MORS PRINCIPIUM EST - Liberation = Termination

MORS PRINCIPIUM EST - Liberation = Termination

MORS PRINCIPIUM EST - Liberation = Termination

MORS PRINCIPIUM EST - Liberation = Termination

Sofomórom „The Unborn“ sa pred dvomi rokmi uviedli Fíni MORS PRINCIPIUM EST medzi veľmi nádejné kapely. Album síce trpel na mnohé začiatočnícke neduhy, čo do nápaditosti však velil k útoku na predné pozície (minimálne) fínskej scény, subjektívne poznačenej činnosťou mnohých veľmi známych a veľmi zlých kapiel. Tretí album „Liberation = Termination“ vzbudzoval preto mnohé očakávania... Kapela ubrala klávesov - po odchode stabilného klávesáka zostalo pri novom mene veľa hovoriace slovo „session“ a syntetické zvuky sa síce na albume vyskytujú hojne, no v značne „doprovodnej“ podobe. Kapela upravila svoj kurz do gitarovejších reminiscencii na slávny švédsky „trade mark“ death metal, v rýchlostných variáciách od stredných temp, cez najtradičnejšie thrashové preteky, až po ultrarýchle rúbanice, v ktorých však vždy dominuje silná melodika. MORS PRINCIPIUM EST zároveň rapídne ubrali na dĺžke svojich kompozícii – celý jedenásťskladbový album trvá iba 38 minút. Názov „Liberation = Termination“ možno ironicky brať doslovne v zmysle, že oslobodenie sa od večných reminiscencií a skladania poklon a naštartovanie vlastných originálnych nápadov by zrejme kapelu zabilo. Tak to aspoň pôsobí. Novinka MORS PRINCIPIUM EST zostáva v bezpečí plytkých vôd pre tých, ktorým stačí omočiť si nohy.

MORS PRINCIPIUM ESTJedným dychom treba dodať, že Fíni naďalej zostávajú veľmi kvalitnou alternatívou bezobsažných mlátičiek podobného štýlu (napadajú mi NORTHER, či CASKETGARDEN). Nedostatok priebojnosti nahrádzajú nadpriemernými inštrumentálnymi výkonmi, vďaka čomu sa „Liberation = Termination“ stáva albumom aspoň niektorých výnimočných kvalít. Povedané slovníkom odborníka na autorské právo, MORS PRINCIPIUM EST nie sú kapela tantiém, maximálne tak odmien pre výkonných umelcov. Sféra, na ktorú útočia, nemá s racionálnom nič spoločne, pokiaľ je však vašim osobným svätým grálom živelnosť, prešpekulované naháňačky za konzervatoristickým muzikantským umením a kľudne sa obídete bez nejakého racionálna, Fíni vás ukoja dokonale. Sypačka spestrená klávesami, ktorá sa vám postará o príjemnú cestu autom, prípadne zaujímavú trištvrtehodinku v prestávkach medzi počúvaním AT THE GATES a dokonalá predkapela na akýkoľvek koncert deathmetalovej, či neothrashovej stálice, ktorá udrží potrebnú teplotu v sále. K pozitívnym kvalitám treba jednoznačne doplniť rozmanitosť skladieb a perfektnú produkciu a zvuk. Je fakt, že keď už prekročíte prvotné prekážky, ktoré (aspoň teda mne) do cesty pri počúvaní hudby stavia rozum, album sa stane ľahko zapamätateľným a má veľmi slušný potenciál, že si ho naozaj užijete.

Váham, čím vyvážiť veľmi negatívny dojem z pasáže v skladbe „Forgotten“, ktorú MORS PRINCIPIUM EST takmer do písmena ukradli ARCH ENEMY, aby to nevyznelo tak, že tento album nie je dobrý. On dobrý je. Možno poznáte desiatky podobných kapiel, ktoré nepoznám ja a po týchto Fínoch vám ani nenapadne šteknúť. A možno to máte podobne nastavené ako ja a tie desiatky podobných kapiel dokážu stále MORS PRINCIPIUM EST strčiť hravo do vrecka. A pokiaľ si to celé obrátite tak, že na špici tejto scény sa snáď okrem nedávnej novinky FEAR MY THOUGHTS aj tak už dlhé roky neudialo nič zaujímavé, „Liberation = Termination“ ešte viac získa na svojich relatívnych kvalitách.

 15

V-dur

Verdikt

Album "Liberation = Termination" zrejme neothrashovú scénu z bahna nevytiahne. Ak za jej vrchol však považujete súčasný stav, hľa, kapela, ktorá v ničom nezaostáva, miestami naopak pôsobí živšie, než jej oveľa slávnejší hibernujúci kolegovia.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 38:00

www.morsprincipiumest.com

Sestava

Skladby

 1. Orsus
 2. The Oppressed Will Rise
 3. The Animal Within
 4. Finality
 5. Cleansing Rain
 6. Forgotten
 7. Sinners Defeat
 8. The Distance Between
 9. It Is Done
 10. Terminal Liberation
 11. Lost Beyond Retrieval

Diskografie

Liberation = Termination (2007)
The Unborn (2004)
Inhumanity (2003)