FLOGGING MOLLY - Float

FLOGGING MOLLY - Float

FLOGGING MOLLY - Float

FLOGGING MOLLY - Float

Slečna Molly nemá ve zvyku spěchat. Na svůj další taneček si klidně počká čtyři roky, posedí v mlžné cloně dýmu a v nakyslém odéru piva... Obhlíží pozorným zrakem taneční kreace svých vrstevníků, snad se lehce usmívá, popotahuje z cigarety a občas si protře uslzelé oči. A když už vstane a vrhne se do tance, ví každý ryšavý Paddy, že to nebude žádný naivní třasák...

Čtyři roky po albu „Within A Mile Of Home“ se tak iro-američané hlásí s další kolekcí, která dostala všeříkající název „Float“ – pluj, plav. Pokud máte s tímto slovem asociovánu jistou plynulost, rozvážnost, houpavost, jste na správné cestě. Zatímco předchůdce občas trojčil jako opilý Jack Sparrow v rytmu pirátských častušek, novinka je zmoudřele poklidnější, rozvážnější a z mého pohledu procítěnější. Jakoby na Davea Kinga a spol. přišla určitá forma chandry, vědomí, že i za skočným punkovým rytmem číhá nostalgie plynoucího času.

FLOGGING MOLLY

I když rytmika je stále rozdivočelá do punk rockových obrátek, spousta písní vyzařuje zvláštní posmutnělé charisma, jakoby se FLOGGING MOLLY uvzdychaně ohlíželi za světem, který byl a není („Create now this hell where no devil could spawn / take me back, take me back / to the way life used to be“). Kořeny v klasické irském folku jsou na „Float“ podobně silné jako na debutu „Swagger“ a rocková složka se ocitá přeci jen více v pozadí. A když vyklidí pole úplně (jako ve skladbě „Float“), nabízí album MOLLY v té nejsilnější a nejpřesvědčivější formě, v jaké byla dosud ke slyšení.

FLOGGING MOLLY

Možná i fakt, že se kapela více noří do své hudby a méně dbá na efekt vede k tomu, že „Float“ není deska překypující prvoplánově chytlavými songy jako „Drunken Lullabies“. Zpočátku dokonce může působit nevýrazně, ale čím víc se do hlubšího potoka nového materiálu noříte, tím příjemnější rejstřík pocitů zažijete. Navzdory několika momentům, kdy je patrné určité sebevykradačství (v tak jednoduché muzice zřejmě nevyhnutelné), představuje „Float“ slečnu Molly jako zestárlou a zmoudřelou paní. I přes ty vrásky si dokáže získat a když s ní skotačíte na parketu, voní nostalgicky po skořici a dávno minulých časech... Kdo by odolal polibku.

FLOGGING MOLLY

 2

Marigold

Verdikt

Slečna Molly stále roztáčí svoje kolečka v rytmu zahulených dublinských tančíren. Nebýt toho, že pár tanečků už hodně zavání sebevykradačstvím, byla by to další z bezchybných desek pro období zelených nálad.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 39:35

Produkce: Flogging Molly

www.floggingmolly.com

Sestava

Skladby

 1. Requiem For A Dying Song
 2. (No More) Paddy´s Lament
 3. Float
 4. You Won't Make a Fool Out of Me
 5. The Lightning Storm
 6. Punch Drunk Grinning Soul
 7. Us Of Lesser Gods
 8. Between A Man And A Woman
 9. Form The Back Of A Broken Dream
 10. Man With No Country
 11. The Story So Far

Diskografie

Speed Of Darkness (2011)
Live At The Greek Theatre (2010)
Float (2008)
Whiskey On A Sunday (EP) (2006)
Within A Mile Of Home (2004)
Drunken Lullabies (2002)
Swagger (2000)
Alive Behind Green Door (live) (1997)