THERAPY? - Scopophobia

THERAPY? - Scopophobia

THERAPY? - Scopophobia

THERAPY? - Scopophobia

V roku 2003, viac ako dekádu od debutu na výslní svetovej scény a po nemalom množstve kritikmi i nekompromisnými predajnými štatistikami rôzne hodnotených albumov, chýbalo írskej stálici v pestrej diskografii okrem mnohých vzostupov a pádov už len koncertné bilancovanie v podobe DVD „Scopophobia“. Hudobné obzretie sa späť pár rokov predtým na „So Much For The Ten Year Plan“ tak dostalo i vizuálne dvojča.

THERAPY?Koncertná časť „Scopophobia“ vzniká v domácej atmosfére v Belfaste pri príležitosti uvedenia nového miestneho rockového časopisu v júli 2003. THERAPY? v zaplnenom klube za podpory počas celého koncertu skvele naladeného obecenstva pália jednu koncertnú hitovku za druhou, od overených klasík z po všetkých stránkach najúspešnejšieho obdobia albumov „Troublegum“ a „Infernal Love“, cez vydarenejšie skladby ostatných albumov až po hojne zastúpené a podarené gitarovky s oživujúceho a nesmierne vitálneho vstania z popola na toho času aktuálnom počine „High Anxiety“, na ktorom sa kapela úspešne vrátila k chytľavým jednoduchým a na nič sa nehrajúcim skladbám stvoreným pre pódiové bláznenie. Playlist toho večera je rozumne vyskladaný z pestro radených hitov z rôznych období a z vtedajšej novinky postupne odznie až sedem kúskov vrátane vecí, akými sú vtipne rúhavá „Hey Satan - You Rock“ alebo neodmysliteľná „If It Kills Me“, patriaca medzi to najlepšie, čo starnúca partia okolo charizmatického Andyho Cairnsa počas svojho fungovania vytvorila. Klasické obdobie reprezentujú rokmi a stovkami koncertov overené klasiky „Nowhere“, „Stories“, „Teethgrinder“ alebo „Screamager“, ale i vykopávka z druhého minialbumu z roku 1992 pod názvom „Potato Junkie“. Obdobie komerčne menej úspešných albumov a úspešného koketovania s novým balením starých overených postupov zase reprezentujú vzorky „Church Of Noise“, „Ten Year Plan“ a „I Am The Money“. Vizuálnemu spracovaniu sa darí zachytiť pódiovú živelnosť a nasadenie kapely, ktorú svojou trochou výborne ťahá aj energický mladý bubeník Neil Cooper a je radosť sledovať aj večne usmiateho dlhoročného basáka Michaela McKeegana. Akčnosť zvýrazňujú aj početné prestrihy do diania pod pódiom a občasné nahliadnutie do zákulisia. Zatiaľ, čo vizuál verne reflektuje skutočnosť, sterilná zvuková stránka nastoľujúca podozrenie z prílišnej štúdiovej úpravy, spolu so zvláštnou synchronizáciou obrazu a zvuku, miestami dosť kazí dojmy zo sledovania koncertu.

THERAPY?Zmiešané dojmy napravuje klipová časť: od nízkonákladových videoklipov k „Teethgrinder“ a „Nausea“, po v MTV svojho času frekventované hity z „Troublegum“ až po tie opäť lacnejšie z posledných albumov. Paradoxne z neznámych dôvodov absentuje klip k „Stories“ z umelecky sa tváriaceho počinu „Infernal Love“. Naopak, cestu na DVD si našťastie našla dvojica vynikajúcich cover verzií – pritvrdenej „Isolation“, pôvodne od JOY DIVISION, a nádherné úplné prekopanie „Diane“ od melodickej punkovej klasiky HÜSKER DÜ s pôsobivým obrazovým doprovodom. Zlaté časy rozpočtovej hojnosti uzatvára čiernobiela „Loose“ a skromnejší rozpočet zase prekonáva melancholická „Lonely Cryin´ Only“ milým nápadom.

Koncertné DVD a kompilácia sa v posledných rokoch stala neodmysliteľnou súčasťou diskografií kapiel naprieč žánrami, takmer žiadnemu takémuto počinu sa však zatiaľ nepodarilo odolať zubu času a stáva sa s vydaním každého ďalšieho albumu stále viac neaktuálnym. V prípade THERAPY? tiež nebudú vrecká fanúšikov ušetrené, hoci tí zostanú minimálne na ďalších desať rokov ochudobnení o koncertné prevedenie nejedného skvostu zo skvelého „Never Apologise, Never Explain“, rovnako o vtipný klip k „Rock You Monkeys“ alebo o ukážky z unaveného a trochu nevýrazného „One Cure Fits All“. Na druhej strane, každý fanúšik úprimnych Írov a ich nestarnúcej poctivej muziky nehľadiacej na aktuálne trendy v prípade tohto DVD nemusí nič riešiť.

THERAPY?

 2

Radicalcut

Verdikt

V dnešnej dobe nevyhnutný počin a povinná súčasť zbierky fanúšika THERAPY?

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 156 minút

Produkce: Perry Joseph

www.therapyquestionmark.co.uk

Sestava

Skladby

 1. Hey Satan - You Rock
 2. Who Knows
 3. Nowhere
 4. Nobody Here But Us
 5. Church Of Noise
 6. I Am The Money
 7. Stories
 8. Not In Any Name
 9. If It Kills Me
 10. Die Laughing
 11. My Voodoo Doll
 12. Ten Year Plan
 13. Trigger Inside
 14. Potato Junkie
 15. Diane
 16. Rust
 17. Teethgrinder
 18. Knives
 19. Screamager
 20. videoklipy:
 21. Teethgrinder
 22. Nausea
 23. Screamager
 24. Nowhere
 25. Die Laughing
 26. Trigger Inside
 27. Isolation
 28. Diane
 29. Loose
 30. Lonely Cryin' Only
 31. If It Kills Me

Diskografie

A Brief Crack Of Light (2012)
Crooked Timber (2009)
One Cure Fits All (2006)
Never Apologise, Never Explain (2004)
Scopophobia DVD (2003)
High Anxiety (2003)
Shameless (2001)
So Much For The Ten Year Plan (2000)
Suicide Pact-You First (1999)
Semi-Detached (1998)
Infernal Love (1995)
Troublegum (1994)
Nurse (1992)
Pleasure Death (1992)
Babyteeth (1991)