SONIC SYNDICATE - Only Inhuman

SONIC SYNDICATE - Only Inhuman

SONIC SYNDICATE - Only Inhuman

SONIC SYNDICATE - Only Inhuman

O tom, že špičková produkce, zvuk, image, promotion i kvalitní instrumentální výkony nedovedou zachránit hudbu, když se jedná ve své podstatě jen o slabé napodobení již stagnujícího trendu, o tom je album „Only Inhuman“ švédských SONIC SYNDICATE. Tahle skupina si za recept na úspěch vzala vykuchat současné IN FLAMES a SOILWORK, podpořit to kvalitním zpracováním (produkci obstaral Jonas Kjellgren, kolega z další stylově spřízněné skupiny SCAR SYMMETRY) a doufat v uznání takové snahy. Ode mě se jim ocenění nedostane, nejen pro hrubou neoriginalitu, ale i pro plochost vlastních hudebních nápadů, které zdaleka nedosahují kvalit zmíněných vzorů, a pokud někde ano, pak až přespříliš okatě své severské kolegy citují. Pokud se u dva roky starého debutu dalo nad asociacemi k SOILWORK přimhouřit oko, u druhého alba už by člověk čekal, že si skupina zkusí najít vlastní výraz. Bohužel se tak nestalo.

SONIC SYNDICATE

SONIC SYNDICATE prostě začínají tam, kam SOILWORK a IN FLAMES doputovali po svém dlouholetém hudebním vývoji. Využívají této prošlápnuté cestičky a svižně veselým krokem dusají po pohodlném chodníčku. Je to však ona pověstná přímá cesta bez překážek, která nedostane z člověka jeho skutečné hodnoty, ty se přece projeví až při prodírání se temnými houštinami a při nebojácném přeskakování klád, které člověku hází osud pod nohy. SONIC SYNDICATE se houštin bojí a klády pomalu a opatrně obchází dlouhými oklikami prošlapanými pohodlným stádem, které šlo podobným směrem před nimi. Na albu „Only Inhuman“ je tak originality přesně tolik jako v plastové napodobenině sošky Budhy, prodávané japonským turistům v českém obchodu se suvenýry. Ano, „Only Inhuman“ je onou napodobeninou, která se může zdát zajímavá asi jen neznalým turistům metalového světa, kteří buď ještě neměli tu čest s originály, nebo jsou povrchně pohodlní, aby hledali něco jiného než blyštivé pozlátko. Rádoby hitové refrény se kolem vás proženou jak prázdná krabička od bonbonů, takže žádné cukrátko vám neuvízne v ústech a zbude akorát vzpomínka, že z podobně zdobené krabičky jste mlsali sladké laskominky od SOILWORK. Pocit podbízivé snahy o úspěch pak dokladují i mnohé jednoduše baladické pasáže, při kterých vyvstávají i asociace s provařenými HIM.

Zatímco Němci FEAR MY THOUGHTS na svém letošním albu „Vulcanus“ nabídli alespoň vkusnou a velmi zručně provedenou kopii, SONIC SYNDICATE už se utápí v stereotypu a většinu času jen neosobitě vykrádají. Nic platná tak není výborně plastická zvuková stránka ani suverénní instrumentální výkony, když vlastní hudební náplň zívá nudou.

 20

Noisy

Verdikt

Kopie bez kousku osobitosti, řemeslo bez citu, poctivá práce bez duše.

Hodnocení

Autor
4,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6 / 10

Další informace

Stopáž: 42:22

Produkce: Jonas Kjellgren
Studio: Black Lounge Studio

www.sonicsyndicate.com

Sestava

Skladby

 1. Aftermath
 2. Blue Eyed Fiend
 3. Psychic Suicide
 4. Double Agent 616
 5. Enclave
 6. Denied
 7. Callous
 8. Only Inhuman
 9. All About Us
 10. Unknown Entity
 11. Flashback

Diskografie

Only Inhuman (2007)
Eden Fire (2005)
Extinction (EP) (2004)
Black Lotus (EP) (2003)
Fall From Heaven (EP) (2003)