SANATORIUM - Často sa do nás navážajú, že hráme jednoduchú hudbu... (rozhovor s Martinom Belobradom)

SANATORIUM - Často sa do nás navážajú, že hráme jednoduchú hudbu... (rozhovor s Martinom Belobradom)

SANATORIUM - Často sa do nás navážajú, že hráme jednoduchú hudbu... (rozhovor s Martinom Belobradom)

SANATORIUM - Často sa do nás navážajú, že hráme jednoduchú hudbu... (rozhovor s Martinom Belobradom)

Martin Belobrad a kapela SANATORIUM patria k stáliciam našej scény. Keďže sa predčasne vrátili z Európskeho tour, ktoré sa minimálne pre nich, skončilo za nie práve najlepších okolností, tak som Martinovi položil pár otázok, aby nám priblížil, čo sa vlastne stalo. A keď už som ho takto obťažoval, tak som pripojil aj niekoľko otázok týkajúcich sa kapely SANATORIUM a Forensick music. Čo som z neho vytiahol, môžete posúdiť nižšie.

Martin Belobrad (SANATORIUM)Zdravím ťa a hneď na začiatok mi povedz, čo máte nového v SANATORIUM a čo máš nového vo Forensick Music.

Zdravim... čo nové? Akurát sme sa vrátili z tour s LOST SOUL a FLESHGORE po Európe, takže sa pomaly aklimatizujem :-). Čo máme nové? Asi dosť pokazenú náladu po tour kvôli problémom, čo napíšem neskôr, inak ale pohoda... na jednej strane problémy na tour, na druhej strane celkom fajn ohlasy od fans, veľa zaujímavých zážitkov a tak... no a Forensick music... chystám v polke júna vydať CD SOILS OF FATE „Highest in the hierarchy of blasting sickness“ a pomaly sa blíži koncert NAPALM DEATH, takže ani deň oddychu... ráno som došiel domov a už riešim tony nových vecí :-) . Stále sa niečo chystá, akurát pozerám, že odmietnuť ponuku na koncert Malignancy a Dehumanized... to by som si asi vyčítal do konca života :-) .

Začul som niečo o problémoch na vašom európskom tour s FLESHGORE a LOST SOUL, pre ktoré sa toto tour predčasne skončilo. Povieš nám o tom niečo viac?

Nie som si istý, či tour skončilo, ale včera (18. 5. 2005) sme sa my aj LOST SOUL po koncerte vo Wien (Austria) zbalili a nechali FLESHGORE tak... problémy boli dosť závažné... v podstate išlo o to, že FLESHGORE ako organizátori tour sa nás (hovorím aj za LOST SOUL) snažili ojebať, nedodržiavali dohodnuté podmienky, vydierali nás, že ak nepristúpime na ich nové podmienky, tak nás vyložia z busu atď... takže sme tour dohrali do Viedne a zavolali si zo Slovenska odvoz a po koncerte sme sa zbalili a odišli. Škoda že až neskoro som sa dozvedel, že podobné problémy s nimi mali na minulom tour aj PREJUDICE z Belgicka... poslený týždeň vyzeral asi tak, že sme sa my aj LOST SOUL museli skladať na naftu do busu, lebo vraj Sid (vox z FLESHGORE už nemá peniaze... samozrejme, bol to ojeb, neskôr sme sa aj od šoféra dozvedeli, že ojebávajú aj jeho... jednoducho, FLESHGORE u mňa úplne skončili... vrchol celého bolo, keď ma Sid nazval rock star, lebo som žiadal dohodnuté podmienky heh... vraj to je underground tour... po ukrajinsky to znamená asi toľko, že Sid sa vráti domov s plným vreckom euro a my sa mu na to zložíme... čo viac dodať... pojebaný kokot.

Ono to dá asi dosť nervov vôbec niečo také dať dokopy a potom to stroskotá na niečej blbosti. Asi ste z toho neboli dvakrát šťastní.

Kto by bol štastný? Ja som doteraz z toho dosť rozčarovaný, nehovorím o LOST SOUL, keďže to bolo ich prvé EU tour... my sme už toho preskákali dosť a jednoducho nejaký čurák z FLESHGORE nás nebude ojebávať, to nedovolím... Ono by som to ani nenazval že niečia blbosť... to je skôr charakter človeka... ono najskôr som myslel, že sa to nejak utrasie a tour bude prebiehať tak ako má, ale Sid ako tour manager absolútne zlyhal, keby sme sa toho my a LOST SOUL nechopili, neodohrali by sme ani tie dohodnuté koncerty... tour manager príde na koncert, o nič sa nestará len vždy po koncerte došiel za organizátorom a opýtal sa „hey, what about money?“. Väčšinu tých koncertov robili naši dlhoroční priatelia a ani si nevieš predstaviť, aká to bola hanba, keď sme na tour s kapelou, čo sa s nikým dokopy nebaví, nechce nosiť aparát, len si vyvesí plachtu s logom na pódium a tvári sa dôležito... organizátori len neveriacky krútili hlavou... takže tak... my sme rock stars a oni su underground... aby toho nebolo málo, tak ešte došiel Sid za mnou, že nie je normálne, aby mala skupina toľko merchandisu a chcel pýtať, že nech platíme aj za merchandise... vieš, taká sprostá závisť, keď videl, že my ako support sme predávali trička a CD a headlineri FLESHGORE poväčšine predávali menej ako nejakí blbý support zo Slovenska... LOST SOUL zobrali vlastne celú pódiovku, na ktorej sa hralo, my sme len mali svoje hlavy a mali od FLESHGORE dostávať dohodnuté peniaze, čo sa samozrejme nestalo vždy... no neviem, čo viac dodať, snáď len aby si dávali kapely na to pozor a s FLESHGORE už nejednali...

