SMOHALLA - Résilience

SMOHALLA - Résilience

SMOHALLA - Résilience

SMOHALLA - Résilience

Někdejší avantgardní stálice severské metalové scény ARCTURUS se probírají z dlouholeté hibernace. A než se ono probuzení završí novou náhravkou, můžeme si zkrátit čekání s dlouho očekáváným debutem těchto Francouzů, který z odkazu švihlých Norů vychází.

SMOHALLA

Ale nejen čerpáním inspirace z ARCTURUS jsou živi nadějní talenti současného post/avant/whatever. (Škatulky? Kategorizace? Ale no tak.) Ačkoliv jsou přítomny všemožné květnaté vyhrávky kytar, na jaké si též ACTURUS hlavně v pozdějších fázích tvorby potrpěli, nikdy nepřesáhnou mez samoúčelnosti a únosného a jsou navíc ředěny disharmonickými úlety, které dávají vzpomenout na kultovní VED BUENS ENDE. Jejich vyznění též není vůbec špatné, nachází se někde mezi tříštivým bzučákem a nabasovaným plyšem. Povšechný výraz pak dotvářejí klávesy, které snad mají znít zasněně, vytvářet jakýsi „astrální” dojem. A šikulové ze SMOLHALLY to vše tak pěkně míchají, sem tam se opřou víc do blackové polohy, čas od času si skřehotání v jejich podivuhodných vizích proloží čistým, epicky znějícím vokálem (byť nejde o žádného druhého Garma). Takže se vše odehrává v nejlepším pořádku, žadný problém? Ba ne, problém tu je, a nemalý.

Celkový výraz skupiny totiž působí bohužel až příliš bezpečně, v porovnání třeba s JUMALHÄMÄROU. Nasnadě je sice námitka, že hudba obou skupin jako taková se do přímého srovnávání uvést nedá. Mně jde ale o myšlenku, která za touto „avantgardou v rámci metalu” stojí a která nepochybně doprovázela taktéž právě rané ARCTURUS. A sice že jde o boření vžitých konvencí, ne o standardní hoblující metlík překrytý na sílu exotickými a netradičními prvky, které zajisté ukojí touhy nejednoho „jakože-fajnšmekra”.

Dlužno dodat, že rozebíraná nahrávka není tímto zářným příkladem snaživě neotřelé lopotnosti, do toho jí chybí zhruba tolik, co do skutečně objevného materiálu. Ale pevně doufám, že seskupení neustane v průzkumu svých možností, které v budoucnu plně rozvine. A již nyní se těším na nadcházející tvorbu, dravější a na kytary více zaměřenou.

 Přidejte svůj názor

Verdikt

Svěží závan v součásném (nejen) blackovém proudu? Na to je zatím trochu brzy.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,9 / 10

Další informace

Stopáž: 45:27

www.myspace.com/smohalla

Sestava

  • Camille - baskytara
  • Slo - kytary, bicí, klávesy, vokály

Skladby

  1. Quasar
  2. Au sol les toges vides
  3. Le repos du Lézard
  4. Oracle rouge
  5. Marche silencieuse
  6. L'homme et la Brume
  7. Aux mille Dieux
  8. Nos sages divisent

Diskografie

Résilience (2011)
Nova Persei (EP) (2007)