YAKUZA - Transmutations

YAKUZA - Transmutations

YAKUZA - Transmutations

YAKUZA - Transmutations

S předchozí deskou „Samsara“ chicagští YAKUZA patrně příjemně překvapili nejednoho posluchače, který hledá útěchu v jinakosti a nestandardních hudebních polohách, jimiž se tento vynalézavý kvartet vyznačuje již od úplných počátků. A tak nikoho nejspíše příliš nezaskočí, že s aktuální deskou „Transmutations“ tomu rovněž není jinak.

YAKUZACo však ihned při prvním setkání upoutá pozornost, je opět otočení kormidlem o nějaký ten stupeň směrem ke tvrdšímu a frenetičtějšímu výrazu, který je ale na druhou stranu patřičně vyvážen dnes již dalo by se říci typicky rozjímavými náladami rezonujícími za zvuku saxofonu a cinkajících perkusí. „Samsara“ byla první deskou, která představila kapelu v do té doby nebývale syrových polohách, kombinujíce tvrdé hardcoreové riffy s masivními sludgeovými stěnami. „Transmutations“ kráčí v tomto směru mnohem dál, veškeré hudební dění je výrazně energičtější a agresivnější a po přímočarých post hardcoreových prvcích jakoby se slehla zem. YAKUZA jakoby nyní mnohem více vzali za své až velmi tradiční metalové prvky a některé okamžiky by v podání jiných svou téměř naivní jednoduchostí a šablonovitostí mohly vzbudit nostalgický úsměv na rtech. V celkovém kontextu alba však naopak působí velmi funkčně a hudebníci s nimi dokáži velmi zajímavě elaborovat, pokřivit jejich přímočaré rysy a integrovat je do mnohovrstevného hudebního výrazu. YAKUZA nyní s hudebními motivy pracují podstatně sofistikovaněji a komplexněji; některé, na první pohled takřka tradicionalistické postupy dokáží obrátit dnem vzhůru, umně vrství zvukové plochy, střídají nálady a s minimem prostředků budují bohatý výrazový rejstřík, jemuž opět nechybí ony charakteristické tribální motivy a všeobjímající psychedelický rozměr. Zatímco „Praying For Asteroids“ či „Steal The Fire“ zachycuje kapelu v rychlé, agresivní poloze, následující „Raus“ obnažuje zjemnělou tvář, rámovanou tklivým zvukem saxofonu, „The Blinding“ vás bez upozornění uvrhne do stavu úzkosti z pokřiveného prostoru, v jehož nepravidelných tvarech se v ozvěnách lámou útržky zvuků a hlasů zanikajících kdesi v dáli. Na mysli nejednou vytane srovnání s MINSK, k jejichž polohám má album v některých okamžicích rovněž velmi blízko, čehož dokladem je např. skladba Black Market Liver“ s velmi hezkým latino motivem.

I přes částečně rozšířený výrazový rejstřík je aktuální deska především o jemných výrazových a kompozičních nuancích, o hudebním vývoji spíše na vertikální než horizontální ose. YAKUZA dokázali výborně vyvážit svou agresivní a současně „meditativní“ tvář a mnoha tradičním postupům byli schopni vetknout nový, svěží tvar. „Transmutations“ je podstatně komplikovanější nahrávkou než loňský předchůdce, ne ovšem pro sofistikovanost samu. Kapela jednoduše vyzrála a obraz načrtnutý na aktuálním albu již není pouze o černé nebo bílé, ale o celé škále odstínů mezi těmito dvěma póly.

 11

Pavel

Verdikt

"Transmutations" možná nepřekvapí tolik jako předchozí deska, je ovšem slušným krokem směrem ke zralejšímu, hlubšímu výrazu. Kapela jednoduše vyzrála a obraz načrtnutý na aktuálním albu již není pouze o černé nebo bílé, ale o celé škále odstínů mezi těmito dvěma póly.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,6 / 10

Další informace

Stopáž: 60:20

Produkce: Sanford Parker

www.yakuzadojo.com

Sestava

Skladby

  1. Meat Curtains
  2. Egocide
  3. Congestive Art-Failure
  4. Raus
  5. Steal The Fire
  6. The Blinding
  7. Existence Into Oblivion
  8. Perception Management
  9. Black Market Liver
  10. Zombies

Diskografie

Of Seismic Consequence (2010)
Transmutations (2007)
Samsara (2006)
Way Of The Dead (2002)
Amount To Nothing (2000)