AENEAS - Promo MMV

AENEAS - Promo MMV

AENEAS - Promo MMV

AENEAS - Promo MMV

Trojskladbové promo od Slovákov AENEAS ma prekvapilo z viacerých hľadísk. V prvom rade preto, že sa táto kapela prebrala z dlhého zimného spánku, veď naposledy dali o sebe vedieť v roku 1999, keď im vyšlo vynikajúce demo „What's Still Remains?“. Potom ešte absolvovali niekoľko koncertov a akoby sa po nich zľahla zem. Síce už niekedy v roku 2004 som začul čosi o znovuobnovení, no pokiaľ nevidím výsledky... Našťastie výsledky na seba nedali dlho čakať. V druhom rade preto, že vyprodukovali naozaj veľmi kvalitný materiál a nakoniec preto, že mali odvahu siahnuť po ženskom hrdle...

AENEASPodľa mytológie bol AENEAS jedným z mala obyvateľov, ktorým sa podarilo ujsť z obliehanej Tróje. Križoval moria dovtedy, kým pre svojich ľudí nenašiel vhodné miesto na život. Stalo sa tak v na území dnešného Talianska, kde založil mesto Lavinium (dnešný Rím). A presne tak ako bájny AENEAS sa plavia Slováci po neprebádaných vlnách hudobnej produkcie a týmto promo albumom sa im podarilo založiť osadu, ktorá ma obrovský potenciál prerásť v hudobný Rím. Angažovanie pôvabnej speváčky so zlatým hrdlom a veľkým talentom, ex-členky formácie CHILL ON THE SUN, Barborky „Babo“ Kolárikovej, bolo viac ako výborným ťahom. Niežeby bol na predchádzajúcom materiáli zlý spev, to určite vôbec nie, ale tento zlatý hlas pozdvihol AENEAS oveľa vyššie a ďalej, ako boli doteraz. Na prome sa nachádzajú tri skladby, ktoré by sa po hudobnej stránke dali charakterizovať ako hardrock s metalovými vplyvmi. Po inštrumentálnej stránke mi neostáva nič iné ako chváliť, vynikajúce hudobnícke výkony celej skupiny sú priam až na neuverenie. AENEAS sú priam ukážkovým príkladom toho, ako je možné s takýmto talentom produkovať zaujímavú muziku bez toho, aby nudili svojím predvádzaním sa. Celej nahrávke dominuje úžasná rytmika, podporovaná zaujímavou gitarou a ako čerešnička na torte pôsobí na tejto nahrávke variabilný melodický spev. Prvá, našliapaná, skoro metalová „Spaceboard“, je miestami prešpikovaná klávesmi a samplami, ktoré jej dodávajú na atmosfére. Klávesy a sample sa nachádzajú na celej nahrávke, ale v decentnej forme, miestami takpovediac nepolapiteľne. Samotné sample má na svedomí producent PiKey. Výborný spev je v tejto skladbe podporený backing vokálom gitaristu Vlada Kravca.

Let it go ...if you surrender.
So let it fly ...if you surrender.
Come on get the star ...if you surrender.
Go to the sky ...if you surrender.
Go!!!

Pomalý sa rozlievajúca „About You“ sa tak isto, ako aj ostatné dve skladby, v texte zaoberá témou vzťahov a lásky. Mimochodom, texty sú výborné a musím za ne pochváliť ich autora Vlada Kravca. V poslednej, „orientálnej“ „Taje Mahal“ okrem výbornej rytmiky vynikne hlavne už viackrát mnou spomínaný vokál zlatého hrdla tejto formácie.

I am lullaby.
Sing moolight dream.
Save the wish from night.

AENEASPo zvukovej stránke v podstate ani nie je čo kritizovať, keďže viem, s akými rozpočtami na štúdio sa musia vyrovnať kapely bez vydavateľa. S takýmto moderným zvukom by mohli byť veľmi spokojné aj mnohé kapely s vydavateľom a rozpočtom na profesionálne štúdiá. Za zvuk vďačia okrem svojho talentu hlavne producentovi menom Pikey (brat gitaristu a hlava hudobného projektu FAIRY TALE). Plnofarebný obal proma je síce jednoduchý, ale dobre spracovaný, so všetkými potrebnými informáciami o kapele, vrátane textov. Som v pokušení dať plný počet bodov, no odolám tomuto mámeniu a nejaký ten bod odpočítam za to, že ide len o krátke trojskladbové promo a pol boda dole za to, že aj už spomínaný zvuk by predsa len mohol ponúknuť viac. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme plnohodnotného materiálu, ktorý už bude vydaný oficiálne a taktiež dúfam, že ušetrené body budem môcť udeliť s radosťou.

 14

Koscj

Verdikt

Vynikajúca, metalom ovplyvnená hardrocková záležitosť, produkovaná inštrumentálne zdatnými hudobníkmi a s perfektným, variabilným spevom v podaní predstaviteľky tej krajšej polovičky ľudstva.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 12:22

Produkce: Pikey
Studio: Džem studio

www.aeneas.sk

Sestava

Skladby

  1. Space Board
  2. About You
  3. Taje Mahal

Diskografie

Promo MMV (2005)
What's Still Remains? (1999)
Forever (1997)
The Confession (1995)
First Deed Of Aeneas (1993)