BIRDS IN ROW, JUNGBLUTH, THIS RUIN - Praha, Klub 007 Strahov - 22. února 2013

BIRDS IN ROW, JUNGBLUTH, THIS RUIN - Praha, Klub 007 Strahov - 22. února 2013

BIRDS IN ROW, JUNGBLUTH, THIS RUIN - Praha, Klub 007 Strahov - 22. února 2013

BIRDS IN ROW, JUNGBLUTH, THIS RUIN - Praha, Klub 007 Strahov - 22. února 2013

Z tohoto koncertu jsem odcházel s čelistí u země. Nikoliv však z výkonů francouzských BIRDS IN ROW nebo německých JUNGBLUTH. Na kolena mě srazilo vystoupení domácí předkapely THIS RUIN. Tento chomutovsko-pražský slepenec se na koncertních prknech ukázal snad po roce a půl od jejich prvního koncertu. A to, jaký uragán mě z prken strahovské Sedmičky smetl, jsem nečekal ani v nejmenším.

THIS RUIN jsou kapelou, o které se dlouho šuškalo hlavně kvůli tomu, jací lidé tam vlastně hrají nebo budou hrát. Setu z instrumentálního pohledu dominuje výtečný bubeník a z pohledu energie a syrovosti sebevědomě působící vokalista, který z hardcoreovým zápalem štěká na lidi svoje texty, jež dává lidem k dispozici i na vytištěných papírech. V kytarách občas něco ujede, ale to je úplně jedno.

Už dlouho ve mně nějaká domácí kapela nezanechala tak silný dojem. Technicky orientovaný hardcore, který po instrumentální stránce čerpá jak z nestorů scény, jakými jsou například CONVERGE, tak i od mladých technicky orientovaných kapel, zní překvapivě dobře. Jakoby ta kapela odehrála už stovky koncertů. Přece ale za tím vším prolézá harcore/punkové srdce, které do celého setu pumpuje šťávu, syrovost, tah na branku i sebevědomí.

O této bandě ještě mnohé uslyšíme, protože jedním z prvních koncertů odsunuli většinu podobných domácích spolků do role pouhých statistů. Bravo.

THIS RUIN

Po přestavbě scény jdou na to JUNGBLUTH. Volume dávají doprava tak, že mě ještě dneska kvílí v uších, a set se stává trochu nečitelným. Trojčlená úderka, která má základy v ALPINIST, drtí screamo značně zatěžkané pomalohybným crustem.

Trojka z Münsteru zhutnila vzduch Sedmičky naprosto suverénně masitým soundem, který se jako horká láva rozlil po celém klubu, a velká škoda, že byla až tak nahlas. Bohužel se díky tomu v hlomozící stěně ztrácely veškeré detaily.

JUNGBLUTH

BIRDS IN ROW úroveň hlasitosti stáhli opět na poslouchatelnou míru, ale ne o mnoho. Zaznívají skladby z aktuálního alba jako „Grey Hair“ nebo „Pilori“, většinu setu utáhne zpěvák a kytarista B., který přirozeně upoutává většinu pozornosti a jednoznačně do koncertu dává nejvíce energie. To má odraz i v divácké části Sedmičky, která se pozvolna dává do pohybu a zaznamenávám i nějaký ten pokus o stagediving.

Oproti žánrově spřízněným JUNGBLUTH prýští z Francouzů více energie a jejich set je hudebně mnohem barevnější a dynamičtější. Klič k úspěchu v tomto případě vidím hlavně v tom, že BIRDS IN ROW znají recept na to, jak přesně namíchat skladby a aranže tak, aby si pošmáknul jak milovník hardcore/punku, tak příznivec valivého neocrustu. A pokud máte rádi obojí, tak to jsou hotové orgie.

Přidejte upocený nervózní projev a máte koncert, ze kterého nelze odejít nespokojen.

BIRDS IN ROW

foto: xMartinezz Photographyx

 Přidejte svůj názor

RIP
RIP

Další informace