BAD RELIGION - New Maps Of Hell

BAD RELIGION - New Maps Of Hell

BAD RELIGION - New Maps Of Hell

BAD RELIGION - New Maps Of Hell

Co jiného čekat od veteránů melodického punk-rocku než tradici. Možná by někdo u punku čekal buřičské nadšení a bourání konvencí, jenže punk a především punk-rock samotný už o tom dávno není a vrásky na tvářích členů BAD RELIGION navíc jasně prozrazují jak dlouhá byla pouť, kterou skupina za téměř tři desítky let své existence prošla. A tak mají na trochu té konzervativnosti asi právo. Přesto by se chtělo říct, že neztratili svou energii a nadšení ve snaze měnit svět prostřednictvím hudby, že neztratili své ideály. BAD RELIGION však nikdy nebyli radikálními buřiči, své sociálně a politicky zaměřené texty zabalovali do příjemného hudebního pozlátka a bez uzardění se (od desky „Recipe For Hate“) pravidelně umisťují na vysokých pozicích hitparády Billboard, kam je vynesla nejen vlastní píle ale i „zaprodání“ se velkému vydavatelství Atlantic, které ale tehdy neunesl kytarista Brett Gurewitz (majitel Epitaph Records kde BAD RELIGION do té doby vydávali) a kapelu opustil, aby paradoxně vydělával na tehdy velice populárních THE OFFSPRING. Časy se ale mění, Gurewitz už je dávno zase zpátky stejně jako jsou i BAD RELIGION zpátky u Epitaph.

Deska „New Maps Of Hell“ jsou typičtí BAD RELIGION. Chtělo by se říct, že klasický punk-rock už je jen jedna veliká stagnace. Asi ano. Ale v této stojaté vodě jsou BAD RELIGION i nadále dravou a mrštnou rybkou, která sice nemění své návyky, ale ani neklesá do letargické ospalosti kdesi u dna. Stále se nám nabízí dynamická a skočná hudba plná vesele působících vokálních linek a halekavé refrény i sbory stále voní po specifickém kouzlu starých nahrávek, a byť Greg Graffin dávno ztratil nespoutanou energii, která z jeho specifického hlasového projevu dělala válcující uragán, stále je to jeho barva hlasu a frázování, které vytváří skladbám ony veselé, přitom i náladové polohy. BAD RELIGION příliš netlačí na hitovost svých skladeb, ta jako by přicházela jen tak mimoděk, pryč je dávné období nabité hitovkama, přesto jako by se v jistém ohledu objevoval i návrat do časů alb jako „Stranger Than Fiction“, skladby jsou zemité, silně kytarové a navozují spíš atmosféru vesnického bigbítu než šlágru z rádia. Škoda, že ona silová průraznost jako by s přibývajícím časem ochabovala a druhá část alba začíná nudit.

BAD RELIGION

I když se BAD RELIGION snaží o pestrost, střídají tempa, nebojí se ležérně pomalých skladeb ani použít jednoduché sekané vyřvávačky, chtě nechtě se v jejich křečovité snaze držet se svého kopyta projevuje značná šablonovitost, harmonie a postupy jsou hodně typické, gradace a refrény nepřekvapí. Dostáváme tedy především flákotu kvalitně odvedené muziky, se kterou si můžete zacházet po svém, jen jí tak nechat plout pokojem při odpočinkovém polehávání, rozbíjet s ní nudu, otravovat sousedy nebo prostě si jí jen tak užívat. Nebude klást nároky na vaši pozornost a soustředěnost, bude vás prostě jen bavit. O to také skupině vždy šlo. Avšak tím to samozřejmě nekončí. Tou zralou hodnotou jsou pak především texty, ve kterých se BAD RELIGION vždy vyhýbali laciným populistickým heslům a zabalovali své myšlenky do až metaforických přirovnání: „Přistřihněme křídla pokroku, otočme směr, osejme neplodnou půdu zárodkem dokonalosti.“ („Germs Of Perfection”).

BAD RELIGION jsou v podstatě jedněmi z těch, kteří na bouřlivých punkových základech vypracovali model rádiově přívětivé produkce. Jsou těmi, kteří zviditelnili punk-rock, kteří se například spolu se stylově podobných THE BOUNCING SOULS stali onou skálou, na jejímž pevném podkladu vyrostla celá neo-punková vlna. A i když už skupiny typu GREEN DAY většinou tuto vlnu opustili směrem k tradičnější rockové tváři, vděčí právě kapelám jako BAD RELIGION za startovní nakopnutí své kariéry. A pokud to trochu přeženeme, pak vlastně i obráceně vděčí BAD RELIGION celé neo-punkové vlně za to, že k ní poněkud nepatřičně byli zařazováni a dosáhli tak nebývalé popularity. A kruh se uzavírá.

 7

Noisy

Verdikt

Další album punk-rockové legendy BAD RELIGION, tradiční, kytarové, veselé a plné pohody stejně jako textů k zamyšlení. Stará sláva se sice nevrací, ale pánové z Kalifornie to stále umí rozbalit.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
6,8 / 10
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 38:40

Produkce: Joe Barresi

www.badreligion.com

Sestava

Skladby

 1. 52 Seconds
 2. Heroes And Martyrs
 3. Germs Of Perfection
 4. New Dark Ages
 5. Requiem For Dissent
 6. Before You Die
 7. Honest Goodbye
 8. Dearly Beloved
 9. Grains Of Wrath
 10. Murder
 11. Scrutiny
 12. Prodigal Son
 13. The Grand Delusion
 14. Lost Pilgrim
 15. Submission Complete
 16. Fields Of Mars

Diskografie

New Maps Of Hell (2007)
The Empire Strikes First (2004)
The Process Of Belief (2002)
The New America (2000)
No Substance (1998)
Tested (1997)
The Gray Race (1996)
All Ages (1995)
Stranger Than Fiction (1994)
Recipe For Hate (1993)
80-85 (1992)
Generator (1992)
Against The Grain (1990)
No Control (1989)
Suffer (1987)
Back To The Known EP (1984)
Into The Unknown (1983)
How Could Hell Be Any Worse? (1982)
Bad Religion EP (1981)

Jiné pohledy

Deadmann
6,5 / 10

"Stranger Than Fiction" to není, ale zábavné to je (minimálně několik úvodních skladeb je parádních). A o to mi u podobné muziky snad vždycky šlo. ... [22. srpna 2007]

 

Marigold
7 / 10

Ale jo, je to pořád dobré, i když už zdaleka ne tak hity natřískané jako relidžnovské klasiky. Pár výtečných hnětaček se najde, sbory pořád příjemně nakopávají řiť a proletářský podtext s vůní nažehlené anarchie budí nostalgický úsměv na rtech. Ačkoli je mi bližší přeci jen o poznání zemitější a nečesanější punk rock bostonských ryšavců DROPKICK MURPHYS či folkovější křepčení FLOGGING MOLLY, "New Maps Of Hell" mě celkem baví, je to příjemná deska chlapíků, kteří mají v ruce přesný cit pro dobrou žánrovou písničku. Škoda, že nápady vůčihledně řídnou, hlavně ve druhé části desky, která neudrží skvělou energii úvodních zhruba šesti songů. ... [12. července 2007]