CARPATHIAN FOREST, TSJUDER, WYKKED WYTCH, E-FORCE, CORRUPTED MELODY - Nitra, Stará Pekáreň - 26.1.2005

CARPATHIAN FOREST, TSJUDER, WYKKED WYTCH, E-FORCE, CORRUPTED MELODY - Nitra, Stará Pekáreň - 26.1.2005

CARPATHIAN FOREST, TSJUDER, WYKKED WYTCH, E-FORCE, CORRUPTED MELODY - Nitra, Stará Pekáreň - 26.1.2005

CARPATHIAN FOREST, TSJUDER, WYKKED WYTCH, E-FORCE, CORRUPTED MELODY - Nitra, Stará Pekáreň - 26.1.2005

Na tento prevažne blackmetalovo orientovaný koncert som sa vybral len kvôli skupine E-FORCE, ktorá ale black metal nehrá. Ja osobne nejako veľmi black nemusím a je len veľmi málo blackových kapiel, ktoré ma zaujali. No v žiadnom prípade som si nemienil nechať ujsť Erica Forresta a jeho bandu.

Akciu začala s asi pätnásťminútovým meškaním nikde neavizovaná slovenská banda CORRUPTED MELODY, ktorá pochádza z Nitry. S ich tvorbou som sa stretol poprvýkrát a vyvolala vo mne zmiešané pocity. Povedal by som, že ide o taký symfonický doom/death s prvkami black metalu. Táto kapela ma ničím nezaujala a neoslovila. Tuctové metalové postupy, všetko totálne zabíja automatický bubeník. Pochvalu si zaslúži speváčka, ktorá má vcelku pekný hlas a vie s ním aj narábať, aj keď aj tu je ešte čo vylepšovať. Ak chce táto kapela ísť ďalej, tak im odporúčam zohnať si živého bubeníka a troška popracovať na hudbe, pretože potenciál v nich je.

E-FORCEAko druhí na pódium vyliezli Francúzi E-FORCE, ktorých okolo seba zhromaždil Kanaďan Eric Forrest, bývalý frontman legendárnych VOIVOD. Táto banda si totálne nezaslúžila postavenie predskokana na tomto tour, pretože podľa môjho skromného názoru kvalitou produkcie a hudobnými výkonmi omnoho prevyšuje ostatné kapely, ktoré sa turné zúčastnili. Hralo sa z dosiaľ jediného albumu tejto formácie, „Evil Forces“, ktorý vyšiel v roku 2003, takže by bolo načase, aby sa objavil ďalší, čo Eric neskôr okomentoval v osobnom rozhovore tak že, verí na október 2005. Štvorica hudobníkov začala titulnou skladbou z rovnomenného albumu „Evil Forces“ a keďže mali málo času, tak sa s tým nepárali a hrali v podstate bez prestávok. Ak som to dobre odsledoval, tak odohrali, okrem iných, aj tieto skladby: „Mayhem“, „Satanic Rituals“, „Psychopath“ a iné. Bubeník si vystačil len s troma činelmi, ale to, ako čaroval za bicími, sa len tak nevidí. Gitaristi sa tiež ukázali v dobrom svetle a okrem krútenia hlavami predviedli výborné umenie zaobchádzania so šiestimi strunami. Eric Forrest hrajúci na basu a trápiaci svoje hlasivky sa ukázal v skvelej forme, teda určite bol na tom lepšie, ako v roku 1999, keď som ho videl ešte s VOIVOD v Budapešti. Vtedy sa ešte rehabilitoval po havárii a pohyb mu evidentne spôsoboval bolesť. Teraz si pobehoval po pódiu a poskakoval akoby nič. Ku koncu odzneli aj dve skladby od VOIVOD, a to „Project X“ a „Insect“, čo som privítal s ohromnou radosťou. Aj keď si myslím, že ich vlastná tvorba vôbec nezaostáva za tvorbou VOIVOD. No v každom prípade je to hudobne niekde inde, len ten hlas, ten hlas... Potešilo ma to z toho dôvodu, že VOIVOD sa v Európe veľmi dlho neukázali a bohviekedy sa ukážu. Svoj set ukončili skladbou „Global Warning“, ktorá uzatvára aj ich debut. Na E-FORCE som sa tešil a v podstate len kvôli nim som tam bol. Takže som mohol pokojne odísť, no keď už som absolvoval toľké kilometre v takom počasí, tak prečo sa nepozrieť aj na to, čo nepoznám?

