DØDHEIMSGARD - Satanic Art

DØDHEIMSGARD - Satanic Art

DØDHEIMSGARD - Satanic Art

DØDHEIMSGARD - Satanic Art

V rámci našich retrospektivních úskoků tentokrát zamiřme přibližně o desetiletí nazpátek - do období, kdy vzniklo jedno z nejlepších blackmetalových děl, majících možnost spatřit světlo tohoto světa. Co na tom, že se jedná „jen“ o EP. Co na tom, že plocha nahrávky je pouhých šestnáct minut, počítaje v to intro i outro. „Satanic Art“ je jasným milníkem a zároveň deskou překlápějící staré DØDHEIMSGARD v nové. Deskou kombinující syrovou, agresivní minulost s propracovanou, bláznivou budoucností.

Jako obvykle se v případě seskupení podílela i na této nahrávce zcela specifická sestava, jíž lze tentokrát popsat jako skutečný all-star band. Kromě starých známých, jimž vévodí především Aldrahn a Vicotnik (zde pod přezdívkou Mr. Fixit), lze vyzdvihnout také působení kytaristy Galdera, jenž se později odrazil ke hvězdným výšinám s DIMMU BORGIR, či klávesáka Sveina Egila Hatlevika (aka Hologram / Magic Logic / Zweizz) z FLEURETY. Ale to jen tak na okraj… Po hudební stránce představuje „Satanic Art“ stále velice syrový a útočný black metal, vycházející z předešlé tvorby kapely, přičemž však ubylo thrashové hoblování známé z předešlého „Monumental Possession“. DØDHEIMSGARD tentokrát vsadili spíše na rychlost a především pak ve velkém množství začali zařazovat do své tvorby prvky zcela nové (klávesy, piáno, housle či elektroniku), jež koneckonců jen a jen předznamenaly věci budoucí.

DØDHEIMSGARD

Po klavírním intru „Oneiroscope“ se na posluchače vyvalí hyperrychlá, sonická kytarová smršť podpořená sypajícími bicími a šíleným vokálním výkonem pana Aldrahna, jenž svým typickým přiškrceným projevem okolo sebe rozsévá jed. Ano, jedná se o zásadní sedmiminutovou suitu „Traces Of Reality“, orámovanou nyní již kultovními slovy „touch the devilish one“. Po počáteční zběsilé klepačce se skladba průběžně proměňuje a přetváří, tu dojde ke zpomalení, tu k nádhernému zařazení houslového sóla, onde zase k pěkné klavírní vsuvce. Aby se však v závěru vrátilo vše do starých kolejí… Následující „Symptom“, disponující famózním závěrem, se pak nese v podobném duchu, zatímco předposlední „The Paramount Empire“, působí syrověji (vokál je skutečně chorobný) a více oldschoolově. Po oné krátké, avšak zato nesmírně intenzivní a vyčerpávající smršti přichází konečně vytoužené uklidnění v podobě jak jinak než klavírního outra „Wrapped In Plastic“ (inspirace seriálem „Městečko Twin Peaks“), jehož část uvedla následující počin „666 International“.

Celé album pak působí jako přímý úder do tváře a zároveň jako totální výsměch všem souputníkům, snažícím se vytvořit něco tak bezcitného, zběsilého a zároveň sofistikovaného. Nahrávka, která představuje optimální střet staré i nové školy black metalu, přičemž na ní ponejvíce dominuje onen skrytý industriální chlad – i to je „Satanic Art“.

Co dodat? Snad jen to, že pokud jste díky nějakým záhadným skutečnostem na nahrávku doposud nenarazili, koukejte si s ní okamžitě ustřelit palici. Stojí to opravdu za to.

 27

Deadmann

Verdikt

Kult.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
8,7 / 10

Další informace

Stopáž: 15:59

Produkce: Dødheimsgard
Studio: BBM

www.myspace.com/dodheimsgard

Sestava

Skladby

  1. Oneiroscope
  2. Traces Of Reality
  3. Symptom
  4. The Paramount Empire
  5. Wrapped In Plastic

Diskografie

666 International (1999)
Satanic Art (EP) (1998)
Monumental Possession (1996)
Kronet Til Konge (1995)

Jiné pohledy

Ťažko niečo dodávať. S obdivuhodnou presnosťou nameraná droga, ktorá na šestnásť minút zmení svet okolo a vo vnútri vás. Koncentrovaná, zábran zbavená zúrivosť v halucinogénnom obale so skokanom o žrdi.
Thorn | 26. prosince 2008

 

Aj napriek tomu, že nahrávkam dĺžky EP až na výnimky veľmi nefandím, "Satanic Art" je so svojou intenzívnou až úchylnou dávkou psychotropie ideálnym intermezzom ku kultovej 666tke. Klasický blackový strih materiálu maximálne svedčí rovnako ako syntéza skresleného zvuku v kontraste s akustickými husľovými a klavírnymi elementmi. Svojím spôsobom kultová nahrávka, ktorú prekonal len jej nasledovník.
Arrow | 25. prosince 2008