EARTH - Live Europe 2006

EARTH - Live Europe 2006

EARTH - Live Europe 2006

EARTH - Live Europe 2006

Niekedy sa treba vykašľať na analýzy a rozbory a nechať sa uniesť banálnym „páči-nepáči“. S mojou slabosťou pre živáky (dvojnásobnou pre záznamy z koncertov, ktorých som sa sám zúčastnil), je pochopiteľné, že „Live Europe 2006“ od EARTH sa v mi v prehrávači umiestnilo veľmi rýchlo, dokonca na úkor štúdiovej novinky „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“.

EARTHSnáď sa však z toho dá vydolovať aspoň kúsok racionality: možno posun od jednoduchých aranži na polceste medzi „Hex“ a „Hibernaculum“ k farebnejšiemu zvuku „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ EARTH o niečo pripravil. Možno mohutný začiatok v podobe nemých hymien „Ouroboros Is Broken“ (zo sedemnásť rokov starého debutu skupiny) a „Coda Maestoso In E(Flat) Minor“ (zo smutne prelomového albumu „Pentastar: In The Style Of Demons“) zanechá natoľko silný dojem, že nevadí, že cédéčko od tretej skladby vlastne pomaly utícha (a to sa v druhej polovici disku dostane na najsilnejšie kompozície z „Hex“ – „Raiford/The Felon Wind“ a „Land Of Some Other Order“).

Výborný zvuk spod rúk Randalla Dunna konzervuje sound EARTH v neskreslenej, čitateľnej a „priestrannej“ podobe, v ktorej vynikne dôraz, ktorý Dylan Carlson a spol. dávajú na jednotlivé noty. Moorov wurlitzer či hosťujúci moog Grega Andersona zo SUNN O))), ktorým EARTH na onom turné predskakovali, akoby len skicovali zvukové pozadie pre zvonivú gitaru, prevaľujúce sa bicie a plné tóny trombónu, ktorý sa stal charakteristickým nástrojom pre „hexovskú“ éru kapely.

„Live Europe 2006“, nahratý na zastávkach v Paríži, Amsterdame a Viedni, nie je kolekciou, ktorá z už teraz dlhej diskografie EARTH vytŕča. Ani sa o to nesnaží. Určite je však dobrým živým albumom so všetkým, čo k tomu patrí – je pamäťovou konzervou, zachytávajúcou na rozumnej stopáži úplne konkrétny bod v histórii skupiny. Bod naviac pre Seldona Hunta, ktorého obal robí z tohoto disku perfektný doplnok polovičnej radovky „Hibernaculum“.

 2

Thorn

Verdikt

Výborná "lajvka". Nič menej, nič viac.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 59:55

Produkce: Randall Dunn
Studio: Nahraté naživo počas európskeho turné v roku 2006

www.myspace.com/earthofficial

Sestava

Skladby

  1. Ouroboros Is Broken (Paris)
  2. Coda Maestoso In E(Flat) Minor (Paris)
  3. The Felon Wind (Paris)
  4. Land Of Some Other Order (Vienna)
  5. Plague Of Angels (Amsterdam)
  6. Raiford/The Felon Wind (Vienna)

Diskografie

Primitive And Deadly (2014)
Angels Of Darkness, Demons Of Light II (2012)
Angels Of Darkness, Demons Of Light I (2011)
A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction (2010)
Live Europe 2006 (2008)
The Bees Made Honey In The Lion's Skull (2008)
Hibernaculum (2007)
Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword (Live) (2005)
Hex; Or Printing In The Infernal Method (2005)
Pentastar: In The Style Of Demons (1996)
Sunn Amps And Smashed Guitars (live) (1995)
Phase 3 - Thrones And Dominions (1995)
Earth 2 (1993)
Extra-Capsular Extraction (EP) (1992)