GRAND MAGUS - Hammer Of The North

GRAND MAGUS - Hammer Of The North

GRAND MAGUS - Hammer Of The North

GRAND MAGUS - Hammer Of The North

Tihle Švédové vzývající démony metalového pravěku, nejsou na scéně žádnými nováčky, přesto je jejich novinka prvním albem, které výrazněji promluvilo k široké posluchačské obci, za což samozřejmě může smlouva se silným vydavatelstvím. Když se zpěvák Janne Christofersson před pár lety zdekoval z řad SPIRITUAL BEGGARS, věděl již přesně, kam se jeho hudební dráha bude ubírat. Vždyť v té době měl jeho vlastní band (souběžně fungující s „Žebráky“) na svém kontě již několik řadových nahrávek. GRAND MAGUS tedy slyšitelně udeřili až letos na jaře s albem „Hammer Of The North“, které nejenže dává vyniknout jeho charakteristicky sytému hlasu, evokujícímu školené hardrockové pěvce sedmdesátých let, ale rovněž předkládá výživnou porci ponurého heavy metalu, opatřeného svojskou severskou poetikou a hutnou atmosférou, která po celou dobu nepřipouští žádného světla.

GRAND MAGUS

Deset riffovitých hymen inspirovaných jak odkazem Diovských BLACK SABBATH, tak černou metalovou abecedou počátku osmdesátých let, působí v podání GRAND MAGUS velmi kompaktně a na to, že kapela operuje s již dávno slyšenými fígly, poměrně originálně, což je možná vinou jejich skandinávského citu pro melodie. Na to, aby vás tahle trojice odstřelila vydatnou porcí charismatu, opravdu nepotřebuje znát žádná tajná kouzla, natož ovládat nějaké nesmyslné moderní mašinky. Celé album stojí pouze na souhře základních rockových nástrojů, tedy bicích, baskytary, kytary a zpěvu. V jednoduchosti je síla, to je dobře známé (možná klišovité) pravidlo, které u těchto barbarských lovců kožešin každopádně platí. Všechny skladby navozují jak pocit odhodlání, tak určité chlapské tesknosti a nostalgie - jakoby jste je poslouchali sedíc uvnitř rozpálené kovářské chatrče široko daleko obklopené mrazem a neprostupnými lesy, což je v tomto případě určitě osvěžující záležitost.

Jsem opravdu zvědav, s čím se vytasí konkurenční SPIRITUAL BEGGARS, kteří mají ohlášenou novinku (již s novým a výborným pěvcem) na září. GRAND MAGUS nahráli povedené metalové album pro milovníky starých pořádků, které si ovšem na nikoho a na nic nehraje. A to je hodně dobře.

 6

Stray

Verdikt

Kompaktní hutné heavy metalové album vyznávající staré pořádky, které si ovšem na nic nehraje a stará se o to nejdůležitější - charismatický výraz a songy, které mají potřebnou sílu.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 47:50

Produkce: Grand Magus

www.grandmagus.com

Sestava

Skladby

  1. I, The Jury
  2. Hammer Of The North
  3. Black Sails
  4. Mountains Be My Throne
  5. Northern Star
  6. The Lord Of Lies
  7. At Midnight They´ll Get Wise
  8. Bond Of Blood
  9. Savage Tales
  10. Ravens Guide Our Way

Diskografie

The Hunt (2012)
Hammer Of The North (2010)
Iron Will (2008)
Wolf´s Return (2005)
Monument (2003)
Grand Magus (2001)