AETERNAM - Disciples Of The Unseen

AETERNAM - Disciples Of The Unseen

AETERNAM - Disciples Of The Unseen

AETERNAM - Disciples Of The Unseen

Spoutat magii epického prožitku do hudební formy bylo odjakživa snem mnohých. Zachytit onen unikátní dojem, ze kterého člověka málem zapraští v kostech, podmanit ho své vůli tak, aby mohl být kdykoliv znovu připomínán, a vybrat odpovídající prostředek, jehož prostřednictvím se tento zvláštní druh konzervace uskuteční. To všechno lákalo a stále láká nepřeberné davy muzikantů a mezi nimi zvlášť ty metalové, jejichž „loviště“ jsou pro podobná počínání jako stvořená. Vzpomeňme kapel typu THERION, NILE nebo dejme tomu MELECHESCH - jak moc zajímavá alba za nimi kolikrát zůstala, a nakolik k tomu přispěla právě skutečnost, že jim šlo právě o onen zmiňovaný epický prožitek, v daném případě silně ovlivněný kulturou středního východu, respektive Egypta.

Chci-li pak v této souvislosti mluvit o čerstvě debutující kanaďanech AETERNAM, musím říct, že na výše zmíněná jména jsem si nevzpomněl náhodou. Pětice z Quebecu je totiž pozoruhodná právě pro výhradní soustředění své tvorby na zmiňované kultury, které sice neznamená bůhvíco převratného, ale v podobě, v jaké je podáno na „Disciples Of The Unseen“, nezapře spoustu známek velmi precizního provedení. Album, zasvěcené v duchu svého středo – východně – egyptského konceptu (je otázkou, jak moc ho narušuje např. název skladby „Hamunaptra“, odkazující na „pouhé“ vymyšlené město ze slavné série filmů o Mumii) výhradně historické orientální atmosféře, je proto z těch, která by rozhodně neměla uniknout nikomu, kdo se kdy jen trochu otřel o výpravný, epický metal, vybroušený z poctivého kovu smrti.

AETERNAM

Důvod je prostý. Koncentrace výrazných melodických motivů, tradičního, nicméně poměrně poutavého deathmetalového materiálu a milimetrově přesných aranží zde narostla do skutečně nepřehlédnutelných rozměrů. A rázem je na světě překvapení, hodné nejen okamžitého úpisu smlouvy s Metal Blade. AETERNAM jsou jako divoká horda Arabů na velbloudech, kteří, místo aby před písečnou bouří prchali, ženou ji před sebou jako stádo dobytka na porážku. S důrazem na detail malují napjatou nervní atmosféru (gradující sbory v „Angel Horned“), znovu a znovu přicházejí se zdravě sebevědomými riffy a melodiemi („Esoteric Formulae“, „Hamunaptra“ nebo „Circle In Flames“) a na důkaz toho, že jim to všechno pospolu pěkně funguje, dokáží také ubrat na tempu a vytasit se s výstižným melodickým zpěvem („The Coronation Of Seth“) či přímo folklórním intrem („Iteru“). V souladu s poměrně konzervativní stopáži v sobě album neukrývá žádné zásadně nevyrovnané místo, přičemž zároveň nabízí spoustu vybroušených instrumentálních výkonů, mezi nimiž je nutno vyzdvihnout i razantně technickou hru bubeníka Antoineho Guertina.

Detailnější rozbor zřejmě netřeba, byť zastánci radikálního stupňování metalového vývoje by k tomu ještě určitě rádi řekli své. Já mám však naprosto jasno a tipuji na jednoho z kandidátů na epic/death metalový objev roku, respektive mě nenapadá jediný argument, který by tuhle kandidaturu vylučoval.

 4

Louis

Verdikt

Z gruntu povedený epic/death metalový debut.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 44:05

Produkce: Jeff Fortin

www.myspace.com/aeternammetal

Sestava

Skladby

  1. Ars Almadel
  2. Angel Horned
  3. Esoteric Formulae
  4. The Coronation Of Seth
  5. Hamunaptra
  6. Iteru
  7. Goddess Of Masr
  8. Ouroboros
  9. Circle In Flames
  10. Through The Eyes Of Ea

Diskografie

Heir of The Rising Sun (2022)
Al Qassam (2020)
Ruins of Empires (2017)
Moongod (2012)
Disciples Of The Unseen (2010)