VADER, AVULSED, PATHOLOGY STENCH, UPRISE - Nitra, Stará Pekáreň - 17. decembra 2006

VADER, AVULSED, PATHOLOGY STENCH, UPRISE - Nitra, Stará Pekáreň - 17. decembra 2006

VADER, AVULSED, PATHOLOGY STENCH, UPRISE - Nitra, Stará Pekáreň - 17. decembra 2006

VADER, AVULSED, PATHOLOGY STENCH, UPRISE - Nitra, Stará Pekáreň - 17. decembra 2006

Presne týždeň pred Vianocami sa v nitrianskej Starej Pekárni pochovával Boh. Kultivovaným, kvalitným, po všetkých stránkach profesionálnym spôsobom. Štyri partie hrobárov si spravodlivo podelili úlohy. Českých UPRISE som hanebne zmeškal v domnienke, že ako každý koncert v mojom rodnom meste, aj tento začne minimálne s hodinovým oneskorením. Čerta starého.

PATHOLOGY STENCHOrganizátori boli presní, po vstupe do riadne zaplneného klubu (podľa skromného odhadu určite viac ako tristo divákov) už na pódiu zatápali banskobystrickí veteráni PATHOLOGY STENCH. Rokmi preverená svorka, ktorá nesklame, no zároveň ani nijak zvlášť neoslní. Death metal, v ktorého najmä albumovej podobe som vždy cítil odkaz amerických BROKEN HOPE, je na koncertoch oveľa živelnejší, okorenený thrashovými a grindovými vsuvkami. Keď nič iného, v každom prípade kvalitne rozohrial pred ďalšími aktérmi nedeľného večera.

AVULSEDMimochodom, veľmi slušná návšteva bola šokujúca aj z pohľadu tohto koncerte vždy nešťastného termínu. Dobrým znamením pre organizátorov mohol byť fakt, že už po druhej kapele barmanky nešťastne konštatovali nedostatok veľkých pohárov. Fanúšikovia kovu smrti majú veru permanentný smäd. Španielski matadori AVULSED im ponúkli namiesto piva dostatočnú dávku horúcej krvi. Veľkú radosť mi urobil už len pohľad na nezameniteľnú postavu európskeho metalového undergroundu, Dave Rottena, v zákulisí. Napriek vynechanému pražskému koncertu (chlapi zostali trčať na letisku v Madride) šťastne dorazili do Nitry, aby tu spropagovali najmä svoj nový album „Gorespattered Suicide“. Ten vydali u slovenských Metal Age Records, takže podľa Rottenovho vtipného komentára v nedeľu večer „hrali doma“. A treba dodať, že hrali veru fantasticky. Najmä gitarová práca jedného zo sekerníkov bola uchulahodiaca, príjemne melodická, dokonale vyšperkovala brutálny death starej školy. Hlavným hrdinom sa stal pochopiteľne Dave, ktorý svojím účasom a pohybmi pripomína Chrisa Barnesa za starých čias u CANNIBAL CORPSE. Najneskôr po obľúbenej starej hitovke „Sweet Lobotomy“ som mohol spokojne skonštatovať, že na tento koncert sa veru oplatilo prísť.

VADERTo najlepšie nás však ešte len čakalo. VADER sa po dvoch rokoch vo veľkom štýle vrátili na miesto činu. Obrovské ovácie riadne zahusteného davu nasledovali už pri prvých tónoch úvodného intra a nástupe poľských veteránov na scénu. Daray, Novy, Mauser a napokon aj Peter, (krátka bulvárna vsuvka) jediný chlap, ktorý zlomil srdce Angele Gossow z ARCH ENEMY. Podľa očakávania do nás napálili ukážku z výbornej novinky „Impressions In Blood“, skvelú „ShadowsFear“. Zvuk bol od začiatku do konca fantastického setu čistý ako Kristovo ľavé oko, bez zbytočne prehnanej hlasitosti. Jediná výhrada tak smeruje ku svetelnému parku, ktorý však kapela s najväčšou pravdepodobnosťou nijakým spôsobom neovplyvnila. Keby mali VADER svetlá ako napríklad THE FLOWER KINGS na tom istom mieste pred pol rokom, celkový zážitok z ich koncertu by dosahoval priam orgazmické rozmery.

Z nového albumu v setliste nechýbali napríklad pecky ako „Predator“, „They Live!!!“ a samozrejme búrlivo prijatá „Halleluyah!!! (God Is Dead)“, v priebehu ktorej si Mauser roztrhol strunu, takže väčšiu časť skladby odohral na gitare iba Peter. O pár minút neskôr mal Daray problémy s kopákom (práve pred kultovou sypačkou „Carnal“), takže niektorým v publiku mohlo s iróniou napadnúť staré známe „pánbožko ich potrestal“. Rúhanie však pokračovalo veselo ďalej a rýchlo spälo k parádnemu vyvrcholeniu. „Sothis“, „Silent Empire“, „Reborn In Flames“, „Epitaph“ z tých starších a „What Colour Is Your Blood?“, „Lead Us!!! z novších nesmrteľných zárezov určite potešili každého fanúšika kvalitného death metalu. Ventilátory, ktoré efektne ovievali hrivy muzikantov zafungovali po vizuálnej, dobre (a v prípade VADER tak trochu novátorsky) pripravené intrá a klávesy púšťané z počítača zasa po zvukovej stránke. K dokonalému zážitku chýbali už len tie najväčšie hity. Samozrejme, že sme sa ich napokon dočkali. „Xeper“, „Wings“ a na úplný záver perfektne zvládnutý, tradične vaderovsky zrýchlený cover „Raining Blood“ od SLAYER zavŕšili príjemný, Piotrom po celý čas v poľštine moderovaný, slovanský večierok. K dobrej nálade určite prispela aj informácia o prvých potvrdených kapelách na budúcoročnom Brutal Assaulte. Zvlášť pri menách ako THE BLACK DAHLIA MURDER, CATARACT a VADER musí ísť na adresu organizátorov jednoznačne palec hore!

Fotografie: Ivan Chytil (www.incipitum.sk)

 29

Rudi

Další informace