Martin Belobrad (SANATORIUM)Vráťme sa ale k SANATORIUM. Ako kapela už fungujete poriadne dlho, no akosi máš stále problém so zostavou. V čom je problém? Je problém v tom, že SANATORIUM nedokáže naplniť predstavy muzikantov o živení sa hudbou, alebo sa nemôžu v kapele hudobne prejaviť? Či je problém niekde inde? Predstav nám súčasnú zostavu kapely.

V podstate od začiatku v SANATORIUM hrá len gitarista Magick, ja som došiel neskôr... ale je pravda, že stále sa potýkame s personálnymi problémami... kde je problém? Povedal by som, že z každého rožku trošku... živiť sa hudbou je pri štýle čo hráme takmer nemožné... a hudobne sa prejaviť... tak v tom nie je žiaden problém myslím... skôr tu ide o to, že my sme kapela, čo je dosť aktívna, radi hráme tour, jazdíme po Európe... takže okrem toho, že treba na to mať schopných muzikantov, musíme byť v skupine aj priatelia... môžeš s niekym hrať 10 rokov po skúšobniach a občas cez víkend a nespoznáš človeka tak, ako za mesiac na tour keď si s ľuďmi každý deň spolu...súčasný line up je: Magick - gitary, Bazo - bicie, Mimi - basgitara, Lukáš – gitara no a ja som recitátor :-) Na tour sme však boli len 4, Lukáš kvôli škole nechcel ísť... súčasný line-up je myslím dosť v pohode a sme spokojní, aj na tour sme si dobre rozumeli, takže snáď to vydrží, človek je už z toho unavený stále hľadať ľudí, učiť ich nové songy a potom sa niečo dojebe a začína sa odznovu...

Mnohokrát mám taký dojem, že mnohé kapely si myslia: Dnes sa začneme učiť hrať a o rok-dva budeme hrať na najväčších hudobných festivaloch a budeme slávny. Keď k tomuto nedôjde, tak sa proste na všetko vykašľú. Vydržia len tí, ktorí chcú ozaj hrať a nemajú prehnané ambície. Túžba po úspechu je naozaj dobým motorom v napredovaní kapely, ale keď ten úspech neprichádza... Čo si o tom myslíš?

Asi tak... ten úspech... čo to vlastne je? Že človek dohrá koncert a potom príde kopec ľudí potlapkať po pleci, alebo je to riadny kotol na koncerte, alebo predať tisícky CD? Ja fakt neviem... my sme ako kapela začínali s tým, že by sme niekedy chceli mať koncert... po prvom koncerte v Žiline sme chceli mať niekedy koncert mimo Žiliny... po tom sme zase túžili ísť nahrať demo... po 3 demách sme chceli vydať debut CD a isť hrať do Európy... odvtedy sme sa nejak ustálili v tom a nejak sa ďalej neposúvame, možno spravíme klip pre PC alebo niečo také, ale že by sme mali nejaké prehnané ambície, to sa nedá povedať... aaaaaa, teraz som si spomenul... máme taký sen, že ísť niekedy niekde hrať a ísť tam letecky :-) , rád by som raz sedel v lietadle s chalanmi z kapely :-) Ale máš pravdu, že veľa kapiel a muzikantov má prehnané ambície, poväčšine to ale začína a končí rečami v krčmách a arogantným správaním sa na koncertoch... ale do toho sa ja nestarám, nech si robia všetci to, čo uznajú za vhodné...

Čo nového na nás SANATORIUM chystá?

V podstate nič... teraz v lete by sme radi začali robiť na nových veciach a možno na buducí rok vydáme ďalšie CD... okrem toho sa chystajú nejaké koncerty, mali by sme v lete hrať na nejakých fesťákoch, v Rakúsku na Devil Days (hrajú tam napr. GOREROTTED) na Ukrajine s NAPALM DEATH (FLESHGORE to ale neorganizujú :-), potom vo Švajčiarsku na Mountains of Death open air so SUFFOCATION... v septembri by sme mali hrať tour po UK, Írsku a Škótsku, asi 12 koncertov a možno aj jedno kratšie tour po Európe v októbri so zatiaľ neupresnenou US kapelou (medzi Ludwigshafen Death fest – 22.10. a SK death fest – 29.10. Uvidíme... hlavne nech sa nám podarí zložiť nejaké nové veci, lebo snáď vyše dvoch rokov sme len menili zostavy a nič nové sme nespravili... nápadov je však dosť, bude sa len chcieť zavreť v skúšobni...

