FUNERAL - From These Wounds

FUNERAL - From These Wounds

FUNERAL - From These Wounds

FUNERAL - From These Wounds

Norští FUNERAL rozhodně nepatří mezi příliš známá seskupení, ačkoliv na hudební scéně působí již od roku 1991 a dá se říci, že tehdy patřili k mezi průkopníky doommetalového žánru, resp. jeho dílčí škatulky nazývané funeral doom, a prvotní hudební počiny vydávali souběžně s dnes mnohem známějšími jmény, jakými jsou kupříkladu PARADISE LOST, MY DYING BRIDE či THEATRE OF TRAGEDY. Ostatně s posledně jmenovanými mají v průběhu doby leccos společného. V polovině 90. let minulého století se rovněž odklonili od obhroublejší hudební polohy a na desce „Tragedies“ paralelně představili dnes již takřka zprofanovaný model „kráska a zvíře“, za který výše zmínění domácí kolegové sklízí kredit dodnes.

FUNERALNicméně doba kráčí dál a tak jejich aktuální hudební pojetí žánru má s minulostí již velmi málo společného, možná nejen díky širokému spektru hudebníků, kteří kapelou prošli nebo v ní aktuálně působí (v kapele působí členové MYRKSKOG, ODIUM, DISIPLIN, 1349 nebo MINAS TIRITH). „From These Wounds“ je nicméně v mnoha ohledech v podstatě velmi tradiční doommetalovou nahrávkou, která má svým výrazem nejblíže k současným NOVEMBERS DOOM (postrádá však jejich agresivitu a deathmetalové prvky), finskému projektu DOOM:VS či méně uhlazené verzi SWALLOW THE SUN. Již od prvních tónů je však patrné, že i tak si kráčí svou cestou; nikam se násilně netlačí a nesnaží se upoutat pozornost hraným, patetickým smutněním, ale dokáže naopak budovat nevtíravou melancholickou atmosféru, která pevně stojí na hutných, takřka těžkotonážních kytarových stěnách, jež vyplňují celý dostupný prostor. FUNERAL neomílají jeden rif stále dokola, ani se neoddávají extrémně pomalému rytmu. Stojí někde uprostřed – dokáží kouzlit variabilní a příjemně se poslouchající melodie a rify s patřičnou instrumentální zdatností, tu a tam ozvláštnit skladbu dechovým či smyčcovým nástrojem a jednotlivé kompozice vůbec hezky strukturovat. V případě vokálů zcela rezignují na standardní hrdelní řev a čistý projev Frodeho Forsma k hudbě výtečně sedí, zvláště pak tehdy, line-li se z jeho úst rodná Norština.

Paradoxně vzhledem ke svému jménu se FUNERAL úspěšně vyhýbají zažitým žánrovým stereotypům a aktuální deska tak skutečně působí velmi přirozeným a nenásilným dojmem. I když nelze tvrdit, že by se v rámci žánru jednalo o přelomovou záležitost, je „From These Wounds“ poctivě a na úrovni odvedenou nahrávkou, jejíž tvar rovněž odráží i vyzrálost a určitý odstup hudebníků, který ústí v kompaktnost materiálu a vkusné podání. A to se počítá.

 14

Pavel

Verdikt

Příjemná doommetalová nahrávka, která sice nikterak nepřekvapí, nabízí však neortodoxní pohled na daný žánr a obsahovým i formálním provedením se může směle rovnat aktuálním deskám NOVEMBERS DOOM či SWALLOW THE SUN.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 57:18

www.tragedies.cjb.net

Sestava

Skladby

  1. This Barren Skin
  2. From These Wounds
  3. The Architecture Of Loss
  4. Red Moon
  5. Vagrant God
  6. Pendulum
  7. Saturn

Diskografie

From These Wounds (2007)
In Fields Of Pestilential Grief (2002)
The Passion Play (demo) (1999)
To Mourn Is A Virtue (demo) (1997)
Tragedies (1995)
Beyond All Sunsets (demo) (1994)
Tristesse (demo) (1993)