CRAFT - Fuck The Universe

CRAFT - Fuck The Universe

CRAFT - Fuck The Universe

CRAFT - Fuck The Universe

Priznávam, že kritériá, rozhodujúce o tom, či tá či oná nahrávka dostane kladné hodnotenie, nemám úplne jasne definované. Nezriedka rozhodujú drobnosti a vedľajšie faktory – konieckoncov, keby neexistovali, neexistovali by ani zaujímavé siete kapiel, prepojených personálne, geograficky či príslušnosťou k nejakému labelu.

CRAFT sú jednou z menej známych skupín na švédskej blackmetalovej scéne, predsalen menej známej, ako tá sesterská, severnejšia. Napriek tomu sa práve v krajine Tre kronor rodí dostatok kvalitných čiernokovových diel toho najtradičnejšieho razenia. Po nedávnom úspechu SHINING sa dnes hovorí o CRAFT, ktorým k (často kritickým) ohlasom v na blackmetal nezvyklo širokej škále hudobných médií dopomohla aj zmluva o severoamerickej distribúcii so Southern Lord. Teda vydavateľstvom, ktoré vďaka úspechu SUNN O))) platí za etalón kvality v extrémnych žánroch, akceptovaný i tradičnejšie zameranými novinármi.

CRAFTBolo by však nespravodlivé považovať CRAFT za dieťa slepej šťasteny. Podarilo sa im totiž skĺbiť totálnu vernosť k „pravému“ blackmetalu a zároveň neskĺznuť prihlboko do klišé, ktoré sa v tomto žánri považuje za povinnosť. Už minimalistický obal či potlač CD sa snaží o vytvorenie svojského imidžu, vyhýbajúceho sa tradičnej „warpaintovej“ symbolike (fotografia pri článku nie je aktuálna!), stavajúcej na protikresťanských základoch. Provokatívne nazvaný „Fuck The Universe“ zachádza nad rámec hudby a snaží sa o koncept, ktorý obstojí sám o sebe.

Hudba samotná nezaprie obdiv k čiernemu kovu v archetypálnej podobe, definovanej DARKTHRONE v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Najväčším plusom nahrávky je jej brilantné prevedenie. Miesto snahy o naháňanie rýchlostných rekordov či alibisticky deklarovanej snahy o „pravosť“ (a spojenej s mizerným zvukom) sa CRAFT úspešne snažia o čistú produkciu. Na „old school“ blackmetal výborný, vyvážený a hlavne „premyslený“ sound, obohatený jemnými aranžérskymi finesami („thornsovsky“ disonantná „Destroy All“) je príjemným a nie často počutým prekvapením. Rovnako prekvapí upozadenie pre blackmetal typického dvojkopáku, ktorý je síce prítomný, ale v celkovom vyznení bicích nenápadný. Celá nahrávka sa nesie v strednom tempe (aj keď o jeho variácie nie je núdza), evokujúcom už spomenutých, personálne kedysi spriaznených SHINING (epická „Thorns In The Planet´s Side“). Aktuálnu podobu DARKTHRONE pripomenie hopsavá titulná hitovka či „Demonspeed“.

Ostro a nekompromisne satanistický imidž CRAFT podporujú koncepčné texty, ktoré sa vyhýbajú tým najprevarenejším obratom, naopak pracujú so svojskou „vesmírnou“ symbolikou, plnou ostro formulovanej nenávisti. Stále ide o blackmetal v síce „inteligentnejšej“, ale predsalen kryštalickej forme. Práve tento fakt je zrejme dôvodom, pre ktorý CRAFT vzbudzujú rozporuplné reakcie: príliš tradiční pre tých, čo od Southern Lord čakajú avantgardu v pôvodnom slova zmysle, a naopak príliš bežní pre konzumentov čierneho kovu, ktorým sú jemné odlišnosti a sofistikovanejšie postupy v zásade ukradnuté.