SANATORIUMVaše CD-čka sa vždy dočkali buď nadšených reakcii, alebo reakcií s opačnými emóciami. Čím to je, že vzbudzujete takéto kontroverzné reakcie?

Podla mňa je to oka... je to oveľa lepšie ako mať priemerné recenzie a byť len nudnou a nič neznamenajúcou kapelou... poväčšine nás dobre hodnotia ľudia v zahraničí a horšie u nás doma a v ČR, ale to je celkom pochopiteľné... doma sme väčšinou tŕňom v oku neúspešných hudobníkov, ktorí si myslia, že vedia hrať lepšie a technickejšie a nechápu, že prečo nie sú tam, kde sme my... nuž, celkom to aj chápem, lebo vždy sa nájde niekto, kto je v niečom lepší, vie lepšie hrať na ten alebo onen nástroj... napríklad často sa do nás navážajú, že hráme jednoduchú hudbu... hmm, tak fajn. Celé tie rečičky s jednoduchou hudbou končia vtedy, keď vyzveš toho dotyčného, nech to zahrá heh... no a ďalšia vec s tými protichodnými reakciami... automaticky, keď je človek ako ja aktívny v niečom (label, koncerty), hneď má tonu nepriateľov, ohováračov a tak... takže sa to hneď aj prenáša na SANATORIUM, že niekomu nesplním to, čo by som mu mal vidieť na očiach a potom sa vyburuje na SANATORIUM... ale to je nekonečná téma, občas sa ale pekne pobavím, keď si niečo prečítam...

Kedysi si začínal vo firme EREBOS production, prečo táto firma zanikla? Ako si spomínaš na svoje pôsobenie v EREBOS? Aké kapely si tam vydal? Ako momentálne funguje tvoja nová firma FORENSICK MUSIC a aké kapely ti momentálne podliehajú.

Erebos už neexistuje asi 5 rokov... vydali sa tam CD SURGICAL DISSECTION, OBLITERATE, SUFFOCATE, LICENCIE LIVIDITY, DEEDS OF FLESH, DISGORGE a neviem čo všetko možné... firma zanikla, keď som sa nepohodol so zvyškom ľudí, v podstate ma odtiaľ vykopli s tým, že Erebos bude pokračovať bezo mňa, ale nejak to potom celé skrachovalo... takže po tom vyhadzove som si dal pár mesiacov pauzu, porozmýšlal že čo a ako ďalej a rozhodol som sa pre one-man-label, kde budem mať všetko pod kontrolou, lebo v Erebos som si len myslel, že to mám pod kontrolou a poza môj chrbát sa robili podivné veci... už si to ani poriadne všetko nepamätám, ale keď som sa dozvedel niektoré veci, bol som zhrozený... ako funguje Forensick? Vydávam hlavne brutal death metal a grind, robím v podstate všetko sám + pomáha mi náš gitarista Magick... okrem vydavateľstva funguje aj online shop na www.forensickmusic.com a je celkom často navštevovaný a stále sa ho snažím vylepšiť s ponukou... a aké kapely? PERVERSITY, SOILS OF FATE, SORDID, DEFLORACE, SANATORIUM... nejak sa moc neženiem do veľkého počtu kapiel, lebo by som to potom flákal... no a pod Forensick patrí ešte pobočka KRV Records, ktorá sa venuje hlavne black metalu a patria tam INFER, ANCESTRAL VOLKHVES, THALARION a ORKRIST...

Akú hudbu momentálne počúvaš? Napíš tvoju momentálnu top 10.

Na tour som si naschvál nebral diskmen, aby som si oddýchol od hudby, ale dnes celý deň počúvam DEEDS OF FLESH „Crown of Souls“ a je to vynikajúca vec... a tiež nový DISGORGE a BEHEADED... nejaký top 10... hmm, to bude ťažké, ale oki, napíšem aspoň to, čo som dnes počúval:

ATROX „Contentum“
BEHEADED „Ominous Bloodline“
DEEDS OF FLESH „Crown Of Souls“
DISGORGE „Parallels Of Infinite Torture“
SUFFOCATION „Effigy Of The Forgotten“
MYSTICUM „In The Streams Of Inferno“
SKINNY PUPPY „Too Dark Park“
GORGUTS „Considered Dead“
SADIST „Above The Light“
HAEMORRHAGE „Emetic Cult“
MADDER MORTEM „All Flesh Is Grass“

To by bolo asi všetko, ak som na niečo zabudol, tak sa k tomu kľudne vyjadri. Máš tu priestoru, koľko len chceš.

Dík za rozhovor, neviem, čo by som len tak napísal... snáď ak niekoho niečo zaujalo, tak nech si pozrie www.forensickmusic.com a sanatorium.nfo.sk.

 10

Koscj

Další informace

Diskografie

Celebration Of Exhumation (2004)
Fetus Rape (MCD) (2003)
Goresoaked Reincarnation (2003)
Internal Womb Cannibalism (2001)
Arrival of The Forgotten Ones (1999)
Necrologue (demo) (1998)
Autumn Shadows (7''EP) (1996)
Subculture (demo) (1995)