FREEDOM CALL - Live Invasion

FREEDOM CALL - Live Invasion

FREEDOM CALL - Live Invasion

FREEDOM CALL - Live Invasion

Nejlepší nápad, jak zaplácnout mezeru mezi řadovými deskami, je vydání tzv. „živé“ nahrávky. Tato pravda je dostatečně známá mnoha kapelám a zařídili se podle ní i němečtí FREEDOMCALL (dále pouze FC). Po třech albech plných načančaného a  klišovitého speedmetalu, si dali Chris s Danielem tvůrčí pauzu a obšťastnili příznivce koncertním 2CD, které bylo pro jistotu nahráno tam, kde se dá počítat s nejoddanějšími metalovými fanoušky – v bavorském Mnichově. Někomu může Chrisova němčina při uvádění jednotlivých skladeb znít odpudivě, ale důležité jsou především písně samotné a ty jsou naštěstí komplet v anglickém jazyce.

FREEDOM CALLSamotná koncertní nahrávka se nachází na CD1; na druhém CD jsou různé coververze a bonusy,  pocházející zejména z EP „Taragon", které vyšlo v roce 1999. Playlist čítá většinu největších hitů – „Freedom Call“, „Metal Invasion“, „The Quest“ – ale také se zde nalézají slabší kousky jako např. „Tears of Taragon“, nebo „Hymn To The Brave“ (ta je vyloženě otravná). Škoda,  že takové pecky jako „The Ocean“, „Island Of Dreams“, nebo „Another Day“ zůstaly opomenuty. Publikum s tím ale rozhodně nemá žádný problém a každou zahranou píseň přijímá s nadšením.

Bohužel, podobně jako u posledního živáku GAMMA RAY, tak i v tomto případě se jedná o poněkud nudné přehrávání písní z desek, bez výraznějších emocí a atmosféry. Když si vybavím koncertní CD libovolného projektu, kde participoval Ronnie James Dio, tak to je uplně jiná kategorie – nabité energií, skladby jsou prezentovány s daleko větším nasazením a také jsou v nich početné změny, aby se posluchači nenudili při poslouchání známých věcí a hlavně – tyto staré nahrávky mají zvláštní schopnost přenést posluchače jakoby přímo pod podium a umožnit mu autentický zážitek z koncertu. To v případě „Live Invasion“ rozhodně nehrozí. Tvorba FC se mi, díky nakažlivým melodiím a příjemné pozitivní atmosféře, která je pro jejich hudbu typická, hodně líbí, ale naživo se tyto atributy poněkud vytrácejí a zůstane jen obnažený těžkoprdelní hevík, který úrovně albové produkce rozhodně nedosahuje.

„Live Invasion“ zdá se mi býti poněkud zbytečným albem. Jako mírné zpestření při čekání na další studiové album to možná bude fungovat, to je ale asi tak všechno. Já se budu těšit na další řadovku a tam (doufám) bude kvalita odvedené práce o dost vyšší.

 14

Milda

Verdikt

Nikterak záživný a obohacující živák. Pro netrpělivé fandy může fungovat alespoň jako zkrácení čekání na další studiovku.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
3 / 10
Čtenáři
5,4 / 10

Další informace

Sestava

Skladby

 1. CD1: Freedom Call
 2. Heart Of The Rainbow
 3. Tears Of Taragon
 4. Warriors
 5. Metal Invasion
 6. Land Of Light
 7. Eyes Of The World
 8. Rise Up
 9. We Are One
 10. The Quest
 11. Hymn To The Brave
 12. CD2: Warriors Of Light
 13. Dancing With Tears In My Eyes (Ultravox cover)
 14. Heart Of The Brave
 15. Kingdom Come (EP Version)
 16. Tears Of Taragon (Story Version)
 17. Hiroshima (Wishful Thinking cover)
 18. Dr. Stein (Helloween cover)

Diskografie

Land Of The Crimson Dawn (2012)
Legend Of The Shadowking (2010)
Dimensions (2007)
The Circle Of Life (2005)
Live Invasion (2004)
Eternity (2002)
Crystal Empire (2001)
Silent Empire (EP) (2000)
Taragon (MCD) (1999)
Stairway To Fairyland (1999)
Demo (1998)

Jiné pohledy

Darkmoor
3 / 10

Skutečně příliš nechápu popularitu spolků jakými jsou FREEDOM CALL. Poslechnete si aktuální živák a hned v úvodním songu skromných chlapců z Deutschlandu se dozvíte nejen všechno podstatné, tedy že "We Are One", ale také, že refrén je kompletně vykradený HELLOWEENovský "I Want Out". Pak stačí poslouchat dál (pokud tedy budete mít dostatek sebeovládání) a podobné paralely vám už budou naskakovat jedna za druhou. Originality co by se za nehet vešlo, to by se ještě dalo odpustit, ale tyhle "nenápadné" výpůjčky určitě NE! Připočtěte klasickou německou speedovou školu, kožené oblečky, kožené pózičky, slušně sezpívané vokály (i když naživo takhle až studiově čisté rozhodně nejsou) a je tu další skupina, jejíž přínos je naprosto nulový. ... [20. září 2004]