WYKKED WYTCH Keďže ďalšie tri kapely boli avizované ako black metal, pripravil som sa, že budú okolo seba šíriť strach a hrôzu. Lenže som si myslel, že atmosférou, bohužiaľ (satanžiaľ) som sa mýlil. WYKKED WYTCH sa rozhodli šíriť hudobnú hrôzu, no ja som skôr mal hrôzu z ich speváčky, ktorá vyzerala ako mix najposlednejšej šlapky z Transsibírskej magistrály a trojročného decka, ktoré ukradlo mamke šminky. Ešte aj ten výber farby ma dostal do kolien, ružovo-oranžová. Takto zmachlená sa ponevierala nielen na pódiu, ale aj niekoľko hodín pred koncertom v klube a vzbudzovala tak svojou prítomnosťou hrôzu u návštevníkov. Hneď sme jej dali meno Baba Jaga, pretože vyzerala ako nejaká odporná čarodejnica. Keby sa takto znetvorila len na pódiu, tak nič nehovorím, čo už človek narobí, keď ide o black metalový image, ale to že takto funguje aj mimo pódia, je podľa mňa úchylné. Niektorí ľudia sa proste vedia zhovädiť... Zaujal ma aj gitarista, ale nie hudobným výkonom, mal vyholené obočie a namiesto toho tam mal čiernou fixkou napísané FUCK YOU. Keď vyšli WYKKED WYTCH na pódium, mal som dojem, že nepôjde o black, ale skôr o nu-metal, pretože členovia kapely pripomínali svojím lookom také kapely ako COAL CHAMBER a SLIPKNOT. Hudobne išlo o pomalší black metal provinčného razenia, ktorý síce nijako neurážal, ale tiež podľa mňa nemal čím zaujať. Takýchto skupín nájdeme aj u nás dosť a netreba nám vytekať z toho, že to sú Amerikánci.

TSJUDERAko ďalší na pódium vyšli TSJUDER, išlo o black rýchlejšieho razenia, bolo to omnoho počúvateľnejšie ako WYKKED WYTCH, aj keď ani tu som bohvieakým nadšením nežiaril. No musím pochváliť bubeníka, ktorý je naozaj výborný a podal mimoriadny výkon, v rámci priemernej tvorby tejto bandy. Podľa mňa by sa viac mali zamerať na hudobnú produkciu, ako na image, ktorý kazili umelohmotné klince a doslova babrácky warpaint. To by im pomohlo, pretože majú na viac.

CARPATHIAN FORESTPosledná, vraj najväčšia hviezda CARPATHIAN FOREST, hneď svojím začiatkom zlomila aj moju najmenšiu nádej, že ešte niečo zaujímavé uvidím (teda začujem). Troška sa oproti TSJUDER spomalilo, a aj kvalita išla poriadne dole. Sorry, ale vŕzganie mám pokladať za hudbu, a ešte aj dobrú? Nechápem, ako sa takýmto kapelám vôbec podarilo dostať na európske turné. Veď aj tu v našich končinách máme black kapely (INFER, ADULTERY, PAGAN SPIRIT, THE CRYPT), ktoré ich tisíckrát preštia. To, že niekto hraje black metal ešte neznamená, že netreba vedieť hrať a nemať ani štipky nápadu a originality. Miliónkrát opakované jednoduché postupy, ktoré okrem nich používa miliarda ďalších kapiel a dôraz postavený na image, ktorý hudbu nevylepší, keď bude aj dokonalý (čo nie je, pretože vzbudzuje úsmev, hlavne umelohmotné klince). Našťastie tých pár fans, ktorý došli na akciu aj napriek hroznému počasiu (sneh, vietor, záveje) malo iný názor na kapely, a tak nikto nehádzal do kapiel smradľavé vajcia a zhnité paradajky a kapelám vytvorili dobrú atmosféru. Kotol pod pódiom vrel dostatočne na všetky tri blackové spolky, a to je podľa mňa dôležitejšie ako môj názor...

Takže po tom, čo som si pozrel výborné, no žiaľ krátke vystúpenie E-FORCE, som nevedel, či sa mám viac smiať, alebo plakať. Takže som sa v konečnom dôsledku smial cez slzy, čo som psychicky nevydržal a ešte pred koncom setu CARPATHIAN FOREST som radšej sadol do auta a vyrazil smerom do Košíc. Po ceste som si vďaka počasiu užil oveľa viac blackmetalovej atmosféry, ako dokázali vytvoriť kapely za celý večer.

 107

Koscj

Další informace