NIGHTINGALE - White Darkness

NIGHTINGALE - White Darkness

NIGHTINGALE - White Darkness

NIGHTINGALE - White Darkness

NIGHTINGALE som mal vždy rád hlavne preto, že Dan Swanö (EDGE OF SANITY, BLOODBATH, GODSEND, atď.) si týmto projektom robil a robí radosť a v neposlednom rade aj preto, že aspoň niektorým svojim ortodoxným deathmetalovým fanúšikom priblížil inú hudbu...

Pre metalového fanúšika, ktorý sa neorientuje v rockovej scéne, môže takýto album vyprodukovanýNIGHTINGALE metalovým muzikantom pripadať nezvyčajne, no z hľadiska príslušnej scény nejde o nič svetoborné, ale ani nič čo by bolo určené na jedno vypočutie a zabudnutie. Proste a jednoducho ide o príjemný melodicko-rockový album, ktorému v podstate nie je čo vyčítať. Pomaly plynúce a prevaľujúce sa melódie plné emócií a snenia. Perfektný podmaz na leňošenie v posteli a rozjímanie. Nie zložité a tak trochu predvídateľné muzikantské postupy sú zahrané na vysokej úrovni, pričom je prihliadané aj na zapamätateľnosť a hitovosť jednotlivých motívov a songov. NIGHTINGALE bývajú označovaní aj za progressive rock/metal, s čím však príliš nesúhlasím, veď fakt, že Dan Swanö a spol. perfektne ovládajú svoje nástroje, na takéto označenie zďaleka nestačí. Nahrávke dominujú melodické klávesové plochy, pričom práve tieto pridávajú nahrávke na zvláštnosti a zaujímavosti. Druhou dominantou albumu je Danov vokál. Spieva mu to výborne, pričom ostáva pri zemi a veľmi dobre si uvedomuje svoje spevácke limity. Medzi týmito mantinelmi sa pohybuje s ľahkosťou a ladne, pričom mu svojimi backing vokálmi vypomáhajú aj Dag a Erik. Síce kvalitné, ale skôr nenápadné gitary, basgitara a bicie už len dokresľujú celkový obraz veľmi slušnej rockovej nahrávky a dôstojného nasledovníka predchádzajúcich počinov tohto projektu, dnes pretransformovaného na regulárnu kapelu. Nakoniec mi nedá nepochváliť Swanövu producentskú prácu na „White Darkness“, tie roky strávené v štúdiu pri nahrávaní rôznych svojich projektov, ale aj mnohých ďalších interpretov sa nemohli neodraziť na jeho schopnostiach. Po zvukovej stránke nie je čo vyčítať, všetky nástroje je výborne počuť a sú perfektne zladené. Takže nakoniec môžem vyjadriť spokojnosť. 

Znaky na obale znamenajú: „Nikdy sa nevzdávaj“, Dan Swanö sa tohto hesla už dlhé roky drží a ide mu to...

 21

Koscj

Verdikt

Nič svetoborné, ale ani nič čo by si zaslúžilo hromadu prachu na obale. Hudobný štandard na ktorý sú zvyknutí fanúšikovia tohto zoskupenia.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,2 / 10

Další informace

Stopáž: 45:46

Produkce: Dan Swanö
Studio: Stallet studio a Unisound

www.myspace.com/nightingalesweden

Sestava

Skladby

  1. The Fields Of Life
  2. One Way Ticket
  3. White Darkness
  4. Reasons
  5. Trial And Error
  6. Hideaway
  7. To My Inspiration
  8. Wounded Soul
  9. Belief
  10. Trust

Diskografie

White Darkness (2007)
Invisible (2005)
Alive Again (2003)
I (2000)
Closing Chronicles (1996)
The Breathing Shadow (1995)