CARCASS - Nastane vzkříšení mršiny?

CARCASS - Nastane vzkříšení mršiny?

Ha, taky doufáte?! Nadpis této story jsem zvolil záměrně, neboť legendární Carcass si v klidu zahnívají a přes reuniony všemožně nemožných kapel nehodlají narovnat svou kostru. Snad by pomohl papež svou svěcenou vodou, ale přemluvte ho. Proto se v mezičase (neb já stále věřím) prohrabu zapáchajícími anály a pokusím se Vám nastínit život Carcass od zplození po poslední okamžiky.

V překladu nejvýstižněji přeložené jako zdechlina, ale významů je povícero – mrtvola, mršina a v odborných knihách též vyvržený dobytek apod. A který chorobný mozek tento název zplodil a vdechl mu život? Byli to před více než patnácti lety kytarista Bill Steer společně s bubeníkem Kenem Owenem. Steer v té době pařil u slušně se rozjíždějících kolegů Napalm Death a tak bylo o hudebním směru rozhodnuto. Grind core. Jako spřízněné duše našel Jeffa Walkera (ex-Electro Hippie), který se ujel drtit silné struny a zpěváka slyšícího na jméno Sanjiv. Po textové stránce nebylo dlouhého rozmýšlení vzhledem ke skutečnosti, že Bill studoval biologii. Na v té době nepříliš propíraném tématu postavili též svou zvrácenou image. Po nahrání prvního dema Flesh Ripping, Sonic Torment obsahujícího 13 písní slyšel jeden kotouček Dig Pearsen z domácích Earache records. Při poslechu nemocně nalazených kytar, zvířecího vokálu podporovaného smrští bicích vytušili na firmě nezbytný talent a ihned nabídli Carcass smlouvu na velkou desku.

V červenci 1988 byla vyvržena první mršina s názvem „Reek of Putrefaction“ (Zápach hniloby). Vokální party si zde rozdělili Jeff s Billem neb pěvec Sanjiv bandu chirurgů před nahráváním opustil. Produkce desky se ujmuli samotní hráči společně s Paulem Talbotem. Z dnešního pohledu zvuk vyznívá hodně podzemně, ale na hudební scéně se zárodku dařilo více než dobře. Dvaadvacet nekompromisně rychlých grindových kapitol zachycených v drážkách desky s všeříkajícími názvy jako Hnisavý proces (Supporation), Kolonie červů (Maggot colony) či Zuhelnatělé oční důlky (Carbonized eyesockets) se rozšířilo mezi fans rychlostí planých neštovic. Při živém prezentování své tvorby dokreslovali atmosféru koncertů promítáním různých zvrácených obrázků, podobných těm, které je možno zahlédnout na obalech jejich desek. I mnoha otrlým fanouškům vyrážely dech jakési koláže ze zmasakrovaných lidských těl a jejich částí.

Jak jsem už napověděl, i druhá fošna se nesla v duchu rize zdravotním, čemuž byl uzpůsoben i název „Symphonies Of Sickness" (Symfonie choroby). Před tímto albem je ještě vydáno EP The Peel Session (Strange Fruit). Pro nahrávání přijala pozvání vycházející producentská hvězda Colin Richardson, se kterým se zavřeli ve studiu „ Slaughterhouse“. Výsledkem byl výrazně lepší zvuk, který vyzdvihoval větší hráčskou vyspělost anglického tria = propracovanější kytarové pasáže, solové party, bubenická smršť a střídavě záhrobní Billův vokál s animálním Jeffovým projevem. Který core maniak by dnes neznal zlidovělé písně jako Exhume To Consume či Ruptured in Purulence? V té době se Steer rozhodl veškerou svou lásku věnovat Carcass a definitivně opouští Napalm Death. V roce 1990 bloudí společně s německými Atrocity na prvním evropském turné „Symphonies of Blue Blood“ a díky sametově opředené revoluci se mohou zastavit i v ostravském regionu. Na americkém kontinentu rozehřívají publikum pro Death. S cílem neustrnout na místě a rozvíjet své hudební choutky přijímají druhého kytaristu s deathových Carnage švéda Michaela Amotta. Následuje další turné na starém kontinentě po boku Funeral Nation a Messiah. Plni nápadů se zavírají v Amazon studiu v domácím Simenwoodu.

