JASTA - Jasta

JASTA - Jasta

JASTA - Jasta

JASTA - Jasta

Korunný princ hardcoreového trónu, srdce a mozog slovutných HATEBREED, natočil sólový album. Strohá informácia, ktorá pramení z nemalých ambícií Jameyho Jastu mimo domovskej kapely. Odhliadnuc od „hosťovacích“ aktivít, mám na mysli predovšetkým spojenie síl s Kirkom Windsteinom vo výbornom KINGDOM OF SORROW. Logickým vyústením sa teda javí tohtoročný eponymný debut pod vlastným menom, ktorý je z pomerne odlišného hudobného súdka a s ústrednou postavou pána Jastu osloví i pomerne širší segment poslucháčov.

JASTA

Od zverejnenia prvých ukážok bolo zrejmé, v akých intenciách sa nahrávka ponesie. Pousmial som sa nad pubertálnymi vyjadreniami o podobnosti s tvorbou SLIPKNOT a trpezlivo vyčkal na celok. Ten som si po niekoľkonásobnom vypočutí pracovne rozdelil do dvoch skupín – „hitparádovky“ a duety, pričom ich vzájomné prelínanie nie je v žiadnom prípade vylúčené. Minimalistická „Walk That Path Alone“ v úvode pripomenie razantný metalický HC, zvyšok pokračuje jasným útokom na špicu hitparády. Silné melodické refrény sú polohami, v ktorých máme tú česť počuť Jameyho prvýkrát. Rozhodne to neznamená, že si schuti nezakričí, výstavba skladieb je ale zámerne posunutá do omnoho stráviteľnejších rovín. Ako ukážkový príklad za všetky poslúži „Nothing They Say“.

Uznávam, že niektoré z položiek by sa nestratili ani na radovom albume HATEBREED („Anthem Of The Freedom Fighter“, „Heart Of A Warrior“). Čo sa duetov týka, zoznam hostí zahŕňa viaceré zvučné mená ako Philip Labonte (ALL THAT REMAINS), Randy Blythe a Mark Morton (LAMB OF GOD), Tim Lambesis (AS I LAY DYING) alebo Zakk Wylde (treba vlastne predstavovať?). Dvojica Jasta – Blythe v „Enslaved, Dead Or Depraved“ je mojím splneným snom, druhý spomínaný v nej vydoloval hlas doslova z pekelných hĺbok.

Samotný autor sa o nahrávaní vyjadril ako o zábave pred vydaním novinky HATEBREED. Netají sa ani tým, že z dôvodu pracovnej vyťaženosti nemá v úmysle tento materiál (mimochodom, napísaný v rozmedzí rokov 2008 – 2010) prezentovať na samostatnom turné. Tak či tak, „Jasta“ je kompozične vyvážená kolekcia, ktorej pozitíva prevyšujú negatívne stránky. Prekáža mi častá (ne)úmyselná prvoplánovitosť, ktorá spôsobí, že sa album z prevažnej časti rýchlo obohrá. Ak by však všetky nahrávky „pre zábavu“ disponovali podobným ťahom na bránku, bol by som spokojný.

 7

Ahathoor

Verdikt

Sólový album Jameyho Jastu nie je o hľadaní vhodnej škatuľky. Nie je o kritike mierne klišovitých textov a (takmer) popového vyznenia. Je o výnimočnej speváckej osobnosti, ktorá vo svojom žánri ťažko hľadá rovnocenného súpera. Vcelku príjemná záležitosť.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
5,5 / 10
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 44:16

Produkce: Jamey Jasta

www.jameyjasta.com

Sestava

Skladby

 1. Walk That Path Alone
 2. Mourn The Illusion
 3. Screams From The Sanctuary
 4. Nothing They Say
 5. Anthem Of The Freedom Fighter
 6. Something You Should Know (feat. Phil Labonte)
 7. Set You Adrift
 8. Enslaved, Dead Or Depraved (feat. Randy Blythe)
 9. With A Resounding Voice (feat. Tim Lambesis)
 10. The Fearless Must Endure (feat. Zakk Wylde)
 11. Heart Of A Warrior (feat. Mike Vallely)
 12. Death Bestowed (feat. Mark Morton)

Diskografie

Jasta (2011)

Jiné pohledy

Rudi
5,5 / 10

Jamey Jasta bol vždy vtierka. Aj dnes ma striasa hanbou pri pomyslení na starú ďakovačku Kirkovi Hammetovi v booklete "The Rise Of Brutality" - v zátvorke za menom metallikovského guitaréra stálo "prosím, zoberte nás na turné".
Je jasné, že práve táto jeho snaživosť stojí vo veľkej miere za úspechmi HATEBREED a KINGDOM OF SORROW; v nadväznosti na to nepriamo napríklad aj takých CROWBAR. Vždy to však Jamey vedel vhodne vyvážiť, vykompenzovať surovosťou a uveriteľnosťou. Na jeho sólovom albume sa mu práve toto prestáva dariť.
Presladené melodické refrény niektorých skladieb celkom logicky u niektorých kritikov evokujú NICKELBACK; z albumu výrazne presakuje vypočítavosť - "Anthem Of The Freedom Fighter" je robená ako na objednávku pre nejakého boxera. Materiál nie je v žiadnom prípade trvanlivý, rýchlo sa opočúva. Ide v konečnom dôsledku o pomerne výrazné sklamanie. Pustite si radšej HATEBREED, KINGDOM OF SORROW alebo ICEPICK.
... [12. října 2011]