EVANESCENCE - Evanescence

EVANESCENCE - Evanescence

EVANESCENCE - Evanescence

EVANESCENCE - Evanescence

Maťo Ďurinda niekde povedal, že krátko po vydaní „Žeravého znamenia osudu“ sa ho Jožo Ráž pýtal, prečo na album dáva samé pecky a nešetrí si niečo aj na neskôr. Frontman ELÁNU vlastne vystihol, ako sa robí mnoho popových albumov. Na štyridsaťpäťminútovú a dvanásťskladbovú nahrávku sa dajú dva-tri hity a zbytok sa vyplní priemernými skladbami závisiacimi od aktuálnej formy interpreta. To isté sa dá povedať aj o ostatnej doske EVANESCENCE.

EVANESCENCE
 
Potemkinova Amy Lee
 
Na „Evanescence“ sa silné skladby striedajú s vatou a narýchlo zbúchanými kompozíciami, ktoré sú po formálnej stránke v poriadku, no pri pozornejšom nazretí dnu poslucháč zisťuje, že ho Amy Lee a spol. po vzore Grigorija Alexandroviča Potemkina pekne napálili.
 
Reč je hlavne o pomalých skladbách, postavených na klavíri a speve, ako je „Lost In Paradise“ alebo „My Heart Is Broken“, pri ktorých celkom slušne nakopnutý album stráca tempo. Často sa tiež stane, že celkom príjemná a nekonfliktná skladba, („Erase This“) začne vo svojej druhej polovici so všetkými tými sláčikmi a hranou naliehavosťou liezť krkom.
 
Amy Lee, ktorú údajne v poslednom čase najviac ovplyvnila islandská speváčka Björk, triphopoví MASSIVE ATTACK alebo PORTISHEAD, skladateľská nahota nesvedčí. Omnoho presvedčivejšie vyznie napríklad v skočnej úvodnej „What You Want“ alebo ukrytá v záplave gitarových riffov v podarenej „Made Of Stone“. 
 
 
 
Sláčiky a cukríky
 

Pri skupine sme si už na predchádzajúcich albumoch zvykli na cukríkový zvuk podkreslený sláčikmi, no k dobru treba pripočítať niekedy až prekvapivo ostré gitary a výbornú bubenícku prácu novica Willa Hunta (BLACK LABEL SOCIETY, STATIC-X, TOMMY LEE).

V konečnom súčte dostávame album, ktorý až na pár až priveľmi prehnaných momentov hlavne v závere nahrávky reprezentuje to vkusnejšie, čo súčasný gitarový stredný prúd ponúka. Ak by mal autor týchto riadkov dcéru pubertálneho veku, s kľudným svedomím by vyslyšal jej dobiedzanie a daroval jej tento album pod stromček.

 7

Dudri

Verdikt

Až na pár presladených kúskov príjemný pop/rock/metalový album.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,1 / 10

Další informace

Stopáž: 47:15

Produkce: Nick Raskulinecz
Studio: Blackbird Studios, Nashville, TN

www.evanescence.com

Sestava

Skladby

 1. What You Want
 2. Made Of Stone
 3. The Change
 4. My Heart Is Broken
 5. The Other Side
 6. Erase This
 7. Lost In Paradise
 8. Sick
 9. End Of The Dream
 10. Oceans
 11. Never Go Back
 12. Swimming Home

Diskografie

Evanescence (2011)
The Open Door (2006)
Anywhere But Home (2004)
Fallen (2003)
Origin (2000)
Sound Asleep (EP) (1999)
Evanescence (EP) (1998)