Třetí opus „ Necroticism – Descanting The Insalubrious" (Odumírání – nezdravé zpívání protihlasu) z roku 1991 si začíná nebezpečně pohrávat s deathovými prvky. Skladby jsou do posledního tonu propracované a přes nezvyklou delší stopáž nedají posluchači šanci k polevení pozornosti. Smrtící rify se snoubí s grindovými pasážemi doprovázeny nezaměnitelnými vokály. Pro mnoho fans tohoto ranku se právě toto LP stalo v tvorbě Carcass vrcholem. V roce 1992 následuje turné „Gods of Grind“ s Entombed, Cathedral a Confessor a vydání EP „Tools of The Trade“. O rok později vystoupení s Death, Cannibal Corpse, Tiamat a Gorefest. Stihnou ještě opustit divnými chutěmi se zmítající Earache records a ukrýt se pod ochranná křídla kolosu Columbial/Sony music.

Stále věrni Colinu Richardsonovi opanují studio Pastry v Liverpoolu, aby za více jak měsíc vytvořili dílo pojmenované „Heartwork“ (Srdeční činnost). Zde se definitivně loučí se svým chorobným logem a grindovými tony a přiklánějí se více k deathu. Mnoho ortodoxních fans jim ukazuje záda, ale větší část přijímá desku kladně, čehož důkazem je zaplněná pražská Pyramida při poslední české zastávce s Dark Side a M.A.C. of MAD 6.2. 1994. Zde se již představil na místě kytaristy Mika Amotta technik Brutal Truth Mike Hickey (ex-Venom, Cathedral). Jeho trvání má však jepičí život a po turné v zemi vycházejícího slunce jej nahrazuje nepříliš známý Carlo Regedas (ex-Devoid). Následuje další tour s Body Count a po USA. Veřejnosti se připomínají EP „Heatwork“. Upouštějí od zvrácených obalů a začínají se více věnovat psychologickým záležitostem, a to i po textové stránce, kterou obstarává od druhého alba Walker.

V roce 1996 vychází poslední studiový kousek příznačně nazvaný „Swansong“ (Labutí píseň), opět u Earache records, neboť Columbia/Sony music je ze svých spárů vypustila. Materiál je pořád příznačný Jeffovým vokálním pokladem, ale hudebně se svým začátkům silně vzdalují. Na death metalový spodek navazují barvité heavy melodie většinou ve střednědobém tempu. Nemusíte se však bát, že by jste na první poslech nepoznali typický Carcasácký sound. Po vydání alba odchází zakládající člen Bill Steer a tím vlastně předznamená konec celé kapely.

Jejich domovská firma ještě vydává chvályhodné dílko „Wake Up And Smell The Carcass“ kde je možno se zaposlouchat do raritek z EP, kompilací , to vše doplněné o nejhitovější věci. K této příležitosti byla vydána i stejnojmenná videokazeta se všemi klipy a dvěma koncertními nahrávkami. Za zmínku ještě stojí pocta tomuto nezapomenutelnému kultu vycházející u Displeased records v roce 2001 pod názvem „Requiem of Revulsion a tribute to Carcass“, kde se vyřádili smečky jako Dead Infection, Regurgitate, Nasum, Exhumed a další ...

Diskografie:
Ripping Sonic Treatment - 1987 (demo)
Reek of Putrefaction – 1988 Earache rec.
Symphonies of Sickness – 1989 (demo)
Symphonies of Sickness – 1989 Earache rec.
The Peel Sessions – 1989 EP Strange Fruit rec.
Necroticism – Descanting The Insalubrious – 1991 Earache rec.
Tools Of The Trade – 1991 EP Earache rec.
Heartwork – 1993 Columbia/Sony music
Heartwork – 1994 EP Columbia/Sony Music
Swansong – 1996 Earache rec.
Wake Up And Smell The Carcass – 1996 Earache rec.
Wake Up And Smell The Carcass – 1996 VIDEO Earache rec.
Requiems Of Revulsion a Tribute To Carcass – Displeased rec.


PS 1: Tady máte krásnou melodii pro své mobily

Carcass: R**k the vote
E e g e #f g #f E e g e a g #f E e g e #f g #f C d e D e f

PS 2: Na adrese http:://Metal-lyrics.hyperlink.cz/lists/c.html najdete originál texty k jednotlivým albům.

