MISERY INDEX, KILLCHAIN, ATTACK OF RAGE - Košice, Collosseum - 17. júna 2023

MISERY INDEX, KILLCHAIN, ATTACK OF RAGE - Košice, Collosseum - 17. júna 2023

MISERY INDEX, KILLCHAIN, ATTACK OF RAGE - Košice, Collosseum - 17. júna 2023

MISERY INDEX, KILLCHAIN, ATTACK OF RAGE - Košice, Collosseum - 17. júna 2023

Americkí MISERY INDEX už dávnou nie sú „kapelou bývalého basáka DYING FETUS“, ale roky patria medzi dosť zásadné a nezameniteľné pojmy svetovej extrémnej scény. Ak chcete priamočiary, chytľavý a nápaditý death/grindový nárez, tak ich voľbou chybu neurobíte. Presne preto sú skupinou z tých, na ktoré idete zakaždým, keď ich turné zasiahne aj vašu domovinu. Pokiaľ ich už po niekoľký raz máte dvadsať minút chôdze z domu, platí to dvojnásobne.

ATTACK OF RAGE

Tri spolky, ktoré boli na programe v sobotu večer, som naživo videl a počul už niekoľkokrát, domácich matadorov tuším mnohokrát. Ale hneď ten prvý som videl naposledy roky dozadu, ATTACK OF RAGE (Bánovce/Trenčín) tu zase až tak často nehrávajú. A tak ma aj prekvapilo, že Šampón, basák CRANIOTOMY a dlhoročný člen AOR, teraz hrá na gitaru. Za bicími Hoyas (takisto v DEPRESY), s mikrofónom Mišo z EMBOLISM a basák AhirKo je v kapele, ktorá tu je už neuveriteľných cca dvadsať rokov, s „dátumom inštalácie“ 2018 v podstate nováčikom. Vo štvorici na úvod narúbali divoký, energický a besniaci grind core klasického „napalmovského“ štýlu (uctili si ho aj coverom „Breed To Breathe“) s pohyb milujúcim frontmanom (mojím aparátom, čo s ním chodím do lesa, sa to fotí zložito, ale aspoň vidíte to, čo vidia fans cez dym a svetlá). Zazneli vzorky z albumov „Dogma“, „Sväté zlo“ a aj niečo nové.

ATTACK OF RAGE

ATTACK OF RAGE sa s tým nepárali a tak skončili niekoľko minút predtým, ako im podľa programu mala zasvietiť červená. Ďalším drviacim kvartetom boli domáci KILLCHAIN, ktorí sa z pôvodného „boltthrowerovského“ OSDM už veľmi dávno pretransformovali na vlajkovú loď slovenského death/grindu, v rámci svetovej scény hudobne niekde medzi spolky ako MISERY INDEX, BENIGHTED a podobne. Kubo (bicie), Maťkes (basa), Stano (gitara, vokál) a Gabi (vokál) to vedia na pódiu a aj s publikom, na rodnej hrude obzvlášť to v rámci kontaktu s fanúšikmi býva skôr veselé. Väčšinu pohybu po pódiu má na starosti frontman s divokým hrdlom, ktoré nestráca na skazonosnosti. Zaznel výber prevažne z dvoch posledných albumov, v klube už bolo zrejme všetkých stopäťdesiat platiacich návštevníkov, ktorí si trúfli okúsiť, aká sauna by to v tomto ročnom období mohla byť. Celkom potešilo, že medzi nimi bolo vidieť potešiteľne dosť o generáciu mladších ľudí. A pobavilo, že veteráni scény dnes na tieto akcie chodia aj s potomstvom.

KILLCHAIN

Poveternostné podmienky v klube boli zatiaľ znesiteľné, viac o hubu to bolo onehdy pri OBITUARY v augustových nebeských vyhniach a to nespomínam HC akcie, pamätám sa, ako som po SICK OF IT ALL zažil pocit „nie že by som tu hodlal upadnúť do bezvedomia, ale vzduch tu skrátka nie je“. Teraz bolo ľudí akurát toľko, aby MISERY INDEX mali pre koho hrať, aby si publikum jadrne zablblo v mnoshpite a aby ste si koncert vychutnali z parketu i pavlače bez toho, aby sa vám bolo treba tlačiť. Minuloročný album „Complete Control“ je ešte stále relatívne nová vec, podľa orientačného playlistu (tuším Viedeň) však môžete vidieť, že Jason Netherton (basa, vokál), Mark Kloeppel (gitara, vokál), Adam Jarvis (bicie) a Darin Morris (gitara) na toto turné namiešali koktail „najväčších hitov“ z väčšiny albumov. Pochopiteľne by ho mohli mať dvakrát taký, oni „vypchávkové“ skladby ani nemajú, ale za hodinu sa toho dá stihnúť len určité množstvo. MISERY INDEX boli naživo strhujúci ako vždy. Priamočiary, útočný death/grind, aj crustové a HC prvky, občas skvele vymyslený výlet do sveta melodického metalu, chytľavosť, agresivita, hudobný extrém budujúci na silných harmóniách, srdce, naliehavosť, nárez, aký baviť neprestane – a ak áno, dajte si radšej skontrolovať životné funkcie. Pre toto sa na koncert MI proste ide vždy. A ešte pre spoločnosť. Zraz priateľov, veľa takých, až si vravíte „tyvole, to sme ako spravili, že po 30+ rokoch sme ešte stále tu?“

Foto: Autor

MISERY INDEX: The Carrion Call, Ruling Class Cancelled, The Choir Invisible, Complete Control, Manufacturing Greed, Infiltrators, You Lose, Exception to the Ruled, The Seventh Cavalry, New Salem, Ghosts of Catalonia, Wasting Away (Nailbomb cover), Traitors

MISERY INDEX

MISERY INDEX

MISERY INDEX

MISERY INDEX

MISERY INDEX

KILLCHAIN

KILLCHAIN

KILLCHAIN

KILLCHAIN

ATTACK OF RAGE

ATTACK OF RAGE

ATTACK OF RAGE

ATTACK OF RAGE

 Přidejte svůj názor

Martin Lukáč