SANATORIUM & VERKA - Metalmakedonija

SANATORIUM & VERKA - Metalmakedonija

Přirovnání Balkánu k sudu střelného prachu se nehodí jen a pouze na příliš často bouchající politický život na téhle doslova žhavé půdě, ale dá se stejně dobře použít i pro „horkou“ hudební produkci v této oblasti. Ačkoli si podstatná část Balkánců cpe do uší paskvil zvaný turbofolk (lidové písně nebo motivy zparchantělé tuc-tuc melodiemi v podání zmalovaných zpěvaček a uslintaných zpěváků), najdou se i mezi jižními Slovany tací, kteří dají přednost tvrdší muzice. Typické metloše s hárem do půli zad tu sice jen tak nepotkáte – že by to horko? – ale metal všech žánrů zkrátka poslouchají i tady. Makedonie, jako jedna z bývalých svazových republik Jugoslávie, nepředstavuje v tomto směru výjimku – najdete tu klasický heavy metal, speed, power, křížence zvané metalcore či nu-metal a sem tam i nějakou tu brutalitu (samozřejmě jen v tom nejhlubším podzemí).

Za zmínku rozhodně stojí dvě kapely. První z nich je SANATORIUM z hlavního města Skopje. V klasické čtyř-sestavě začali bojovat s tradiční hudební scénou a společností už někdy v roce 1987. Jejich hudba s patrnými vlivy heavy kapel let osmdesátých (Motörhead, Slayer, Megadeth) a také punku se skrývala v garážích a malých klubech až do té doby, než si jejich dravé a ukřičené síly všimli organizátoři největšího jugoslávského festivalu HARD METAL. SANATORIUM, které v té době ještě dokonce ani nemělo vlastní desku, sklidilo úspěch, který trvá dodnes. V roce 1992 vydalo své debutové album NA RABOT NA RAZUMOT– dvě melodické kytary a nadupaná rytmika vytvářejí velmi slušný žánrový mix s thrash a speed základem; texty z vlastní dílny jsou plné smrti, šílenství, agrese a zla vůbec. Že by vás tahle nahrávka doslova zbavila zdravého rozumu (jak to uvádí kapela ve svých promo materiálech), to se asi říct nedá, ale o jejím mimořádném úspěchu svědčí i fakt, že byla kompletně znovu vydána na v pořadí čtvrtém cédéčku s titulem SANATORIUM (2001), které kromě tohoto starého ale dobrého materiálu přináší dnešním fanouškům ještě pět bonusových tracků novější produkce, včetně live záznamů. Dnes má skupina za sebou slušnou řádku koncertů, včetně velkých metalových festivalů (naposledy předskakovali jako zahraniční hosté před Soulfly v jugoslávském Bělehradě) a také silné webové a fanouškovské zázemí. Největší úspěch = společné koncertování SANATORIA s MOTÖRHEAD v Bulharsku. Největší průšvih = technická úroveň zvukového záznamu, která vysloveně kazí dojem o kapele. Největší škoda = ty opravdu nejlepší texty jsou v makedonštině…

Z poněkud jiného soudku je druhé uskupení s nepatřičně holčičím jménem VERKA. I když hudebně se od předchozího SANATORIA poměrně hodně odlišuje, přece mají něco společného – agilní vydavatelskou firmu LITHIUM RECORDS, jejímž cílem je nabourat tradiční makedonskou hudební scénu vydáváním tzv. okrajových žánrů – metal, punk, ale třeba i jazz a ethno. Podobně jako dnešní hvězda SANATORIUM i VERKA začínala v undergroundu, ale dlouho v něm nevydržela a v letošním roce vydala své první album s názvem JAGGAH. Deset kousků pořádného nářezu, ve kterém je volume doprava obsaženo jaksi „od podstaty“. Zařadit je do jedné ze škatulek hard music ovšem není zrovna snadné – industrial? alternativa? nu-metal? Každý si pod tím stejně představíte něco jiného. A to ještě netušíte, že tahle povedená partička k obvyklému nástrojovému obsazení přidává i tradiční instrumenty – například píšťalu kaval, která výrazně melodické, přesto však silné metalové linky, okořeňuje ještě exoticky podmanivými motivy makedonskými. O tom jak efektní je takové spojení svědčí úspěch losangeleských SYSTEM OF A DOWN, jejichž sound dělá nezaměnitelným také jejich inspirace arménskou lidovou hudbou. A když už jsem u těch přirovnání – vedle SOAD se VERKA v něčem podobá i Cavallerovým SOULFLY a snad to byl také jeden z důvodů, proč byla tahle donedávna jen tzv. demoband z východomakedonského Delčeva vybrána jako jejich předkapela na nedávný koncert ve Skopje.

Většina z vás asi nebude mít možnost se s tvorbou těchto či jiných makedonských metalových kapel seznámit blíže, ale kdo ví, možná se některé z nich podaří překročit nejen hranice neskutečně malé republiky Makedonie, ale třeba i celého Balkánu...

Odkazy na web:

http://www.sanatorium.com.mk
http://www.lithiumrecords.com.mk

 2