GUIDED CRADLE, MASS GENOCIDE PROCESS, ADACTA, BETON - Bratislava, Subclub - 21. júla 2006

GUIDED CRADLE, MASS GENOCIDE PROCESS, ADACTA, BETON - Bratislava, Subclub - 21. júla 2006

GUIDED CRADLE, MASS GENOCIDE PROCESS, ADACTA, BETON - Bratislava, Subclub - 21. júla 2006

GUIDED CRADLE, MASS GENOCIDE PROCESS, ADACTA, BETON - Bratislava, Subclub - 21. júla 2006

Na otázku ako sa schladiť v tohtoročných rekordných horúčavách dáva v bratislavskej hradnej skale zavŕtaný Subclub skvelú odpoveď. Zvlášť keď jeho pódium mala okupovať štvorica kapiel, korunovaná v Českej republike zakotvenými medzinárodnými crustermi GUIDED CRADLE.

BETONBratislavský dvojblok odštartovali BETON. Po predlhej pauze na zvučenie a kratšej na cigaretu nasypali do vriaceho kotla (počas celého večera fandiaceho hlavne domácim) viac menej tradičnú crust/hardcorovú dávku. Pod nálepkou „crust“ sa skrývali všetci vystupujúci; BETON však lovili v najmenej rafinovaných, najviac priamočiaro plynúcich vodách. Po krátkej prestávke nasledujúci ADACTA sa na bratislavskej scéne pohybujú dostatočne dlho a na ich produkcii to bolo sakramentsky počuť. Tričkológia, obľúbený odbor neznalého kritika, odhalil na oblečení štvorice nápisy LAMB OF GOD, FLOWERS FOR WHORES a (bez záruky) DARKEST HOUR – trojuholník poskytujúci dostatok orientačných bodov aj hluchému. Nezvykle a sympaticky melodická produkcia tohto zoskupenia zachádzala až k dobre zvládnutému metalcore amerického strihu (samozrejme s neprepočuteľnými odkazmi na európsky melodický death či thrash), aby sa vrátila späť k ukričanému agresívnemu hardcore, obzvlášť v „duetoch“ s bývalou speváčkou Simonou – a to všetko chvályhodne v slovenčine. Všetky polohy mimoriadne variabilného setu zvládali páni s absolútnym prehľadom. Besná odozva publika bola zaslúžená; ADACTA si nenechajte ujsť! Na ich čerstvé CD „Ad Maiorem Dei Gloriam“ sa teším.

MASS GENOCIDE PROCESSČeský záver programu patril okrem spomínaných hlavných „hviezd“ pôvodne neohláseným MASS GENOCIDE PROCESS. Ich definícia crustu sa takisto obracia za oceán, tentokrát však smerom k sludge/doommetalovým ansámblom. Introvertná a trochu monotónna masa podladeného hluku (hrubo prirovnateľná k UNSANE) pôsobí v našich končinách neopočúvane, no MASS GENOCIDE PROCESS by prospela trochu väčšia variabilita a pestrosť ich, ako sa spevák nechal počuť, válov. Nálepka s logom amerického blackmetalového premianta XASTHUR na gitare speváka len dokazovala, že extrémny metal a HC scéna sa v poslednej dobe viac doplňujú, než navzájom vymedzujú. A výsledky tohoto trendu sú poväčšinou potešiteľné.

GUIDED CRADLEZáverečné číslo programu patrilo GUIDED CRADLE, nie neznámemu telesu, ktoré minulý rok debutovalo (aj na našom serveri) vysoko cenenou eponymnou nahrávkou. Kolega Dalas trefne pomenoval všetky vonkajšie atribúty, dopĺňajúce hudobnú produkciu Pražákov: „Připočtěme k tomu obligátní dávku klišé (obal, texty...), která k tomu však neodmyslitelně patří a je-li užita přesně v té správné míře, jak se tomu děje v případě této desky, není důvod ji podrobovat jakékoliv kritice.“ Exploitedovský frontman Ethan, gitarista Austin s motorikou Frankensteina a dvojica ich kolegov ma však od pódia vyhnali za hranicu znesiteľnosti vytočeným zvukom. Musím priznať, že v konfrontácii s extrémne agresívnym old school punk-crust-metalom zahratým so stopercentným nasadením a maximálnou možnou hustotou zvuku/hluku tvorenou prelínajúcimi sa vrstvami nonstop hobľujúcich strunných nástrojov som bol nútený vyhlásiť kapituláciu.

ADACTAKaždopádne: koncert bol vydarenou sondou do domáceho hardcorového undergroundu. Ako to už býva, hudobné revolúcie sa k nám importujú často po záruke, no zručných remeselníkov dlho hľadať netreba. Konieckoncov, ona originalita často ani nebýva hlavným kritériom lokálneho úspechu či budovateľsky vytýčeným cieľom. O to viac potešili spomínaní ADACTA, ktorí by sa nestratili na akejkoľvek živej prehliadke tvrdej muziky, či už „oficiálne“ venovanej punku, metalu alebo hardcore.

http://beton.prasopal.sk
http://www.adacta.mangelcrusties.sk
http://www.guidedcradle.com
http://www.masscrust.wz.cz

 7

Thorn

Další informace