Tunnel Of No Light

OCTOBER TIDE - Tunnel Of No Light

OCTOBER TIDE - Tunnel Of No Light

Doba stále praje hudobným návratom. Do extrémnej dokonalosti dovedený okultný boyband GHOST žne jeden úspech za druhým, každý nový album DARKTHRONE predstavuje čoraz hlbšiu cestu do metalového praveku a aj nejedna legenda sa opakovane pokúša o návrat ku koreňom.

OCTOBER TIDE patria spolu s Fínmi BARREN EARTH do špeciálnej kategórie retro výletov tým, že pokračujú v tom, čo kedysi pomáhali spoluvytvárať.

Už dávnejšie im prischla nálepka projektu členov KATATONIE. A napriek tomu, že Jonas Renkse tentokrát pomohol s textami, v ich novodobej histórii predstavuje prepojenie oboch telies jeden bývalý člen známejších Švédov.

Prvé dva počiny OCTOBER TIDE boli úspešným pokračovaním konceptu jednoduchého melodického doom metalu definovaného kultovým album „Brave Murder Day“. Obnovením OCTOBER TIDE sa Fred Norrman relatívne úspešne pokúsil nadviazať na pomerne unikátny koncept - „A Thin Shell“ predstavoval svojho času príjemné spomínanie.

OCTOBER TIDE

Novinka opäť prináša formálne dokonalé doomové štandardy s typickými postupmi a plynie stredným tempom s častými spomaleniami. Samozrejmosťou je pomerne zrozumiteľný growling nováčika Alexandra Högboma, zmenu na tomto poste však bez podrobnejšieho skúmania aktuálnej zostavy nemusíte odhaliť. Aj to je možno jedna z výhod staromilského formátu produkovaného týmto zoskupením.

Oproti minulosti však ešte o niečo viac ustúpili melódie, presnejšie sú menej výrazné než na predchodcovi a oproti prvým dvom počinom úplne nenápadné. A práve to je na novinke kameňom úrazu. Bez typických melódií sa nahrávka jednoducho stráca v šedom doomovom priemere a niekoľko pekných nosných tém („Watching The Drowners“) je pohltených množstvom nevýrazných a do nekonečna rozťahovaných momentov.

Pokus o určité napredovanie a posun sa na „Tunnel Of No Light“ míňa účinkom. Od žánrovky tohto typu sa očakáva niečo celkom iné a pokus o prekročenie vlastného tieňa býva v týchto prípadoch dosť riskantný. Podstatne lepšie to na poslednej doske výchadza tematicky a žánrovo spriazneným Fínom BARREN EARTH. V tomto ohľade je názov albumu mimoriadne výstižný.

 Přidejte svůj názor

Radicalcut

Verdikt

Pokus o posun na novinke OCTOBER TIDE celkom nevyšiel, najmä pre upustenie od typických melódií. Bez nich ide tohto roku len o mierne nadpriemernú žánrovku.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,2 / 10

Další informace

Stopáž: 51:43

www.octobertide.net

Skladby

  1. Of Wounds To Come
  2. Our Constellation
  3. Emptiness Fulfilled
  4. Caught In Silence
  5. The Day I Dissolved
  6. Watching The Drowners
  7. In Hopeless Pursuit
  8. Adoring Ashes

Diskografie

Tunnel Of No Light (2013)
A Thin Shell (2010)
Grey Dawn (1999)
Rain Without End (1996)