SHAAMAN - Reason

SHAAMAN - Reason

SHAAMAN - Reason

SHAAMAN - Reason

Veľké zmeny sa za posledné tri roky udiali v tábore týchto Brazílčanov. Kapela bola nútená pozmeniť si názov a keďže sa svojho pôvodného mena nechcela vzdať, čo je celkom logické, rozhodla sa len pre kozmetickú úpravu v podobe jedného „A“ v mene navyše. Po úspechu živého DVD, ktoré sa postaralo snáď o ešte väčší rozruch okolo kapely než vydanie samotného debutu, SHAAMAN zakotvili u nemeckých AFM Records, kde môžu rátať s náležitou podporou najmä na európskom trhu. Zmeny sa, žiaľ, nie práve pozitívne prejavili i na novom predkladanom materiále s názvom „Reason“.

SHAAMANIch predchádzajúci album „Ritual“ hodnotím stále veľmi vysoko. V čase svojho vydania bol jednou z mála speedových dosiek, ktoré ma dokázali naozaj zaujať. Kým „Ritual“ predstavoval speed pre náročných, na novinke „Reason“ nie je po náročnosti ani stopy. Speedová rýchlosť ustúpila melodickému heavy metalu v strednom tempe, čo by možno ani neprekážalo, keby skladbám nechýbal výraz. Materiál sa tvári nemastno-neslano, akoby kapela hľadala novú tvár, pričom vo svojom tápaní nachádza istotu v okatom čerpaní z maidenovskej klasiky.

Jedno, čo nemožno kapele v žiadnom prípade uprieť, je veľký cit pre melódiu. Ich produkcia totiž znie ako nefalšovaný rozprávkový metal, po okraj nabitý emóciami. Kapela má jediné šťastie, že nepochádza z Nemecka respektíve z Talianska, inak by sa zaradila do zástupu podobne znejúcich melodických spolkov. Brazílsky pôvod zaručuje SHAAMAN aspoň akú takú identitu, i keď treba pripomenúť, že toľko obľúbené etnické prvky, výdatne používané na predošlej doske, tentokrát nedostali veľký priestor. Materiál sa skôr chce prispôsobiť bežným európskym pomerom.

Priznám sa, že z „Reason“ som nebola veľmi nadšená. Dodnes som na albume našla tri zaujímavé skladby a ostatné považujem za vatovú výplň. Viem, že priaznivci starej ANGRY a André Matosa po novinke čiahnu všetkými desiatimi, ja si radšej počkám na tretí album, ktorý bude rozhodujúci...

 9

Petra

Verdikt

Pokračovanie skvelého „Ritual“ sa nekoná. Pre priaznivcov ANGRY v pôvodnej zostave povinnosť, pre ostatných nič nové pod Slnkom. Tretí album bude rozhodujúci.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,1 / 10

Další informace

Stopáž: 50:57

Produkce: Sascha Paeth

www.shaaman.com.br

Sestava

Skladby

  1. Turn Away
  2. Reason
  3. More
  4. Innocence
  5. Scarred Forever
  6. In The Night
  7. Rough Stone
  8. Iron Soul
  9. Trail Of Tears
  10. Born To Be

Diskografie

Reason (2005)
RituAlive (2003)
Ritual (2002)