LUES DE FUNES - The Great Hard-Core Odrb

LUES DE FUNES - The Great Hard-Core Odrb

LUES DE FUNES - The Great Hard-Core Odrb

LUES DE FUNES - The Great Hard-Core Odrb

Úplná šialenosť, antihudobný úlet s katastrofálne príšerným zvukom. Možno práve pre tieto vlastnosti sa z tejto tisícpäťstokusovej limitovanej elpečky stal absolútny insitný kult, ktorý dodnes čerí hladinu slovenskej undergroundovej scény.

Nahrávku LUES DE FUNES vyskladali z bicích, dvoch basgitár - jednej čistej a druhej poriadne zbustrovanej -, ktorým sekundujú viac alebo menej artikulované hlasy, zvuky aj pazvuky, pričom im kraľujú priam prudko jedovaté, geniálne nihilistické a satirické texty. Zmes punku, grindu, crustu, neidentifikovateľnej špiny a irónie sa stala dokonalou odpoveďou a zároveň prejavenou vďakou spoločnosti v štýle „čo do nás spoločnosť vrazila, to jej teraz musíme vrátiť naspäť.“

A LUES DE FUNES vracali teda poriadne, bez rešpektu a neohrozene. Okrem vlastných síl si trojica muzikantov privolala na pomoc akordeonistu, spevácky zbor, rytmickú skupinu C1-54 a siahla aj na úryvky skladieb vtedajších mainstreamových modiel. Od TUBLATANKY „ukradli“ výsek z „Láska drž ma ešte nad hladinou“ a od METALINDY to bol kúsok z piesne „Ján Amos Džínový“.

LUES DE FUNES

Ak si niekto neznalý podľa prvej vety tejto recenzie myslí, že ide o nahrávku ľudí, ktorí nevedeli hrať, tak ho musím vyviesť z omylu. LUES DE FUNES svoje nástroje ovládali veľmi slušne a tá vyššie spomínaná antihudobnosť bola produktom ich snahy a nie neschopnosti stvoriť niečo zmysluplné. Tento prístup sa kapele vyplatil, pretože z večera do rána sa stali legendou. „The Great Hard-Core Odrb“ vznikol v bratislavskej Mlynskej doline, v Internátnom rozhlasovom štúdiu TLIS vo februári 1991 a ešte v tom istom roku sa nahrávka dočkala aj vinylového vydania. LUES DE FUNES za svoju krátku existenciu odohrali slušný počet koncertov v Čechách a samozrejme, že hlavne na Slovensku. Ako sa neskôr v jednom rozhovore vyjadril Juro Plánovský, basák a líder zoskupenia, svoj status kultu sa im podarilo zachovať aj vďaka skorému koncu kapely ako i faktom, že svoje veľdielo nepoškvrnili žiadnou ďalšou nahrávkou - nezostáva iné ako súhlasiť.

Chlapci ale neostali nič dlžní svojej povesti a pokračovali v „kariére“ v bočnom projekte s názvom KOKOTOR. Tu si ale dali záležať, aby členovia tohto zoskupenia hrali len na tie nástroje, ktoré neovládajú, a na koncertoch sa predstavovali v zostavách čítajúcich desiatky osôb. Ich koncert, konaný v roku 1991 v bratislavskom Rock-Pop-Jazze, sa stal legendou opradenou rôznymi neuveriteľnými príhodami.

Download

 7

Koscj

Verdikt

Kultová nahrávka kapely, ktorej nebolo nič sväté.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-

Další informace

Sestava

Skladby

 1. Janko Báči - Náš hrdina
 2. Poďme sa obesiť
 3. Obete industriálneho sveta
 4. Prostata života
 5. Kokotizmus v nás
 6. Kakaan
 7. Sračkománia
 8. Nemseremed Diesel Turbo
 9. (This Is A) Love Song
 10. Hey, You, v akvariyou, rybičky sa potápayou
 11. Hovná sme
 12. Šigele sonei číha
 13. Ozónová brána
 14. Antideflorácia
 15. Historická úloha mladej de-generácie

Diskografie

Total Brutal Fekal Metal (demo KOKOTOR) (1991)
The Great Hard-Core Odrb (LP) (1991)
LIVE in Camel (demo) (1990)
Deflorácia ritnej blany (demo) (1990)

Jiné pohledy

V roku 1990 najprv mýtus o „slovenských NAPALM DEATH“ a logo na plagátoch, ktorými boli olepené ulice centra hlavného mesta. Potom stretnutie naživo na domácej pôde a rachot, ktorý bol dosť „inde“ než to, čo dovtedy človek poznal ako slovenskú tvrdú hudbu. Určite extrém, ten ale na nahrávkach odkryl oveľa viac vrstiev než len tú očakávanú. Originálna zostava – bicie, dve basy a vokály – produkovala skôr živelný crossover hard a grind coru, metalu, punku a alternatívy, v ktorom sa nebrala príliš vážne a kde s nadšením zneuctila všetko, čo sa v „oficiálnej rockovej kultúre“, ale i kultúre ako takej, v spoločnosti a starej, novej i z mŕtvych vstávajúcej politike a ideológiách považovalo za posvätnú kravu a ikonu, za napľutie na ktorú by podľa pár indivíduí bola primeraným trestom možno smrť. Neortodoxnosť, tvrdosť a zábava, bordel s chuťou experimentovať, týmto LUES DE FUNES na žánrovo aspoň zhruba blízkej scéne predbehli dnes také uznávané mená ako LE SCRAWL alebo THE EXCREMENTORY GRINDFUCKERS. A nič netlačili nasilu niekam ďalej – aktívnu činnosť ukončili na vrchole slávy... alebo len proste doštudovali a rozišli sa. ... [4. července 2012]