EDENBRIDGE - Shine

EDENBRIDGE - Shine

EDENBRIDGE - Shine

EDENBRIDGE - Shine

Rakouská kapela okolo kytaristy Lanvalla, známá spíš díky „panence“ Sabine, se postupně propracovává do vědomí evropských posluchačů. Neustále pracují na novém materiálu, letos vydávají již čtvrtou desku (své počátky datují k roku 1998), pravidelně koncertují a jsou častými účastníky různých metalových festivalů. Snahu a značné úsilí jim jistě nelze odepřít.

V kontextu minulé desky „Aphelion“ jsem se zmínil, že Lanvall (autor veškeré hudby i textů, na fotce je to ten s dlouhými vlasy) si inspiraci bere od starších kolegů z branže někdy až moc nápadně. Od té doby se sice příliš nezměnilo, ale na jeho obhajobu je třeba říci, že za těch pár let dokázal vtisknout do hudby své kapely vcelku jasnou tvář. Jestli kopírují toho nebo onoho, čert to vem, skutečně originálních seskupení je dnes poskrovnu. Hudba EDENBRIDGE má své kouzlo a pozornost si jistě zaslouží. Pochopitelně pokud jste příznivci melodického, chvílemi až sladkého metálku. Album podobně jako na poslední fošně otvírá dlouhá kompozice a stejně jako posledně patří k nejsilnějším kouskům alba. Zbytek alba je sice také poměrně podařený materiál, ale „Shine“ mě okouzlila. Další velmi výrazná skladba se skrývá pod názvem „Wild Chase“, které dominuje parádní houslový motiv, neustále se objevující a mizející do pozadí. Oproti minule skupina vsadila více na pomalejší písně. Více „baladiček“ ke škodě není, EDENBRIDGE jsou vesměs příjemná oddechová hudba. Navíc na „Shine“ Lanvall zvýraznil různé klávesové motivy „kdesi na pozadí“ a nyní již podstatně doplňují hlavní melodii. Je zde cítit zhutnění riffů a stále ještě přetrvává záliba skupiny v občasných orientálních motivech, například v „Move Along Home“.

Celkově vzato je „Shine“ velmi podobný albu předchozímu, ale v detailech je opět o něco lepší a určitě je zde více výrazných skladeb, jejichž melodie člověku hned z hlavy nezmizí (hlavně „Wild Chase“ a „October Sky“). Budou-li mít alba EDENBRIDGE i nadále vzestupnou tendenci, tak do pěti až deseti let bychom se mohli dočkat opravdu výborné desky. Ale to jsou jen dohady. „Shine“ je pěkné album, melodické, příjemné na poslech, chvílemi i zajímavé, tak proč si jej neposlechnout.

 4

Manatar

Verdikt

EDENBRIDGE hrají příjemný oddechový metálek. Album se může pyšnit několika opravdu povedenými kousky a slušnou sbírkou pěkných melodií. Komu se líbil „Aphelion“, „Shine“ si jistě oblíbí také.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,2 / 10

Další informace

Stopáž: 53:53

Produkce: Lanvall, Dennis Ward
Studio: Farpoint Station studio, House of Audio

www.edenbridge.org

Sestava

Skladby

  1. Shine
  2. Move Along Home
  3. Centennial Legend
  4. Wild Chase
  5. And The Road Goes On
  6. What You Leave Behind
  7. Elsewhere
  8. October Sky
  9. The Canterville Prophecy
  10. The Canterville Ghost

Diskografie

MyEarthDream (2008)
The Chronicles Of Eden (2007)
The Grand Design (2006)
Shine (2004)
Aphelion (2003)
Arcana (2001)
Sunrise In Eden (2000)