DORNENREICH - In Luft geritzt

DORNENREICH - In Luft geritzt

DORNENREICH - In Luft geritzt

DORNENREICH - In Luft geritzt

Po blackmetalovom albume, ktorý nás previedol ríšou snov sa sympatické rakúske (teraz už) duo rozhodlo prísť opäť zo štýlovo iným materiálom. Budete hádať správne, ak si myslíte, že sa jedná o návrat k akustikám, aký sme mali možnosť počuť na pozitívne prijatom „Hexenwind“. Ani zďaleka sa však nejedná o nejakú užšiu nadväznosť, skôr naopak.

DORNENREICH prichádzajú s veľmi úzko profilovaným a veľmi komorným materiálom. Prvým príznačným znakom albumu je jeho drsný minimalizmus v podobe nástrojového zastúpenia, ktoré číta tri, ale de facto len dva nástroje. Hlavným ťahúňom je teda duo akustickej gitary a huslí, prepletených len v dvoch linkách, pričom jediné zdanie rytmiky dotvára monotónna tamburína. Je zrejmé, že spolu s veľmi sporadickým vokálom sa stáva vyplnenie celej stopáže nahrávky solídnym materiálom obtiažnou úlohou.

www.dornenreich.comDôležitým faktorom v úspešnom zvládnutí tejto úlohy bude v prvom rade zvuk a produkcia, ktoré sa vydarili, a pri počúvaní tak poslucháč nemá ďaleko od pocitu, že počúva živú hudbu. Rakúšania nikdy nekládli dôraz na veľmi komplikované hudobné výstavby a neinak tomu je aj tento krát, idú dokonca opačným smerom. Nedajú sa tak očakávať žiadne akademické vyhrávky a vyšperkované sóla hrané na klasickej gitare, ale skôr sa jedná o jednoduché rytmické akordovky s dôrazom na rytmický cit a výraznú melodiku, ktorú zabezpečujú husle v podaní Thomasa Riesnera. Od úvodu tak skladby nepôsobia veľmi zasneným alebo pre kapelu príznačne éterickým dojmom, skôr v nich prevláda úderný a miestami až folkovo hravý element, ktorý vrcholí v tancovačke „Freitanz“ alebo v bezstarostnom úvode „Dem Wind Geboren“.

www.dornenreich.comPrekvapivo je z materiálu cítiť aj blackovú drsnosť až naliehavosť, a to nielen pod povrchom skladieb. Tento fakt jednoznačne demonštruje úvodná „Jagd“, alebo naozaj nervózna „Unruhe“. K tomuto prispieva aj väčšinou ostro šepkaný vokál Jochena Stocka, ktorý skôr len deklamuje útržky myšlienok, ktoré úzko súvisia s názvami skladieb. Opäť musím len kvitovať použitie nemeckého jazyka, ktorý sa fantasticky hodí do celého konceptu. DORNENREICH nezanevreli ani na typické zasnené, až romantizujúce časti s kľudnými malebnými husľovými motívmi („Dem Wind Geboren“, „Zauberzeichen“). Tieto svojou atmosférou v momentoch pripomínajú tvorbu EMPYRIUM na posledných albumoch a ich lesnú poetiku.

Na „In Luft Geritzt“ teda v negatívnom pohľade nenájdete veľa inštrumentálnej alebo kompozičnej košatosti. Túto komplexnosť však treba hľadať v silne subjektívnom vnímaní emócií atmosféry a predstáv, ktoré album vyvoláva. Na druhej strane je to znakom aj ostatných albumov DORNENREICH, čo znamená, že ak k ním máte pozitívny vzťah, pravdepodobne vás osloví aj novinka, ktorá to všetko dodáva v trocha inom balení. V zhrnutí sa teda jedná o veľmi pocitové dielo, ktoré si ma nakoniec svojou úprimnosťou získalo.

 20

Arrow

Verdikt

Dvojica Rakúšanov tentokrát vsadila výlučne na akustickú gitaru, husle a vokál v jednoduchých kompozíciách, no postačuje to na to, aby novinka obsahovala (temer) všetky elementy, akými disponovali aj ich minulé diela. To znamená, že ak k ním máte pozitívny vzťah, pravdepodobne vás osloví aj novinka.V zhrnutí sa jedná o veľmi pocitové dielo, ktoré si ma ale nakoniec svojou úprimnosťou získalo.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,4 / 10

Další informace

Stopáž: 44:14

www.dornenreich.com

Sestava

Skladby

  1. Drang
  2. Unruhe
  3. Jagd
  4. Freitanz
  5. Sehnlauf
  6. Flügel in Fels
  7. Meer
  8. Aufbruch
  9. Dem Wind Geboren
  10. Zauberzeichen

Diskografie

In Luft geritzt (2008)
Durch den Traum (2006)
Hexenwind (2005)
Her von welken Nachten (2001)
Bitter ist's dem Tod zu dienen (1999)
Nicht um zu sterben (1997)