Ukázky z textů:

No Love Lost z alba Heartwork
(Žádná ztracená láska)

Procitnutí smyslů
Strnulý pocit skončil
Romanticky založená představa
Zlomené srdce se spojilo, aby krvácelo

Bez dojetí, zasáhlo tvůj hluboký cit
Neuměle vybrnkané a přerušené
Melodií smutné serenády
(Žalostný refrén)
Bez dojetí, se rozbíjí tvé hluboké city
Zlomeny a přerušeny melodií
Tragedie, smutné klišé

Žádná ztracená láska
Když všechno bylo řečeno a skončilo
Žádná láska není ztracená

Nízká cena milování
Milostná parodie
Lidské chyby a slabost jsou snadná kořist,
za kterou bude tvé ubohé srdce krvácet

Heartwork z alba Heartwork
(Srdeční činnost)

Umělecká díla, špatně namalovaná
Chvástavá, pitomě tmavá
Jednotvárný smysl, mdlé spektrum, příšerně neomezené
Materiál k přemýšlení, tolik rozsáhlý

V kontrastních odstínech, násilně sytých
Abstraktní výraz, tak přecpaný, tak dráždivý

Kreslit obraz, zkazit
Matný lesk – se zhoršuje
Kreslit obraz, pošpinit
Matný lesk, ponurého špinavého světla

Nesmírná, citová krása
Snad zahalená zdánlivou bezcenností
Dojmy, roztříštěné, úlomkovité, odrážené,
Z povedených skvrn, zředěných, zabarvených
Vykreslených v roztrhaných barvách
Ponížení určené malbám , trápit se nehezkým obrazem

Práce srdce, proklatě ponurá
Zlá, chvástavá činnost
Jednotvárným rytmem, mdlá představa, příšerně neomezená
Rozsáhlý materiál k přemýšlení
Kontrastní, plná síly
Abstraktní výraz, tak přecpaný, tak dráždivý

Blbá umělecká díla
Práce překypující tou tajemností
Ze srdce předpovídá slova

Pyosisified – Rotten To The Gore z alba Reek of Putrefaction
(Hnisavý zánět – prohnilý skrz na skrz)

Vleklý rakovinný nádor začíná tvrdnout až se stane kořistí vnitřní hniloby
Prohnilé tkáně vytvoří kaši a padr´t, jakmile tvůj rozum je roztrhnut zánětem mozku

Tvá hniloba tkáňových dutin se vředy, tvůj infekční zánět se trhá
Tvůj chřtán žere agresivní pozůstatky, tvé pekelné prohnívání v kaluži krve

Vyhnívající šťávy v každých hnisajících nadutých kožních pórech
Nenasytný hlad v hostině zaschlé krvi. Nic to nedělá mé velké rozkoši
Plní mísa tráveniny, larvami zamořené ledviny jsou jako mnou kdykoli vybrané

Zápach morové infekce je dávící prostředek bodavého zvedání žaludku
Dlouhotrvající pěnivost ztvrdlého hnisu,smrad je stále ostřejší, hnilobné zvracení

Tvé tělo je ztuhlé, vnitřnosti jsou černé jako dehet
Tvá střeva jsou okousávána s hnisající nenávistí, teď máš množství hnisu v tělních dutinách

Tvá krev je ztvrdlá, vysušená a neslučitelná. Tvá krvavá hnisající kaluž krve je nyní skelnatější

Frenzied Detroncation z alba Reek of Putrefaction
(Šílené useknutí)

Roztrhat na kusy…Ztuhlé žlázy…Rozkouskování drůbežích drůbků…Pahýly rukouRoztrhat na krvavé kusy

Přetržená slezina…Zatuchlá ledvina…Roztříštěná žebra…Zapáchající sečná rána

Zvracení hnisu…Rozpitvat a rozřezat…Roztrhat na kusy…Postříkané tříslo

Festerday z alba Reek of Putrefaction

(Hnisavý den)

Vyrvat tvá střeva, rozřezat tvá játra na kusy. Zadusit tvé srdce až opuchne a zmodrá

Propíchnutí tvého masa, nabodnout tvé oči. Necháš je hnít, pak je sežereš zaživa
Solo: Rozdrásané šlachy

 64

Diskografie

Surgical Steel (2013)
Choice Cuts (2004)
Best of Carcass (1998)
Wake Up And Smell The ... Carcass (Best Of) (1996)
Swansong (1996)
Heartwork (1993)
Tools Of The Trade (EP) (1992)
Necroticism - Descanting The Insalubrious (1991)
Symphonies Of Sickness (1989)
Reek Of Putrefaction (1988)