ICED EARTH - Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1

ICED EARTH - Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1

ICED EARTH - Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1

ICED EARTH - Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1

Věčně lákavý obrázek pyramid, zvířený písečný prach až nepřirozeně zastiňující denní světlo a téměř nadpřirozená postava ohánějící se hromovou holí, kolem níž doširoka rozevírá své zubaté tlamy hned několik evidentně rozladěných vlků. Přichází armagedon? Obal dlouho (tedy přesněji tři roky) a s napětím očekávané novinky ICED EARTH je v tomhle směru naprosto jednoznačný a již zaručeným způsobem prezentuje scénu jako hrom pro grandiózně temný a zároveň velkokapacitní příběh. Ale odkud ho vlastně začít?

Vlastně si vůbec nejsem jistý tím, že to tentokráte jediný a jedinečný prezident zmrzlé země Jon Schaffer ICED EARTHvěděl. Jistě, elegantně opustil historická témata (včetně těch amerických, s nimiž slavil takový úspěch), prozřetelně navázal na jeden ze svých již ověřených nápadů (aneb zapokračoval ve fantasy-thrillerovém příběhu rozehraném na albu „Something Wicked This Way Comes“ (1998), z nějž jsme mimochodem předmětnou závěrečnou trilogii nově v podání Tima „Rippera“ Owense mohli slyšet na letošním EP „Overture Of The Wicked“), a když měl po stránce lyrické jasno, přiložil také trsátko ke strunám. Potud bez připomínek. Jenže ouha, ruka vytrénovaná miliónnásobným drhnutím druhově naprosto identických riffů oproti dřívějšku jakoby najednou chvílemi sama nevěděla, co si počít, a tak jí Jon musel v několika případech vést násilím. Což neudělal dobře, neboť jak známo to, co vzniká z donucení, nebývá příliš často úspěšné.

A tak poté, co se tradičně ošidná personální situace v ICED EARTH zase jednou jakžtakž zklidnila, poté, co všichni jejich příznivci dostali dostatečný časový prostor k tomu, aby si zvykli na Owensův hlasový projev, přichází kapela s osmým řadovým albem obhájit své dávno výsostné území v království heavy metalu, ovšem jednoduché to proto mít nebude ani omylem. Na to se zdá být její čerstvá práce, vedená v tom nejklasičtějším duchu ICED EARTH, až příliš rutinní a proto místy až příliš nepřesvědčivá. Celé nahrávce v první řadě schází výrazné a jednoznačné „taháky“ (takové jakými v minulosti byly třeba „Burnt Offerings“, „The Hunter“, „Stand Alone“, „Dracula“ či „Declaration Day“), důrazné, uzemňující a beze všech pochybností představující zásadní múzickou inspiraci páně Schafferova. Ano, do jisté míry by za ně mohly být považovány „A Charge To Keep“, singlovka „Ten Thousand Strong“, „When Start Collide (Born Is He)“ nebo temně chytlavá instrumentální intra „Overture“ a „Something Wicked Pt. 2“, ale v jejich případě se zkrátka nemůžu zbavit dojmu, že ideální rolí by pro ně bylo spíše doplnění opravdových „taháků“ na naprosto dokonalém albu, o němž lze s jistotou říct, že netrpí žádnými „vycpávkami“. A bez takových skladeb úspěch jednoduše sklízet nelze, obzvláště když zbytek hracího času alba je pojat skutečně ryze pragmaticky. Riffy nejednoznačné a málo adresné („Something Wicked Pt. 1“, „Order Of The Rose“), melodické linky jakbysmet („Setian Massacre“, „Retribution Through The Ages“), a když už některý ten nápad v obou zmíněných směrech obstojí, pošlape ho zase délka skladby („The Clouding“). Jakoby zemi nekonečného ledu na moment objala nenechavá chapadélka oblevy, zpod jejichž drtivých stisků na pár místech vytekly tenoučké pramínky vody.

Možná je to tedy dobou, pod jejímž vlivem očekávám(e) od velkých jmen velké věci, na jejichž pozadí strach o budoucnost heavy metalu alespoň na chvíli vybledne jako vzpomínka na bezesnou noc, možná je to prostě jen tím, že ICED EARTH dosud nikdy nemuseli přešlapovat na místě, ale „Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1“ rozhodně nemám za album, na které by kapela formátu floridských mohla být pyšná. Někdo jiný snad možná ano, ale ICED EARTH tedy rozhodně ne. Ne, Jone, opravdu ne.

