LEONARDO - The Absolute Man

LEONARDO - The Absolute Man

LEONARDO - The Absolute Man

LEONARDO - The Absolute Man

Roztrhl se nám pytel s koncepčními dílky, kde účinkuje celá řada zpěváků. A budou-li všechna stejně kvalitní jako kupříkladu nedávno recenzovaný "Nostradamus" Nikolo Kotzeva, není potřeba si kvůli tomu zoufat. U "LEONARDA" (da Vinciho, přirozeně) je pánem na hřišti Trent Gardner (MAGELLAN, EXPLORER´S CLUB). Nejenže to celé vymyslel a nahrál veškeré klávesy a trombón!, ale přidělil si i jednu z roliček.

‘A propos, v rozdělování rolí měl velice šťastnou ruku. V hlavní úloze Leonarda totiž září - lépe to skutečně nelze popsat - James LaBrie a fanoušci nekorunovaných amerických králů progresivního metalu DREAM THEATER teď jistě zavětřili tučné sousto. A když navíc dodám, že ještě uslyší třeba Mika Barkera (SHADOW GALLERY) nebo Steva Walshe (KANSAS) asi nemá cenu ve výčtu osobností pokračovat dál. Ukojena zůstává i moje soukromá vášeň pro vyzpívané muzikálové hlasy zpěvaček. Když v šesté věci "Mona Lisa" nastoupí po LaBriem Michelle Young v roli jeho matky Kateřiny, je to prostě ono. A samotná Mona Lisa v podání Lisy Bouchelle? K sežrání!

Jak bývá u podobných konceptů (muzikálů nebo soundtracků) zvykem, začíná se orchestrální overturou, kde jsou představeny základní motivy a která slouží jako hutný výcuc z díla, tady pod názvem "Apparition". Krátké instrumentální skladbičky nás pak čekají i v příběhu samotném. Pojďme ale ke zpívaným částem, jsou přece jen nejzajímavější. Jde tu především o progresivní rock a s ohledem na principála pochopitelně nejvíce vystavěný na rejstřících kláves. Různorodé spektrum zpěváků nabízí velkou škálu možností a barevnosti, takže se děje stále něco nového, něco neslyšeného, na nudu můžete zapomenout. Jediná výtka by tak mohla směřovat k refrénu "Inventions" a následující "Shaping The Invisible" (nástup kláves téměř totožný s geniální Moorovou kompozicí "Space-Dye Vest" z alba DREAM THEATER "Awake"), kde je Snové Divadlo citováno více než je zdrávo. S tím ovšem muselo být při výběru hlavního představitele počítáno. No a po poslechu závěrečné "End Of A World", když zpět připlouvá hlavní motiv v úžasně vystavěném propletenci hlasů všech zúčastněných (proč slyším nejvíce Bakera?), myslím nelze než smeknout a všechny pochybnosti zahodit za hlavu.

 1

Darkmoor

Verdikt

Trent Gardner, muž mnoha talentů, nám předkládá jedinečný koncept. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že jde o dílko výpravné, puntičkářsky vypiplané a stačí jen letmo zrakem přelétnout zpívající plejádu hvězd v čele s nezaměnitelným Jamesem LaBriem a je vymalováno!

Hodnocení

Autor
9 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,3 / 10

Další informace

Stopáž: 65:51

Produkce: Trent Gardner
Studio: Town Studios, Absolute Audio

www.magnacarta.net

Sestava

Skladby

 1. Apparition
 2. Aria For Italy
 3. With Father
 4. Reins Of Tuscan
 5. Reproach
 6. Mona Lisa
 7. Il Divino
 8. Inundation
 9. Apprentice
 10. First Commission
 11. Morther Of God
 12. This Time This Way
 13. Inventions
 14. Shaping The Invisible
 15. Introduction To Francouis I
 16. Heart Of France
 17. Cacrament
 18. End Of A World

Diskografie

LEONARDO (2001)