BRAINSTORM - Memorial Roots

BRAINSTORM - Memorial Roots

BRAINSTORM - Memorial Roots

BRAINSTORM - Memorial Roots

Hoci od vydania ôsmeho albumu nemeckých powermetalistov BRAINSTORM uplynul takmer rok, bola by škoda, nespomenúť ho na stránkach Metalopolis. Jedni z hlavných predstaviteľov nemeckej melodicko-metalovej scény prekvapili v októbri 2009 vydaním nasledovníka ani nie rok starého, nemastného-neslaného albumu „Downburst“, z ktorého snáď všetkým najviac utkvel v pamäti hit „Fire Walk With Me“.

Zatiaľ, čo predchádzajúci album mierne zaostával za obvyklým štandardom, na ktorý sme v prípade kapely z nemeckého Baden-Württenbergu zvyknutí a pokladáme ho za samozrejmosť, „Memorial Roots“ predstavuje akýsi návrat ku koreňom s o dosť čitateľnejším materiálom a produkciou. Čakať od BRAINSTORM nejaké zásadné zmeny štýlu či moderné vplyvy by bolo zbytočné a prinajmenšom trúfalé. Kapela si to „drtí“ v obvyklom hutnom a razantnom powermetalovom tempe, pri čom sa jej darí vyvarovať obvyklým germánskym klišé. Veľkou mierou k tomu prispieva nezameniteľný spev Andyho B. Francka, ktorý sa za tie roky stal poznávacím znamením kapely a jej hudbe dodáva nielen osobitosť, ale aj závan zámorského vplyvu.

BRAINSTORM

Na doske, ktorá je zároveň premiérou skupiny vo vydavateľstve AFM Records, sa prvýkrát predstavuje nový basgitarista Antonio Ieva, ktorý nahradil Andreasa Mailändera. Ten kapelu opustil po pätnástich rokoch z osobných dôvodov ešte počas nahrávania „Downburst“.

BRAINSTORM dokazujú, že stále vedia napísať skladby so silným refrénom, čo náležite zúročia v rámci koncertov, ktoré sú ich doménou (napr. „Forsake What I Believed“). Keď treba, poriadne pritlačia na pílu („Cross The Line“) a ostávajú verní svojim osvedčeným postupom („Ahimsa“). Limitovanú verziu albumu dopĺňajú ešte dve skladby, „Seems To Be Perfect“ a „Too Late To Deny“. Materiál kapela naživo prezentovala na úspešnom turné s krajanmi PRIMAL FEAR s príznačným názvom Viva La Svabia Tour s vtipným podtitulom Speak Swabish Or Die.

Kapele sa síce nepodarilo nahrať taký výnimočný materiál ako v prípade „Metus Mortis“ či jeho nasledovníka „Soul Temptation“, napriek tomu je „Memorial Roots“ silný materiál. Pre všetkých priaznivcov skupiny povinnosť, pre milovníkom tohto štýlu ukážka, ako má vyzerať poriadne nadupaný power metal.

 6

Petra

Verdikt

BRAINSTORM sa po slabšom predchádzajúcom albume vracajú v obvyklej skvelej forme. Prekonať majstrovský kúsok „Metus Mortis“ sa im síce tentokrát zase nepodarilo, novinka je však viac ako dôstojným obohatením diskografie so všetkým, na čo sme v prípade tejto kapely zvyknutí.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,7 / 10

Další informace

Stopáž: 63:59

Produkce: BRAINSTORM, Sascha Paeth a Miro
Studio: Gate Studios, Pathway Studios

www.brainstorm-web.net

Sestava

Skladby

 1. Forsake What I Believed
 2. Shiver
 3. The Conjuction Of 7 Planets
 4. Cross The Line
 5. Nailed Down Dreams
 6. Blood Still Stains
 7. Ahimsa
 8. The Final Stages Of Decay
 9. Victim
 10. When No One Cares
 11. Would You
 12. Seems To Be Perfect
 13. Too Late To Deny

Diskografie

Memorial Roots (2009)
Downburst (2008)
Honey From The B’s (DVD) (2007)
Liquid Monster (2005)
Soul Temptation (2003)
Metus Mortis (2001)
Ambiquity (2000)
Unholy (1998)
Hungry (1997)
Promo 96 (demo) (1996)
The 5th Season (demo) (1995)
Heart of Fate (demo) (1993)
Hand of Doom (demo) (1990)