SABBATH ASSEMBLY - Restored To One

SABBATH ASSEMBLY - Restored To One

SABBATH ASSEMBLY - Restored To One

SABBATH ASSEMBLY - Restored To One

Mágia hudby. Veru tak. Ako inak si vysvetliť fakt, že jedna z najzaujímavejších nahrávok minulého roka by si z čisto racionálnych dôvodov zaslúžila maximálne tak zhovievavý úsmev a letmé zamávanie na cestu do zabudnutia. SABBATH ASSEMBLY nie sú výsledkom pnutia vo vnútri umelcovej duše, nie sú vyvrcholením kreatívneho procesu, bez ktorého by sa návalom inšpirácie zmietaný hudobník zbláznil. Vo svojej podstate ide o prácu na objednávku a šitie súčasného zvukového odevu skladbám starým niekoľko desaťročí. A tie texty. Čo robiť skôr? Ironicky sa usmievať, alebo pomyselne hladiť po tvári a upokojovať očividne zmätenú, mierne vyšinutú speváčku?

SABBATH ASSEMBLY

Jex Thoth je medovým hlasom disponujúca čarovná víla doom metalu. Vystupuje v kapele nesúcej jej umelecké meno (pôvodne sa volali TOTEM), vychutnáva si silnejúci záujem o jej obľúbený hudobný žáner a s radosťou zamotáva hlavy nielen fanúšikom za štvrťhodinu vypredaného minifestivalu Roadburn. Práve ona je hlavnou devízou a najdôležitejším poznávacím znamením SABBATH ASSEMBLY. Vďaka jej speváckemu čarovaniu je „Restored To One“ dokonalým návratom do šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia a úspešným zavŕšením snahy o zachytenie atmosféry odvrátenej strany hippies a new age.

Procesná cirkev posledného súdu vznikla odštiepením od hlavného scientologického prúdu. Jej členovia sa pekne obliekali, chodili na prechádzky s vlčiakmi a vydávali dizajnovo originálne publikácie. Uctievali súčasne Ježiša Krista a Satana. Spievali ódy „Trom najväčším bohom vesmíru“ – Jehovovi, Luciferovi a Satanovi. Vraj v mnohých ohľadoch inšpirovali Charlesa Mansona. Aj po známych procesoch s jeho Rodinou boli aktivity tejto „cirkvi“ výrazne utlmené. SABBATH ASSEMBLY sú spolu s knihou „Love, Sex, Fear, Death: The Inside Story of The Process Church of the Final Judgment“ súčasťou komerčne zaujímavého spomínania na tento takmer zabudnutý kult pomätených narkomanov.

Tie skladby sú však jednoducho krásne. Nádherné. Ako keby ste počúvali temnú verziu muzikálu „Hair“. Produkcia ostrieľaného Randalla Dunna je v tomto prípade dokonalá. Upodozrievam ho, že v prípade SABBATH ASSEMBLY nastavil „gombíky v štúdiu“ rovnako ako pri nahrávaní dosky „The Bees Made Honey In The Lion´s Skull“ od EARTH. Hoci vychádzajú obe kapely z úplne odlišných hudobných základov, ich cesty sa prekvapujúco stretávajú práve vďaka podobne čarovnej, pohlcujúcej atmosfére a zvukovej mágii. Práve v predprograme EARTH predstavia SABBATH ASSEMBLY svoje omšové hymny už na jar aj európskemu publiku (1. mája vo viedenskej Arene). Pevne verím, že tu fanúšikovia nebudú takí hlúpi ako v Amerike, aby sa po koncertoch pýtali, ako a kde sa môžu prihlásiť do „cirkvi“.

 2

Rudi

Verdikt

Nanovo naspievané a skvelou produkciou ošetrené hymny takmer zabudnutého náboženského kultu. Bláznivé texty, šialene podmanivá hudba.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
7 / 10

Další informace

Stopáž: 39:12

Produkce: Randall Dunn

www.myspace.com/sabbathassembly

Sestava

Skladby

  1. Glory To The Gods In The Highest
  2. Hymn Of Consecration
  3. And The Phoenix Is Reborn
  4. The Saints Shall Inherit The Earth
  5. The Power That Is Love
  6. Glory Hallelujah
  7. Judge Of Mankind
  8. We Give Our Lives
  9. In The Time Of Abaddon

Diskografie

Restored To One (2010)

Jiné pohledy

Klypso
7 / 10

Nečudo, že Satan býva zobrazovaný aj ako nežné pohlavie. Príťažlivosť hlasu Jex Thoth je až fyzicky hmatateľná - vábivá ako spaľujúci pohľad a predpažená ruka neznámej ženy. Netrúfam si hodnotiť, či je SABBATH ASSEMBLY dokonalým strojom času, zásluhou Jex Thoth je ale rozhodne o niečo uveriteľnejším.

Niet pochýb o tom, že „Restored To One“ vzbudzuje zvedavosť v prvom rade pre svoj koncept s príchuťou zakázaného ovocia – až potom pre hudobné spracovanie. Nič to však nemení na tom, že ide o príjemnú, zvláštne návykovú kolekciu piesní. ... [16. ledna 2011]