CRAFT na „Fuck The Universe“ skladajú poctu štýlu, ktorý sa v základnom tvare len ťažko niekam vyvinie. Spôsob, akým sa s týmto handicapom vyrovnali, je minimálne povšimnutiahodný.

„The suffering of others is not the goal but simply the means to an end
Although it certainly brings temporary pleasure into my soul as well.“

(The Suffering Of Others)

 14

Thorn

Verdikt

CRAFT na „Fuck The Universe“ skladajú poctu štýlu, ktorý sa v základnom tvare len ťažko niekam vyvinie. Spôsob, akým sa s týmto handicapom vyrovnali, je minimálne povšimnutiahodný.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
5,8 / 10
Čtenáři
7,3 / 10

Další informace

Sestava

Skladby

 1. Earth A Raging Blaze
 2. Thorns In The Planet's Side
 3. Fuck The Universe
 4. Assassin 333
 5. Demonspeed
 6. Terni Exustæ: Queen Reaper
 7. Xenophobia
 8. The Suffering Of Others
 9. Destroy All
 10. According To Him
 11. Principium Anguis

Diskografie

Void (2011)
Fuck The Universe (2005)
Terror Propaganda (2002)
Total Soul Rape (2000)

Jiné pohledy

Reaper
5,5 / 10

Podobně jako kolega Shnoff, nevidím ani já na „Fuck The Universe“ nic světoborného. Zdá se mi, že stylově spříznění kolegové z 1349 nebo, dejme tomu, z BLACK DAWN nedávno předvedli lepší pure blackmetalová představení. CRAFT se sice podařilo ukrýt do drážek nosiče slušnou atmosféru (která v 99% dnešní old-schoolové produkce chybí), leč to ostatní za ní výrazným způsobem pokulhává. Umořující stopáž na hodnocení taktéž nepřidává, ba právě naopak. Průměr, je mi líto. ... [6. března 2006]

 

Shnoff
5 / 10

Přes veškerou snahu na této nahrávce marně hledám cokoliv, co by ji vyneslo nad hranici black metalového průměru. Vzpomínaní SHINING nabízí zcela jinou kvalitativní i kvantitativní dimenzi výrazně vzdálenou oblasti v současnosti produkovaného dřevního black metalu. Z tohoto ranku bych si dovolil doporučit např. zdařilejší věci od KHOLD, kde lze v rámci subžánru nalézt mnohem osobitější výraz. ... [2. března 2006]

 

V-dur
7 / 10

S Thornom tak celkom nesúhlasím. "Fuck The Universe" považujem za krásny príklad sviežeho black metalu, ktorý si zachováva všetky formálne náležitosti a zároveň znamená posun. Nie za cenu žánrových úletov. Proste posun. Prísnosť a povrchová uniformita "pravého" black metalu je klamlivá, CRAFT svoj materský štýl kultivujú spôsobom vzácnym na tejto scéne.

Prvky sa ťažko menujú.. Inštrumentálne a kompozičné detaily, zvuk rovnaký a predsa iný, zvláštna originalita riffov, z ktorej sála pocit, že GORGOROTH a podobné kapely BM "výslnia" by s ničím takýmto nikdy neprišli..

CRAFT sa nederú vpred, navonok pôsobia veľmi retro. Ich hrobárske lopaty , miestami akoby prekopávajúce sa až do 70. rokov, sú však výsmechom všetkým black metalovým kapelám, ktoré si ešte stále prehadzujú v rukách čoraz viac chladnúci black metalový zemiak začiatku deväťdesiatok.

V kontexte nápaditosti štýlu CRAFT jednoznačný palec hore. Body dolu za krívajúcu schopnosť udržať si zlobu na dĺžke celého albumu. S vesmírom CRAFT zatiaľ nevyjebali. S mnohými inými blackmetalovými kapelami spoľahlivo. ... [28. února 2006]