HEARSE - Dominion Reptilian

HEARSE - Dominion Reptilian

HEARSE - Dominion Reptilian

HEARSE - Dominion Reptilian

Pro fanoušky hvězdného seskupení „úhlavních nepřátel“ to byla svého času velice nepříjemná zvěst : „vokalista Johan Liiva opouští nejen ARCH ENEMY ale i metalovou scénu vůbec, aby se mohl více věnovat svým blízkým, zejména pak své rodině“. Věrnost tvrdé hudbě se ale nakonec ukazuje jako silnější, jedinečný growler je zpět a hned se participuje rovnou ve dvou skupinách – neo-thrashových NONEXIST (album „Deus Deceptor“ (2002)) a melodicko-deathových HEARSE, jejichž první album „Dominion Reptilian“ se stalo obětí této recenze…

Poslední deskou, kterou Johan Liiva s ARCH ENEMY natočil, je naprosto excelentní záznam „Burning Bridges“ (1999), celkem logicky se tedy dalo předpokládat, že se s HEARSE pokusí na tento klenot navázat. Tady ale pozor! Předtím, než začneme očekávat zázraky, podívejme se raději střízlivým okem do bookletu „Burning Bridges“, abychom seznali, kdo že to měl monopol na lyriku a kompoziční stránku věci. No samozřejmě, bratři Amottové, Johan pouze pomohl s textem první skladby „The Immortal“. Amottovci jsou však jenom jedni, buďme proto realisté a neočekávejme, že „Dominion Reptilian“ se vyrovná dokonalým nahrávkám Johanova bývalého působiště.

Je sympatické, že kytarový tandem Liiva (ano Johan si přibral na svá bedra i struny)/ Ljung se snaží jít vlastní cestou a nějak přehnaně nekopíruje novátorské postupy jedinečné bratrské dvojice. Určité reminiscence však zaslechneme v téměř doom metalově orientované skladbě „So Vague“, jenž dává svoji náladou vzpomenout na titulní skladbu z „Burning Bridges“. Větší výtka však směřuje na adresu melodických partů, které sice nejsou kdovíjak originální (ano, opět tu máme tradiční nemoc drtivé většiny začínajících gothenburských kapel), ale co je horší, až nezdravě často se opakují. Příliš se mi nepáčí ani jejich „veselost“ a vlezlost, ještě navíc podpořená hodně vysoko vytaženou sólovou kytarou. Použití moderních počítačových efektů, zvláště těch, co se Johanova vokálu týkají, se mi v kontextu tradičně smýšlející kapely rovněž nezdá právě šťastným řešením. Pochvalu si naopak zaslouží výborný zvuk (zvláště všudypřítomné valivé střednětempé pasáže vyznívají patřičně drtivě), čitelnost nástrojů je taktéž výborná, hlavně bicí souprava je nazvučena učebnicově. Bohužel o to více pak vyznívá Thornellova neschopnost pro variabilitu a rytmické oživení skladeb. A co chřtán našeho hlavního protagonisty, rozsévá kolem sebe stejnou dávku zvířeckosti, jako kdysi rozséval v řadách ARCH ENEMY? Nikoli přátelé, není tomu tak, Johan působí unaveněji, jeho hlas není v žádném případě tak živelný jako v časech FURBOWL nebo starších ARCH ENEMY (především nadčasová „Stigmata“)

 Přidejte svůj názor

Reaper

Verdikt

„Dominion Reptilian“ je jasným důkazem, že melodický death metal nemůže donekonečna vařit z vody. S lítostí konstatuji, že se jedná o nahrávku průměrnou, postrádající jakýkoli zpestřující moment, který by obohatil již řádně vyčerpané stylové prameny. Nahrávka budiž
doporučena jen otrlým fans, kterým se nekončící příval kapel z gothenburské líhně stále ještě nezajídá.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
4 / 10

Další informace

Stopáž: 52:34

www.hearse.se

Sestava

Skladby

  1. Dominion Reptilian
  2. Torch
  3. Cosmic Daugther
  4. Contenplation
  5. Rapture In Twilight
  6. Well Of Youth
  7. Abandoned
  8. End Of Days
  9. So Vague
  10. The Unknown (bonus)
  11. Avalon (bonus)

Diskografie

Dominion Reptilian (2003)
Torch (MCD) (2002)

Jiné pohledy

Noisy
4 / 10

Hned od začátku podotýkám, že jsem se zcela zdržel porovnávání nové skupiny Johana Liivy s jeho původním působištěm ARCH ENEMY, a beru tento počin jako prvotinu začínající kapely. Ale i tak mé hodnocení rozhodně nevyznívá lichotivě. Důvod je prostý, je to hudba téměř sterilně prázdná, to čím jsou skladby plněny je povětšinou pouze triviální jednoduchý balast, kterým žádná začínající skupina nejen že neohromí, ale ani neupoutá. Bubeník, až na velmi řídké výjimky, tluče jako nějaký zpomalený punkový začátečník a dává tak stavbě HEARSE velmi nestabilní, až vratké základy, na kterých by nedokázal stavět snad ani nějaký virtuóz. A řekněme si na rovinu, Liiva ani Ljung zrovna virtuózy nejsou. Nabízí jen otřepané a neoriginální postupy s nudnou, lépe snad nijakou, atmosférou. Na nestabilní základy tak kladou rozpadající se cihly poslepované drolivou nesoudržnou maltou. A štukatůra? Tedy vokál? V tomto jediném bodě se nedá vyhnout srovnávání s ARCH ENEMY. Do úrovně, kterou Liiva dosahoval u bratrů Amottů má totiž jeho nynější projev hodně daleko. Je to nevýrazné a jednotvárné. A tak tato vratká stavba získává navíc oprýskanou fasádu. Do téhle budovy bych rozhodně nechtěl ulehnout ke spánku, to by mohlo být mé poslední spočinutí. Závěr je krutý, HEARSE na své prvotině nedosáhli ani na průměr. ... [25. února 2004]