 59

Louis

Verdikt

V rámci stylu pořád ještě velmi slušné album, v rámci samotné diskografie ICED EARTH ovšem znatelný kvalitativní pokles. Přichází armagedon? Uvidíme za rok, kdy nás má čekat druhé pokračování "něčeho bezbožného".

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
5,5 / 10
Čtenáři
6,9 / 10

Další informace

Stopáž: 68:57

Produkce: Jim Morris a Jon Schaffer
Studio: Soaring Eagle Sound - Indiana, USA

www.icedearth.com

Sestava

Skladby

 1. Overture
 2. Something Wicked (Pt.1)
 3. Invasion
 4. Man´s Motivation
 5. The Setian Massacre
 6. A Charge To Keep
 7. Reflections
 8. Ten Thousand Strong
 9. Execution
 10. Order Of The Rose
 11. Cataclysm
 12. The Clouding
 13. Infiltrate And Assimilate
 14. Retribution Through The Ages
 15. Something Wicked (Pt.2)
 16. The Domino Decree
 17. Framing Armageddon
 18. When Start Collide (Born Is He)
 19. The Awakening

Diskografie

Dystopia (2011)
The Crucible Of Man: Something Wicked Pt. 2 (2008)
Framing Armageddon: Something Wicked Pt. 1 (2007)
Overture Of The Wicked (EP) (2007)
Alive in Athens DVD (DVD) (2007)
Gettysburg (1863) (DVD) (2005)
The Blessed and the Damned (2004)
Glorious Burden (2004)
The Reckoning (EP) (2004)
Tribute To The Gods (2002)
Dark Genesis (2002)
Horror Show (2001)
Alive In Athens (1999)
Melancholy (EP) (1999)
Something Wicked This Way Comes (1998)
Days Of Purgatory (1997)
The Dark Saga (1996)
Burnt Offerings (1995)
Night Of The Stormrider (1992)
Iced Earth (1991)

Jiné pohledy

Darkmoor
4 / 10

Jon Shaffer má rád znovuoživování starých písní novými hlasy, to už dokázal nejednou. Ovšem na čtyřskladbové předzvěsti novinky "Overture Of The Wicked" si dovolil skutečně hodně - to když pustil Tima Owense do klasik pana Barlowa. Potvrdil tak jen fakt, že ač je bývalé jidášské hrdlo jistě skvěle disponované, jeho halfordovské mečení a našponované výšky (a výkřiky áááááá) spolehlivě zabíjí melancholii i v těch nejklasičtějších písních. A co si posluchač odnese z poslechu aktuálního "Armageddonu"? Není toho mnoho, neb mistr Shaffer se zřejmě definitině zařadil mezi totálně nápadově vydojené umělce. Možná "A Charge To Keep" s mohutným sborem, možná rychlovka "Ten Thousand Strong", možná refrén "Infiltrate And Assimilate" - což je pochopitelně šíleně málo. Navíc ta příšerná stopáž! Je to nuda, Jone, prostě nuda! ... [10. září 2007]

 

Louža
7 / 10

Jsem poměrně zatvrzelým příznivcem ICED EARTH, ale první poslech novinky se mnou málem fláknul. Nemohl jsem uvěřit. Hudba, plus, mínus, dobře. Ale ten zvuk! Všechno to znělo jak předprodukční demáč. Syrové, neučesané, bez kudrlinek, bicí jak papundeklový krabice a jediný slušně znějící song bylo intro. Od té doby se ovšem lecos změnilo. Nahrávka je sice stejná, ale já si zvykl. A po čase který jsem jí věnoval se ukázalo, že kromě podivného celofánu skrývá vlastně celkem slušný materiál, z něhož jediný ošklivý, zlý, nepěkná věc je asi jen dvojice skladeb po excelentní "The Clouding". Takový šlehy jako je třeba "Setian Massacre" se svou bombastickou předehrou aby člověk v hevíku pohledal. Nejsem si moc jistý přáním Shaffera, který se nechal slyšet že by rád, aby byla novinka v diskografii IE něčím jako "The Wall" v diskografii PINK FLOYD. Od toho leží na ledové zemi kotoučky jiného kalibru. Pravdou ovšem je, že je "Framing Armageddon" slušné power metalové album a já i přes počáteční rozčarování nejsem zklamán. A zase si přisadím. Owens je možná dobrý pěvec/imitátor, ale mé srdce patří Mattovi. ... [30. srpna 2007]